banner421
banner461
banner195

Nevşehir'de Ahilik haftası kutlamaları başladı

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, dünyada ilk örgütlü esnaf toplumu konumundaki Ahiliğin, gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli miraslardan biri olduğunu söyledi.

Nevşehir'de Ahilik haftası kutlamaları başladı

banner143
Nevşehir'de Ahilik haftası kutlamaları başladı
İlgili Galeriye Git
banner134

 NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÜNVER;

“AHİLİK, GELECEĞE BIRAKILACAK EN ÖNEMLİ MİRASLARDAN BİRİSİDİR”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, dünyada ilk örgütlü esnaf toplumu konumundaki Ahiliğin, gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli miraslardan biri olduğunu söyledi.

Nevşehir’de Ahilik haftası kutlama etkinliği düzenlenen törenlerle başladı.

Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtına Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü’nün çelenk koyması ile başlayan törende daha sonra büyük önder Atatürk ,silah arkadaşları ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylendi.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, , Nevşehir İl Jandarma  ve Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya , Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  Nevşehir Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, meslek odalarının başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

Ahilik Haftasının açılışında konuşan Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü,  Türkçe’ de eli açık anlamına gelen Ahiliğin tarihi köklerinin günümüzden 4 bin öncesine kadar uzandığını belirtti. Anadolu’da dünyaya da örnek oluşturacak en köklü esnaf teşekkülünün 12. Yüzyılda Ahi Evran ile oluşturulduğunu vurgulayan Ördü, Türk tarihinin Rönesans’ı olarak da nitelendirilen Ahiliğin dil, din, ve ırk ayrımı yapmaksızın tüm esnafları eşit düzeyde ele aldığını ifade etti.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de, toplumda Ahilik temellerinin atıldığı 12. Yüzyıl Anadolu’ sunun Ahi Evran, Hacıbektaş Veli, Hacı Bayram Veli ve Mevlana gibi sayısız gönül erinin yetiştiği ve köklü kültürel birikimlerin harmanlandığı bir süreç olduğunu belirtti. Ahi Evran’ın önderliğinde geliştirilen bu sistemin, çok köklü bir anlayış olduğunu anlatan Ünver, meslek öğrenmesi için yanına verilen çırağın ustası tarafından bir evlat şefkati ile yetiştirilerek hayata hazırlanması açısından da toplumsal alanda önem taşıdığına vurgu yaptı .Ahiliğin toplumdan öğrenileni topluma verme anlayışı olarak da değerlendirilebileceğini ifade eden Ünver; “ Çıraklığı, kalfalığı ve ustalığı bir gelenek haline getiren kurumsal bir yapı esnaflık. Yanında yetiştirdiği çıraklıktan ustalığa kadar getirdiği, kendi evladı gibi kabul ettiği ve kendi iş yerinin karşısında kendine rakip olacak bir işyeri açabilecek kadar yüce ve ulvi bir görev esnaflık. Tarihte bir çok örnek anlatılır. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir anlayıştır bu.  Komşusunun  siftah etmediğini dert edinebilen bir anlayış. Kendi kendini denetleyebilen bir mekanizma oluşturduğu için de gerçekte günümüzde en fazla ihtiyaç duyduğumuz değerlerden en önemlisi kanaatimce Ahilik. Onun için Ahilik,  gelecek nesillere aktarabileceğimiz en önemli miraslardan   birisidir. Onun için esnaflığı ben çok önemsiyorum. Esnaflarla yerel yönetim olarak iç içeyiz, onların daha iyi şartlarda çalışmalar yapması ile toplumsal alanda önemli kazançlar sağlanabileceği inancını taşıyorum. Her zaman esnaf kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da onların yanı başında olmayı sürdüreceğiz. ”dedi.

Törende daha sonra Kırşehir’den gelen bir ekibin sergilediği Şed Kuşatma töreni ilgiyle izlendi.

Törenin sonunda da Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından bu yıl Nevşehir’de yılın Ahisi olarak seçilen Tornacı ustası 61 yaşındaki Nuri Özçeliker’e,Şed’i, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü tarafından temsili olarak kuşatıldı. Özçeliker’e daha sonra Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan tarafından teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.