banner461
banner195

Nevşehir Üniversitesi 6. Kuruluş Yıldönümü ve Bahar Şenlikleri Başladı

Nevşehir Üniversitesi 6. Kuruluş Yıldönümü ve Bahar Şenlikleri; '6. Kuruluş Yıldönümü ile Kültür, Sanat ve Gençlik Şenliği Programı' çerçevesinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor.

Nevşehir Üniversitesi 6. Kuruluş Yıldönümü ve Bahar Şenlikleri Başladı
18 Mayıs 2013 Cumartesi 17:41

banner143
NEÜ 6.Kuruluş Yıl Dönümü Kültür Sanat ve Gençlik Ş
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir Üniversitemiz ana yerleşkesi Sosyal Tesis binasında başlayan ve 3 gün sürecek olan Nevşehir Üniversitesi 6.  Kuruluş Yıldönümü ve Bahar  Şenliklerinin açılışına; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevki Özgener, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesimi Aktaş, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emir Erden, Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nimet Karataş, Nevşehir Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ersan Kabalcı, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selman Pakoğlu,  KAPTİD Genel Sekreteri Nazif Demir, merhum eski Nevşehir Valisi Şinasi Kuş’un oğlu Şafak Kuş, üniversitemiz hayırseverleri Ali Acerer ve Atıf Bilgin,  Üniversitemiz Vakfı Kurucu Üyelerinden Ali Bilgi, Fakülte ve Yüksekokul Yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Açılışta konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Koca bir yılın yorgunluğunu atmak ve çalışmalarımıza kısa bir mola verip işimize daha iyi adapte olmak için bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi bahar şenliği düzenlemiş bulunuyoruz. Bilindiği üzere bu tür şenlikler, şehir-üniversite yakınlaşması ve kaynaşması için büyük bir fırsat niteliğindedir. Bizler bu fırsatı değerlendiriyor ve yöre halkımız ile üniversitemiz arasındaki diyaloğun gelişmesi noktasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

 

Bir bilim ve kültür yuvası olan Nevşehir Üniversitesi, personeli ve öğrencilerine en iyi imkânları sunmak için çalışmalarını hız kesmeden devam ettirtmektedir. Akademik çalışmalar noktasında akran üniversiteler arasında üst sıralarda yerimizi almış bulunuyoruz. Düzenlediğimiz ulusal ve uluslararası sempozyumlar, konferanslar, seminerler, paneller, sergiler ve Erasmus benzeri anlaşmalar, adımızı Türkiye’ye ve dünyaya duyurmuştur. Bu anlamda akademik personelimizin elde ettiği başarılar ve öğrencilerimizin aldığı ödüller, çalışmalarımızın meyvelerini bir bir topladığımızın işaretidir.

 

Tüm bunlar elbette “yeterli” değildir. Çünkü Nevşehir Üniversitesi ve Nevşehir Üniversiteli olmak bize çok çalışmayı ve alanında en iyisi olmak için çabalamayı gerektirir. Amacımız: üniversitemizi Türkiye ve dünyada saygın bir noktaya taşımak ve marka bir üniversite olmak. Elde ettiğimiz başarılar ve önümüze koyduğumuz hedeflerle bu yıl 6. yılımızı da gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Üniversitemizin kurulmasında ve gelişmesinde emeği geçenler, bizim köklerimiz ve gücümüzüdür. Geçmişten aldığımız gücün bizi daha müreffeh ve daha güzel yarınlara taşıyacağına inancım sonsuzdur. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

Rektörümüzün konuşmasının ardından Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Anıl Çelik, ‘Kapadokya’ adlı Klarnet Solosunu seslendirdi.

 

Merhum Şinasi Kuş’a ‘Hizmet Onur Ödülü’

 

Üniversitemizin vefasının bir gereği olarak alınan senato kararıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen ve bundan sonrada geleneksel hale getirilecek olan ‘Hizmet Onur Ödülü’ törenine geçildi.

 

Nevşehir Üniversitesi ‘Hizmet Onur Ödülü’ne layık görülen merhum eski Nevşehir Valisi Şinasi Kuş’un ödülü Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından oğlu Şafak Kuş’a takdim edildi.

