banner421
banner461
banner195

Nevşehir'de 23 Nisan Coşkusu

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 94. yıl dönümü İlimiz Nevşehir'de coşkuyla kutlandı.

Nevşehir'de 23 Nisan Coşkusu

banner143
Nevşehir de 23 Nisan Kutlaması
İlgili Galeriye Git
banner134

 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 94. yıl dönümü İlimiz Nevşehir'de coşkuyla kutlandı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Osman ŞİMŞEK'in Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan program Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 2 nolu çim sahasında devam etti. Kutlama programına Vali Mehmet CEYLAN, İl Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun ERTUĞRUL, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan ÜNVER, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri GÜLER, Vali Yardımcısı Ahmet SOLEY, Vali Yardımcısı Nurettin ATEŞ, İl Emniyet Müdürü Metin KALAYOĞLU ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Osman ŞİMŞEK'in konuşması ile başlayan programda öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi, geleneksel çocuk oyunları gösterileri , jimnastik gösterisi ve JAKEM komutanlığınca eğitimli köpek gösterisi yapıldı.

NEVŞEHİR’DE ŞENLİK HAVASINDA BAYRAM KUTLAMASI

Nevşehir’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, şenlik havasında gerçekleştiren etkinliklerle kutlandı.

Nevşehir’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle ilk tören Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi.

Atatürk anıtına Nevşehir Milli  Eğitim Müdürü Osman Şimşek tarafından çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile devam eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına daha sonra  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait 2 no lu çim sahada devam edildi.

Tören sunuculuğunu Özel Altınyıldız Koleji İlkokulu 3. Sınıf öğrencileri  Yağız Arda Güneş ve Nisa Dinçci’nin yaptığı buradaki törenin açılışında konuşan Nevşehir Milli Eğitim Müdürü

Osman Şimşek, Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 94. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşulan bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutladıklarını söyledi. 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi’nin, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline geldiğini vurgulayan Şimşek “. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.” dedi.

 

Daha sonra çocuklara seslenen Şimşek, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış bireyler olarak yetişmenin büyük bir kazanım olacağı düşüncesini hiçbir zaman akıllardan çıkartılmaması gerektiğini vurguladı. Şimşek daha sonra şöyle konuştu; “Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli ol”

 

Törende daha sonra Özel Kardelen Koleji Ana Okulu öğrencilerinin yaptığı yer hareketleri ,törenleri izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Yer hareketlerinde 3 yaşındaki Serra Açıkgöz, yaptığı birbirinden güzel hareketlerle izleyicilerden bol alkış aldı.

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkezi Komutanlığı (JAKEM) de eğitilen çeşitli ırklardaki köpekler, köpek itaat eğitimi ,  engel aşılması ve köpekler arası futbol gösterisi ilgiyle izlendi.

Çocuklar arasında yapılan   eller bağlı şekilde asılı elmaları yeme  yarışması da ilgiyle izlendi.4 öğrencinin yarıştığı eller bağlı asılı şekildeki elma yeme yarışmasında birinciliği  Damat İbrahim Paşa ortaokulu 6-F sınıf öğrencisi Muhammed Yusuf Eryaman kazandı.Kutlamalarda ayrıca öğrenciler arasında çuvalla yürüme yarışı da yapıldı.

Özel Altınyıldız Koleji öğrencilerinin balonlar eşliğinde yaptığı halk oyunları gösterisi yine kutlamalara katılan vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının sonunda Nevşehir’de düzenlenen çeşitli sportif müsabakalarda dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler tarafından takdim edildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türk Hava Kurumu Nevşehir Şubesi tarafından , törenlere katılan çocuklara defter ve kalem hediye edildi.

      

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ali - 4 yıl önce
23 nisan şenlikleri neden istiklal marşı ile başlamadı anlayamadım