banner461
banner195

Nevşehir'de Av sezonu devam ediyor

Nevşehir'de yaban domuzu ile başlayan av sezonu 23 Ağustos tarihinden itibaren tavşan,tilki, bıldırcın ve üveyik türleriyle devam ediyor... İşte Nevşehir'den bir avlanma serüveni...

Nevşehir'de Av sezonu devam ediyor
11 Kasım 2014 Salı 10:26

banner143
Nevşehir'de Av sezonu devam ediyor
İlgili Galeriye Git
banner134
İlimiz Nevşehir'in içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesi’nde birinci grup kuşlar (bıldırcın, üveyik) 23.08.2014-23.11.2014, dördüncü grup kuşlar (Alakarga, küçük karga, saksağan vb) 23.08.2014-15.02.2015 tarihleri arasında, birinci grup memeliler (yaban tavşanı, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı) 04.10.2014-04.01.2015, ikinci grup memeliler (yaban domuzu ve çakal) 16.08.2014-15.02.2015 tarihleri arasında avlanma yapılabilecek.
Başlangıç: 23.08.2014
Bitiş: 23.11.2014

Avlanma bölgelerine ve av hayvanı gruplarına göre avlanma süreleri, avlanmanın başlangıç ve bitiş tarihleri.
“Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş silah taşıma ehliyetine sahip av ve yaban hayatı ile ilgili eğitim alarak sınavda başarılı olan avcılar, avcılık belgesi ve avlanma izin kartı alma şartıyla yasal olarak av yapabilmektedir. Merkez Av Komisyonu (MAK) her yıl av ve yaban hayatının korunması ve geliştirilmesi için karar almaktadır.
Karara göre; 2014-2015 Av Döneminde ülke genelinde avlanma 16 Ağustos 2014 tarihinde yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.
Avlanma süreleri içinde ve avlanma günlerinde Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde avlanmak serbesttir. Ayrıca, yaban domuzu bıldırcın ve üveyik avı bu avlanma günlerine ek olarak Salı gününde de yapılabilecektir.
Avcı başına bazı av hayvanlarının günlük avlanma limitleri; bıldırcın 10, üveyik 8, karatavuk-sakarca 3, çulluk-sakarmeke 4, yabani tavşan 1, kınalı keklik-kum kekliği ve çil kekliği toplam 2, yeşilbaş-boz ördek-fiyu-çamurcun-macar ördeği-tepelipatka- elmebaş pakta ve çıkrıkçın toplamda 6, adatavşanı- kaya sansarı 2, yaban domuzu 2, tilki 2 adet olarak belirlenmiştir.
Avlanma; örnek ve özel avlaklarda yürürlükteki mevzuat çerçevesinde, devlet ve genel avlaklarında ise Bakanlıkça avlak bazında belirlenen yıllık avlanma kotalarının kullanımı şeklinde gerçekleştirilecektir.
Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için yukarıda belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşamazlar.
Ancak bulunduğu ilin dışında avlanmaya gidecek avcılar beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarındaki avcı başına iki günlük limiti bulundurabilirler.
Namlu hariç haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, canlı mühre ve çığırtkanlar, mekanik, elektronik hareket kabiliyetine sahip mühreler ile uçurtma şeklindeki mühreler, elektronik görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazları avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz.
Zehirli veya uyuşturucu yem, ilaç benzeri malzemeler avlanmada kullanılamaz. Bakanlıkça izin verilen geleneksel avcılık hariç, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca ve gereci olarak kullanılamaz.
Merkez Av Komisyonunca belirlenen avlanma esas ve usullerine uymayanlar hakkında her bir aykırılık için 27 Türk Lirası ile 15 bin 226 Türk Lirası arasında idari para cezası verilecek. Ayrıca av hayvanı türüne göre 50 Türk Lirası ile 60 bin Türk Lirası arasında değişen tazminat bedelleri talep edilecektir.
Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları zorunludur.”

İşte Nevşehir Merkeze bağlı Sulusaray kasabasında Muhtar Osman Körükçü ve arkadaşlarının avlanmasından görüntüler...

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
doğa bitti - 3 yıl önce
av hayvanlarını doğada bitirdiniz. allah da sizi bildiği gibi yapsın. geçiminiz bu yoldan olsa anlayacağım ama zevk için katlediyorsunuz. yazık ...
Avatar
ahmet basarir - 3 yıl önce
yaziklar olsun ya adamlarin av zevki yuzunden dagda tasta ne kus sesi nede canli bir mahlukat kaldi ufacik savunmasiz hayvanlari zevk icin olduren insanlari aslinda bir vadiye koyacaksin birbirlerini zevk icin av diye vurup gebertsinler.bunkar yuzunden yaban hayatini sadece kitaplar ve belgesellerde goreceguz.ne hakkari var
Avatar
Doğanın yeşerişi - 3 yıl önce
allah c.c. öyle bi denge kurmuştur ki döngü ile alakalı siz maalesef bu döngünün içinde yoksunuz hiiiç kendinize zaa veripte dinde şöyle der kuranda böyle der diyerek günahınıza kalıp aramayın ve sizlere söylenen nasihatlara biraz olsun kulak kabartıp ayağınızın toprağa gömülmesini beklemeden vaz geçin bu sevdadan.
Avatar
RAMAZAN - 3 yıl önce
doğağa ve insanlığa zarar vermeyen hayvanların avlanmasının bir kere serbest olması saçmalık.buna izin verenleri ve bu işi zevk için yapanları kınıyorum.
Avatar
yorumcu - 3 yıl önce
avcılığı bir spor ya da sosyal faaliyet olarak göstererek şirinleştirilmesine karşıyım. tavşana veya bir kuşa karşı kocaman tüfekle yapılan bir spor olamaz. bu vahşettir
Avatar
domuuuuzzzzzz vaaaaaarrrrrrr - 3 yıl önce
avcı isen kızılırmak boyunda çakırcan,,,yüksekli,sığırlı altı...hacılar altı,yeşilli adası yaban domuzu dolu...avla getir domuz başına 500 milyon teşvik al..(tarım müd. dağıtıyor)
Avatar
vahşet - 3 yıl önce
sırf zevk için doğa hayatının canına okuyorsunuz. adına da spor diyorsunuz. inşallah ava giden avlanır.