banner461
banner195

Nevşehir tarihinin, en soğuk ve en sıcak günü

Öyle bir an olmuştu ki, Nevşehir adeta donmuştu. Diğer yandan öyle bir an olmuştu ki Nevşehir sıcaktan adeta kavrulmuştu. İşte Nevşehir’in en soğuk ve en sıcak gününde yaşananlar.

Nevşehir tarihinin, en soğuk ve en sıcak günü
13 Ocak 2014 Pazartesi 13:00

banner143
banner134

Nevşehir tarihinin en soğuk gününü 4 Şubat 1960 yılında yaşadı. O gün termometreler eksi 23.6 dereceyi gösteriyordu. Ancak yerde duran kar ve buz tabakasınında etkisiyle sıcaklık sıfırında altında 40 dereceye kadar hissedilmişti. O günü anlatan Ali İnce (72) şöyle diyor: ” Zamanın 4 Şubat olup olmadığından emin değilim. Ancak Çocuğumun 1960 yılının Şubat ayının İlk günlerinde doğduğundan hatırlıyorum. O gün soğuktan hemen kapımızın dibinde ahırlara girememiştik. Eşim evde doğum için beklerken bir anda bana bebeğin doğduğunu haber verdiler. Dışardan almam gereken bir şeyler vardı. Dükkana gidip aldığım emziği eve getirene kadar ellerin soğuktan morarmıştı”

İşte Nevşehir‘de en soğuk gün 4 Şubat 1960 yılında yaşanmıştı.


Peki Ya en sıcak gün

Çok uzak değil. Nevşehir’de en sıcak gün 30 Temmuz 2000 yılı, bizimde hatırladığımız üzere Nevşehir’de o gün meteoroloji 40 derece sıcaklık olduğunu açıklamıştı. Ancak bu havanın sıcaklığıydı, neminde etkisiyle 50 derece civarında hissedildiğini sanıyorum. O gün asfalt resmen su gibi erimişti. İnsanlar ne yapacağını şaşırmış bir haldeydi. Gece olsa da sıcaklık biraz düşse diye herkes dua ediyordu.Bu güzel Paylaşım için Nevşehirden'e teşekkürler.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.