banner461
banner195

Nevşehir Yeraltı şehirlerinin inanılmaz gizemi

Nevşehir Kapadokya Bölgesinde bulunan onlarca Yeraltı kentlerini kim, neden yaptı? Nevşehir'in Altı Oyuk mu? İşte Nevşehir Yeraltı şehirleri ve inanılmaz gizemi...

Nevşehir Yeraltı şehirlerinin inanılmaz gizemi
07 Şubat 2016 Pazar 23:59

banner143
banner134
Nevşehir Kapadokya Bölgesinde bulunan Yeraltı kentlerini kim, neden yaptı? 85 m. derinlik, çağdaş bir havalandırma sistemi, binlerce kişinin yaşayabileceği bir kompleks, mükemmel bir savunma sistemi; Ve bunların ne zaman, niçin yapıldığı belli değil.

Bilinmeyene doğru derken ve bilinmeyeni genelde hep gökte veya bir başka boyutta ararken gelin yere inelim…
Anadolu'nun kadim kendi Nevşehir Kapadokya Bölgesi binlerce yıldan bu yana sayısız uygarlığın beşiği olurken birçok gizemi de bağrında saklamış.. Elbette ki, her gizem doğaüstü değildir, bazı gizemler tarihi konumları ve anlaşılmaz ama hissedilebilir anlamlarıyla gizemli olurlar. Gizem ya da bilinmeyen faktör doğanın ta kendisinde de olabilir, eğer yaşadığınız çevre hakkında bilgi edinmek ve bazı olayları yaşamak istiyorsanız, siz siz olun ve muhakkak gezin, unutmayın eskiler Çok gezen ve çok bilen.. arasındaki farkı bize gayet iyi belirtmişler.. Durumunuz orta düzeyde dahi olsa, çoğunuzun bir arabası vardır işte bu gizemli topraklarda rüyalara dalmak ve farklı duygular yaşamak için Nevşehir Kapadokya Bölgesini mutlaka gezmelisiniz...

Orta Anadolu´da Nevşehir Kapadokya yörelerinde yüze yakın yeraltı kenti, tüneller ve mağralar bulunmaktadır yani bu yöremizin altı karıncaların yuvalarına benzer. Cevabı hala bulunamayan bir gizemle karşı karşıyamıyız? Gözümüz hep uzaya dönük ama dünyamızın içindeki bilinmeyenler de hala uzay kadar karanlık ve çözümsüz. Cevap hala bulunamadı, bir gün birileri ciddi maliyetleri göze alıncaya kadar… Ne garip değil mi?

Neredeyse Orta Anadolu´da Nevşehir Kapadokya bölgesinin yarısına yakın bir bölümünün altında dev yeraltı kentlerinin bulunduğu ancak 1960´ların başında farkedildi.

Söylencelere göre, Nevşehir yeraltı kentlerinin bulunmasının nedeni bir deliğe girip kaybolan bir tavuktur, bir diğerine göre Demir adındaki bir köylüdür veya meraklı turistlerdir. Bu garip yerlerin birer mühendislik şaheseri olduğunu söylersek abartmış olmayız, bir kere havalandırma sistemi ve mantığı mükemmeldir, evet kayaların normalin altında bir kırılganlığa sahip oldukları doğrudur ama yeraltı kentlerini gördüğünüzde bunun yeterli bir açıklamadan çok uzak olduğunu görürsünüz çünkü modern araçlar gerekmektedir. Günümüzdeki modern teknolojinin çizgisinde olan maden ocaklarının hiçbirisi böylesine mükemmel ve hatta konforlu değildir… Peki Nevşehir civarındaki bu yeraltı kentlerinin amacı nedir?

Üzerlerine onlarca kitabın yazıldığı, filmlerin çekildiği Nevşehir Kapadokya Bölgesinde yaşanmış kayıp uygarlıklar ve kentler sizlere kendi içinizdeki göremediğiniz yerleri açabilir veya kapalı kapıları aralayabilir.

