banner461
banner195

Nevşehir Yeraltı Kentini Kazdıkça tarih fışkırıyor

Nevşehir Belediyesi tarafından , Nevşehir Kalesi civarındaki 11 mahalleyi içine alan bölgede dünyanın en büyük yeraltı şehrinin ortaya çıkartılması amacıyla başlatılan temizleme çalışmaları sırasında, çeşitli uygarlıklara ait çeşitli yaşam alanları ile çeşitli kullanım araç ve gereçleri bulundu.

Nevşehir Yeraltı Kentini Kazdıkça tarih fışkırıyor
30 Temmuz 2015 Perşembe 11:43

banner143
Nevşehir'de Kazdıkça tarih fışkırıyor
İlgili Galeriye Git
banner134
 DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI KENTİNİ ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Nevşehir Yeraltı Kentini Kazdıkça tarih fışkırıyor

Nevşehir Belediyesi tarafından , Nevşehir Kalesi civarındaki 11 mahalleyi içine alan bölgede dünyanın en büyük yeraltı şehrinin ortaya çıkartılması amacıyla başlatılan temizleme çalışmaları sırasında,  çeşitli  uygarlıklara ait  çeşitli yaşam alanları ile çeşitli kullanım araç ve gereçleri bulundu.

Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bir süre önce 3. Bölge Arkeolojik Sit Bölgesi olarak ilan edilen Nevşehir Kalesi ve çevresindeki 11 mahalleyi içine alan yaklaşık 450 bin metrekarelik dünyanın en büyük yeraltı şehri özelliğine de sahip olan  bölgede halen devam eden temizleme  ve kazı çalışmalarında Geç Roma dönemine ait mezar odası kalıntısına ulaşıldı.Bölgedeki gerçekleştirilen kazı ve temizleme çalışmalarında ayrıca Son Osmanlı ve Erkken Cumhuriyet dönemlerinde kullanıldığı belirtilen 2 Bezirhane ortaya çıkartıldı.

Sürdürülen kazı ve temizleme çalışmalarında ayrıca  Geç Roma döneminden başlayıp Erken Bizans dönemine ait çeşitli ev ve mutfak gereçlerine ait kap kacak parçaları bulundu.

Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Nevşehir Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile halen devam eden kazı ve temizlemelerde ayrıca   Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait de Pipo, Kandil, mutfak alet ve gereçlerinin yanı sıra çeşitli ev gereçleri ortaya çıkartıldı.

Bölgedeki  kazı ve temizleme çalışmaları halen devam ediyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.