banner461
banner195

Nevşehir Valiliği Genelge Yayınladı

Nevşehir Valiliği ilimizde kamu hizmetlerinin daha hızlı ve kaliteli yürütülmesi, Vatandaş güvenen ve şeffaf bir kamu hizmeti sunulması için genelge yayınladı.

Nevşehir  Valiliği Genelge Yayınladı
29 Ağustos 2015 Cumartesi 16:36

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Valiliği ilimizde kamu hizmetlerinin daha hızlı ve kaliteli yürütülmesi, Vatandaş güvenen ve şeffaf bir kamu hizmeti sunulması için genelge yayınladı.

Genelgede; “Bu Genel Emrin amacı; etkin, verimli, hesap verebilir, vatandaş beyanına güvenen ve şeffaf bir kamu yönetimi oluşturmak; kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak üzere, başvuru sahibinden bilgi ve belge istenmesi ve diğer kamu hizmetlerin sunumuna ilişkin idarelerin uyması gereken usul ve esasları düzenlemektir. Bu Genel Emir, Nevşehir İl sınırları içerisinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarınca kamu hizmetlerinin sunumunda uyulması gereken usul ve esasları kapsamaktadır. İdare, hizmetleri yerine getirirken başvuru sahibinden istediği bilgi ve belgelerle ilgili düzenlemelerinde aşağıdaki ölçütler esas alınacaktır. Düzenlemeler, vatandaş beyanı esas alınacak şekilde hazırlanır. Zorunlu olmadıkça, işlemin tekemmülü aşamasına kadar belge talep edilmez. İdarenin görevi gereği kendisinde bulunan bilgi ve belgeler ile daha önce başvuru sahibinden alınarak kurum kayıtlarına aktarılan ve değişmediği başvuru sahibi tarafından beyan edilen belgeler yeniden istenmez. İstenen belgenin aslının getirilmesi hâlinde, belgenin fotokopisi, aslına uygunluğu kontrol edildikten sonra ilgili görevli tarafından isim, unvan ve tarih yazılarak tasdik edilir. Diğer idarelerin elektronik ortamda paylaşıma açtığı bilgi ve belgeler, başvuru sahibinden istenmez. Ancak, bu bilgi ve belgelere kolayca erişim için gerekli bilgiler istenebilir. Başvuru sahibinden adlî sicil kaydı istenmez, bunun yerine yazılı olarak beyan istenir. Başvurunun form kullanılarak yapıldığı hâllerde, formda adlî sicil beyanı bölümü ayrılır. İdare, beyanın doğruluğunu adlî sicil bilgilerini verebilecek mercilerden teyit eder. Başvuruda istenen belgeler, idarece sayma suretiyle belirtilir ve idarenin internet sayfasında yayınlanır. İstenen belgeler arasında, idare tarafından istenecek diğer belgeler veya benzeri belgeler gibi muğlâk ibarelere yer verilmez. Başvuru sırasında istenen formlar idarenin internet sayfasında yayımlanır. Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, görevli personelin çalışma saatlerine uymaları konusunda gereken önlemleri alacak ve konuyu titizlikle takip edeceklerdir. Vatandaşlarımız ile kamu kurumları ve personeli arasında karşılıklı hoşgörü, saygı ve güvene dayanan kamu yönetimi anlayışını ihlal edecek davranışlardan kaçınılacaktır. Bu Valilik Genel Emri, Valilik internet sayfasından yayımı ve ilgili kamu kuruluşlarına tebliği ile ilan olunur. Bu Valilik Genel Emri, yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Valilik Genel Emrini Nevşehir Valiliği yürütür” ifadeleri yer aldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.