Nevşehir, Kapadokya bölgesinde bulunan yer altı şehirlerinden adları hemen akla gelenler şunlar:

Nevşehir, Kaymaklı Yer altı Şehri,

Nevşehir, Derinkuyu Yer altı Şehri,

Nevşehir, Acıgöl Yer altı Şehri,

Nevşehir, Özkonak Yer altı Şehri,

Nevşehir, Tatlarin Yer altı Şehri,

Nevşehir, Mazı Yer altı Şehri,

Nevşehir, Sivasa (Gökçetoprak) Yer altı Şehri,

Nevşehir, Açıkşehir Yer altı Şehri,

Nevşehir, Tilköy Yer altı Şehri,

Nevşehir, Göynük Yer altı Şehri,

Nevşehir, Göre Yer altı Şehri,

Nevşehir, Boğazköy Yer altı Şehri,

Nevşehir, Kurugöl Yer altı Şehri,

Nevşehir, Özlüce yer altı Şehri,

Nevşehir, Suvermez Yer altı Şehri,

Nevşehir, Doğala yer altı Şehri,

Nevşehir, Göstezin Yer altı Şehri,

Nevşehir, Gümüşkent Yer altı Şehri,

Nevşehir, Abuşağı Yer altı Şehri,

Nevşehir, Yeşilöz Yer altı Şehri,

Bilinmeyen Yeraltı Kentleri...

Yeraltındaki insanlar en yüksek bilgiye ermişlerdir… Bizim çılgın insanlığımız onlara karşı bir savaş başlatacak olursa, gezegenimizin yüzeyini havaya uçurabiliriler.”

(Ferdinand Ossendowski, Beats, Men and Gods, 1924, V)

İç Dünya teorisine göre, mağara ve tünel sistemleri, dış ve iç dünya arasındaki bağlantıları sağlamaktadır. Bu sistemlerin bazıları doğal yapılardır, bazıları ise insan elinden çıkmadır. 1902 yılında Malta adasında Casa Paula köyü yakınlarında bir tünel sistemi keşfedildi. Bir okulun sınıfından 30 öğrenci hiçbir iz bırakmadan bu tünelde kaybolunca, giriş tamamen kapatıldı.

Toronto (Kanada) daki Parliement caddesinde bir yer altı şehrine giden küçük bir giriş vardır. Ayrıca bu şehirde “Elektromanyetik alan” üreten tesisler vardır. Bu elektromanyetik alanlar Toronto’nun bazı semtlerinde çok nadir görülen manyetik etkilere neden olmaktadır.

Bu yer altı şehri, çevrede yaşayan yerli efsanelerinin de bir parçasıdır.

Brezilya’da nerelere kadar uzandığı bilinmeyen tünel sistemleri mevcuttur. Ponte Grosso ve Rincan yakınlarında (her ikisi de Parana şehrindedir) bu tünellere giriş bulunmaktadır.

Anadolu’da yeraltı ülkesi:

1960’li yıllarda Nevşehir’in Kaymaklı ve Derinkuyu kasabaların altında yer altı kentleri ortaya çıkarıldı. Nevşehir’in 27 km. güneyindeki Derinkuyu’da 20 yıldan fazla süren kazılar sonunda, toplam 6 kat ortaya çıkarıldı. Odalar tünellerle birbirine bağlanmıştı. Derinlerde henüz ulaşılamamış birçok katın da bulunduğu anlaşıldı. Bölgede kazılar sürdü. Nevşehir’in 18 km güneyindeki Kaymaklı kasabasını altında da bir başka yer altı kenti bulundu. Burada katların sayısı 8’di. her birinde 15 oda vardı. Hem Derinkuyu’da hem de Kaymaklı’da ortaya çıkarılan yer altı kentleri incelendiğinde, ortaya bir mühendislik mucizesi olduğu anlaşıldı.Mükemmel bir havalandırma sistemi ile ısı daima sabit kalıyordu. Kayaların yapısı yumuşaktı. Fakat makine kullanmadan bunları oymak imkansız gibi görünüyordu. Basamaklar ve dehlizler yoluyla bütün odaların birbirleri ile bağlantısı vardı. Yapılan araştırmalar sonunda, bu yeraltı kentlerinde, Romalılardan kaçan Hıristiyanların saklandığını tespit edildi.

Hıristiyanlar buralarda yaşamış olabilirler, ama kentleri yapmış olamazlar. Çünkü o dönemin bilinen mühendislik tekniği bu kentleri inşa edecek düzeyde değildi.

