banner461
banner195

Nevşehir Ülkemizin Patates Tohumluğu İhtiyacını Karşılıyor

Ülkemizde her yıl 170 Bin ton civarında sertifikalı patates tohumunun üretimi yapılmaktadır. Sivas, Kayseri, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Karaman, Aksaray, Yozgat, Amasya ve Erzurum gibi illerde üretilen bu patates tohumlarının % 90'ı  ilimizde kapasitesi 1,5 Milyon tonu bulan kayadan oyma doğal soğuk hava depolarına getirilerek muhafaza edilmektedir.

Nevşehir Ülkemizin Patates Tohumluğu İhtiyacını Karşılıyor
11 Ocak 2019 Cuma 15:55

banner143
banner134

Ülkemizde her yıl 170 Bin ton civarında sertifikalı patates tohumunun üretimi yapılmaktadır. Sivas, Kayseri, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Karaman, Aksaray, Yozgat, Amasya ve Erzurum gibi illerde üretilen bu patates tohumlarının % 90'ı  ilimiz Nevşehir'de kapasitesi 1,5 Milyon tonu bulan kayadan oyma doğal soğuk hava depolarına getirilerek muhafaza edilmektedir.

Nevşehir İl Müdürlüğümüz tarafından bu tohumların tamamının hastalık ve zararlılar yönünden kontrolleri, numunelerin laboratuvar analiz işlemleri ve son kontrolleri yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığımız Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezince sertifikasyon işlemleri tamamlanmaktadır.

2018 üretim sezonu sonunda ilimize getirilen 143 Bin ton patates tohumluğunun  137,6 Bin ton'u Müdürlüğümüzce sertifikalandırılmış ve ilimizden ülke geneline sevkiyatı sağlanmıştır. Aynı zamanda Bakanlığımız Sertifikalı Tohumluk Üretim desteği kapsamında da gerçekleştiren üretim için 10,7 Milyon TL destekleme ödemesi İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine kazandırılmıştır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.