 

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, merhum Şinasi Kuş’tan devraldıkları bayrağı en iyi noktaya çıkarmak için çalıştıklarını ve çalışmaya da devam edeceklerini söyledi.

 

Babası Şinasi Kuş’un böyle önemli bir ödüle layık görülmesinden dolayı çok duygulandığını söyleyen Şafak Kuş, Üniversitemiz Rektörü ve yönetimine teşekkürlerini sundu.

 

Ali Bilgi: Bir Nevşehirli Olarak Gururlandım

 

Törende bir konuşma yapan Ali Bilgi, 2007’de kurulan Nevşehir Üniversitesinin 6 yıl gibi kısa bir süre içerisinde geldiği noktayı gördüğünde bir Nevşehirli olarak duygulandığını ve gururlandığını söyledi.

 

Bilgi konuşmasında, “1993’te kurduğumuz vakfımızın amacı bağımsız bir Nevşehir Üniversitesinin fiziki alt yapısını  gerçekleştirmekti. Valimiz Şinasi Kuş, 1996’ta Nevşehir’e atandığında kendisi bizden brifing alarak üniversitemiz için bizlerle birlikte yola çıktı. Ve kendisi  yola çıktığımızda bize ‘Göç yolda düzelir ve biz hayırlı bir iş yapıyor, Allah için çalışıyoruz.  Hem Nevşehir’de hem de İstanbul’da yaşayan Nevşehirliler bizi yalnız bırakmaz’ demişti.  2007’de kurulan Nevşehir Üniversitesinin 6 yıl içerisinde geldiği noktaya baktığımızda bir Nevşehirli olarak duygulanmamak ve gurur duymamak mümkün değil. Bu memleketin çocuğu ve bir Nevşehirli olarak Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Ali Acerer: Nevşehir’e Bir Üniversite Getirme Hayalimiz Vardı

 

Törende konuşan Ali Acerer, “Nevşehir’e bir üniversite getirmek için bir hayalimiz vardı. Merhum Valimiz Şinasi Kuş’un girişimleri ve önderliğiyle bu işe gönül verenlerle yola çıktık. Kendisinin güzel bir sözü vardı ‘Ben değil, benim arkamda 6 tane vakıfta görünmez adam var.’ Üniversitemizin geldiği noktaya baktığımda gurur duyuyorum. Geçtiğimiz sene de üniversitemizin mezuniyet törenine katılmıştım ve bu yaşıma kadar hayatımda böyle bir keyif ve sevinç yaşamadım. Bu öğrencilerin yetişmesinde emeği geçen bütün hocalarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

Atıf Bilgin: Ona Layık Olmak İçin Çalışıyoruz

 

Törende konuşan Atıf Bilgin ise, “Rahmetli Sayın Valimiz Şinasi Kuş’un çizdiği yolda biz de ona layık olmak için çalışıyoruz. Bu yolda bizlere destek veren halkımıza ve  bu üniversitemizin bu hale gelmesinde büyük emekleri bulunan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç şahsında herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 Spor Şenlikleri Ödül Töreni

 

Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerin Nevşehir Üniversitesinin Kuruluşunun  6. Kuruluş Yıldönümü ile Kültür Sanat ve Gençlik Şenliği kapsamında  futbol, voleybol, masa tenisi, satranç, bilek güreşi, atletizm ve dart sporları dalında katıldıkları müsabakalarda, dereceye girenler ödüllendirildi. 

 

Yapılan müsabakalarda dereceye girenlere madalya ve kupaları  Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ve katılımcılar tarafından verildi.

 

Üniversitemiz Halk Müziği Korosu Büyüledi

 

Düzenlenen ödül töreninin ardından Üniversitemiz Halk Oyunları Ekibinin gösterileriyle ile devam etkinlik Üniversitemiz Halk Müziği Korosunun sahne almasıyla devam etti.

 

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kolukırık’ın yönetiminde kurulan ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın yanı sıra akademik ve idari personelden oluşan Halk Müziği Korosu, seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle katılımcılardan büyük alkış aldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.