“Tanrıların Arabaları” adlı kitabıyla bütün dünyada tanınan İsviçreli Araştırmacı Erich von Daniken 1982 yılında Türkiye’ye geldi. Kaymaklı ve Derinkuyu’da incelemeler yaptı. Daniken’e göre, bu yer altı kentleri havadan gelen saldırılardan korunmak için inşa edildi. Peki ama insanlara saldıranlar kimlerdi?

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/06/undergroundcitycappadcia4.jpg?w=300

Daniken “Bunlar, bir zamanlar dünyayı idare etmiş uzaylılardı” diyor. İddia gerçekten çok ilginçtir. Çünkü Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı kentlerinin bugünkü halini inceleyen mühendisler, buraların mükemmel sığınaklar olabileceğini ileri sürdüler. Hem de toplam 50.000 kişinin barınabileceği bir sığınak!…

Kaymaklı ve Derinkuyu köylüleri arasında yaygın bir amaç var. Onlar ne Daniken’i tanıyorlar, ne de onun tarihi ve bilimi altüst eden ünlü tezlerini…

Köylüler, dedelerinden duydukları, dedelerinin de dedelerinden duymuş oldukları öyküleri anlatıyorlar.

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/06/kaymakliundergroundcity3.jpg?w=300

Buna göre, çok eski zamanlarda bu topraklarda melekler yaşıyormuş. Bu melekler buraya göklerden uçarak gelmişler. Ülkeyi çok beğenmişler ve yerleşmeye karar vermişler.

Fakat bir süre sonra göklerden başka ziyaretçiler de gelmiş. Bunlar kötü cinlermiş ve amaçları iyi melekleri yok etmekmiş. Uzun zaman çarpışmışlar ama melekler kötü kuvvetli cinlerle baş edememişler. Onların etkilerinden korunmak için sihirle yer altı kentlerini yapmışlar ve dünyanın içine saklanmışlarmış.

Melekler hâlâ saklanıyorlarmış. Köylüler onların bazı geceler nurdan ışıklar halinde göğe yükseldiğini görüyorlarmış.

Arkeologlar, Nevşehir bölgesinde henüz ortaya çıkarılamamış bir çok başka yer altı olduğunu tespit ettiler. Bu iddiaya göre, -eğer bu doğruysa- Anadolu’nun altında bir yer altı ülkesi var demektir!…

Norveç’teki Dolsten mağaralarının yeraltından ve denizaltından İskoçya’ya kadar uzandığı iddia edilir. Ernst Betha’a göre, Güney Harz dağlarındaki bir giriş İran’a kadar uzanmaktadır.

Mısır’da yayınlanan “Bilinmeyen Dünyaya Giden Esrarlı Yol” adlı kitapta, Gize Piramidi’nin altındaki sonsuz bir tünelden söz edilir. Bu tünel dünyanın içine kadar uzanmaktaydı.

Bilim adamları, Batı Afrika’da Atlantik Okyanusunun altından geçen bir tünel girişi keşfetmişlerdi.

Moskova şehrinin altında Stalin tarafından yaptırılmış bir yer altı sistemi vardır. Burası yüzbinlerce insanı barındırma kapasitesine sahip, askeri komuta merkezleri, tamirhaneleri, hastaneleri, mühimmat depoları ve demiryolları ile tam bir yer altı kenti manzarası arz etmektedir.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in caddelerinin 15 m. altında, bütün girişleri birbirine bağlı olan bir mağara şebekesi mevcuttur. Bu tip mağaralara Cordoba ve Parana gibi Arjantin şehirlerinin altında da rastlanmaktadır.

Newyork’ta yeraltında bulunan metronun yanında üçgen şeklindeki bir tünel sistemi mevcuttur. Diğer bir tünel sistemi ise, Manhattan’ın altındadır.

Japon yazar Shun Akiba, “Teito Tokyo Kakusareta Chikamono Himitsu” (İmparatorluk Şehri Tokyo: Gizli Yer altı Şebekelerinin Sırrı) adlı kitabında (2002) Tokyo şehrinin altında bir yer altı şebekesi olduğunu iddia etmektedir. (Kaynak: The Japan Times, 1 Mart 2003)

Macaristan’daki Eger şehri yakınlarında oldukça eski ve 60 km. uzunluğunda, yüksek bir teknoloji kullanılarak açıldığı sanılan tünelin kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor.

