banner461
banner195

Nevşehir Tarihini Arşivliyorlar

Nevşehir’de yaklaşık 4 ay önce kurulan Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneği şehrin en eski yerleşim alanlarındaki tarihi varlıkları arşivliyor.

Nevşehir Tarihini Arşivliyorlar
13 Şubat 2014 Perşembe 08:39

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’de yaklaşık 4 ay önce kurulan Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneği şehrin en eski yerleşim alanlarındaki tarihi varlıkları arşivliyor.

2014 Yılında Nevşehir’deki tarihi mekanlarda arşiv çalışmalarında bulunacaklarını belirten Kapadokya Rumeli Mübadilleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Serkan Sonradanbulan ve beraberindeki ekip ilimiz merkezindeki en eski yerleşim alanlarını tek tek dolaşarak bu mahallelerde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi eserleri arşivliyor.

Nevşehir il Merkezindeki Dere, Cumhuriyet, Bektik, Eskili, Kaya cami, Raşitbey, Camiatik, Tahtacami, Memişbey, Camicedit mahallelerinde bulunan ve birçoğu tescilli olan yıkılan ya da yıkılmaya yüz tutan eski tarihi eser mahiyetindeki evleri fotoğraflayan Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneği Ekibi, bazıları yıkılsa da inatla geçmişi yansıtmaya devam eden sivil ve anıtsal kültür varlıklarının son durumu hakkında tarihe not düşüyor.

Sö konusu çalışmaların bir süre daha devam edeceğini kaydeden Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneği Başkanı Serkan Sonradanbulan, bu izlenimlerin zamanla Nevşehir tarihi açısından son derece önemli bir arşiv olacağına dikkat çekti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.