Afganistan’ın kuzeyinde, Atlantis’ten kaçabilen insanlar tarafından yapıldığı iddia edilen, tünel ve bunker harabeleri bugün bile görülmektedir. Efsanelerde buralarda “Agarti” denmektedir.

ABD’li araştırmacı Dr. Ron Anjard “Pursuit Magazine”de yerlilerin efsanelerini değerlendirdiği bir makalesinde (1978) ABD’de 44 adet yer altı şehri olduğunu iddia etmişti. Bu kabilelerden “Anjard” kabilesi, yer altı şehirleri ve onlarla ilgili medeniyetler hakkındaki bilgilerini halen gizli tutmaktadır.

1895 yılında Kaliforniya’da bulunan Yosemit Vadisinde araştırma yapan bir grup bilim adamı, 2.50 m. boyunda bir kadın mumyası bulmuştu.

Nevada’da bir insana ait dev bir uyluk kemiği bulunmuştu. Bu kemiğin büyüklüğünden, o insanın 3 m. boyunda olduğu ortaya çıktı.

J. C. Brown, 1904’de Cascade dağlarında (Wilson/Arizona yakınlarında) bulunan bir mağarada dev insan kemikleri buldu.

ABD’de Dr. R. F. Bruce, 1964 yılında, Colarado çölündeki Panamit Dağı’nın güneyinde 80.000 yıl öncesine kadar uzanan eski bir medeniyete ait mağaralar sistemi buldu. Dr. Bruce’un buluntuları değerlendirmesine göre, buralarda yaşayanlar 2.70-3.10 m. boyunda dev insanlardı!… Dr. Bruce bu insanların yok olan Mu imparatorluğunda yaşamış olduklarını iddia etmişti.

İddialara göre, 10 Nisan 1963’de Amerikan “Trasher” nükleer denizatlısı, deniz altındaki geçitleri ve mağaraları incelerken iz bırakmadan kaybolmuştu.

Kaliforniya’daki ünlü “Ölüler Vadisi”nin altında da yer altı olduğu iddia edilmektedir. Buna benzer iddialar, Güneybatı Nevada, Grand Canyon ve Pennsylvania için de ileri sürülmüştür.

Washington’daki ünlü “Beyaz Saray”ın altında da eski bir tünel sistemi olduğu iddia edilmektedir.

Peru’daki Cuzco şehri yakınlarındaki devasa tünel sistemine giriş, bir grup bilim adamının 1923’de burada kaybolmasının arından polisçe kapatılmıştı.

Tibet’te ve Keşmir’in kuzeydoğusundaki Karakurum’da yer altı şehirleri vardır. Bunlar “Taklamakan Altın şehirleri” diye anılırlar.

“The East Caves of Syracuse” adıyla anılan Syracuse, New york’ta bir tünel sistemi mevcuttur. Bu tünel sisteminin girişi deniz tabanının altındadır ve Amerika’nın doğu kıyısı ile İngiltere’yi birleştirmektedir.

Güney Almanya ve Avusturya’da rastlanılan esrarengiz mağaralar ve mağara sistemlerini burada belirtmeden geçemeyiz. Bunların yapay olması da başka bir gariplik arzetmektedir. Çünkü bu mağaralar normal bir insan için oldukça basık ve dardır. Ayrıca Avusturya/Steirmarkt’da 1912 yılında bu mağaralarda yapılan bir araştırmada, küçük yapılı insanlara ait olduğu sanılan iskeletler bulunmuştu.

ABD’deki Salt Lake City’in altında çok eski zamanlardan kalma tüneller ve katakomb’lar ağı vardır.

(U.S Public Law 100-691) ABD yasaları yer altı tesisleri ve mağaralarla ilgili her türlü bilginin kamuoyundan gizli tutulmasını emretmektedir. Bu yasayla “İç Dünya” ile ilgili her türlü bilgi kamuoyundan gizlenmektedir.

• Turgut GÜRSAN, Yeraltındaki Gizli Dünyalar, s. 39-44
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.