banner421
banner461
banner195

Nevşehir'de Avcılık Paylaşımlarına Sosyal Medyadan Sanal Takip

Nevşehir'de kaçak avlanarak bunu Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan görsel veriler, kaçak avcılık yapıldığının tespiti veya suç teşkil ettiği takdirde, ilgili kişiler cezadan kurtulamıyor.

Nevşehir'de Avcılık Paylaşımlarına Sosyal Medyadan Sanal Takip

banner143
banner134

Nevşehir'de kaçak avlanarak bunu Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan görsel  veriler, kaçak avcılık yapıldığının tespiti veya suç teşkil ettiği takdirde, ilgili kişiler cezadan kurtulamıyor.

Türkiye'de, Ağustos ayında başlayan 2014-2015 av dönemi devam ederken, elektronik ortama taşınan avcılık faaliyetlerinin usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığı, sosyal medya aracılığıyla da sanal ortamda takip ediliyor. Elektronik ortamda paylaşılan görsel ve veriler, kaçak avcılık yapıldığının tesbiti veya suç teşkil ettiği takdirde, ilgili kişiler cezadan kurtulamıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel birimde Türkiye genelinde yapılan ve sosyal medya aracılığıyla elektronik ortama taşınan avcılık faaliyetleri sıkı takip altına alındı. Özel birim tarafından sosyal medyada paylaşılan görseller, yorum ve dökümanlar büyük bir titizlikle incelenip taranırken, usulsüz ve kaçak avcılık yaptığı belirlenenler ilgili illerdeki ilgililere ulaşılarak yaşadığı yerlerde kimlik ve adres tespiti yapılmasının ardından haklarında idari para cezası ve tazminat cezaları uygulanıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel birimde Türkiye genelinde yapılan ve sosyal medya aracılığıyla elektronik ortama taşınan avcılık faaliyetleri sıkı takip altına alındı. Özel birim tarafından sosyal medyada paylaşılan görseller, yorum ve dökümanlar büyük bir titizlikle incelenip taranırken, usulsüz ve kaçak avcılık yaptığı belirlenenler ilgili illerdeki ilgililere ulaşılarak yaşadığı yerlerde kimlik ve adres tespiti yapılmasının ardından haklarında idari para cezası ve tazminat cezaları uygulanıyor. Yürütülen Çalışmalarda Jandarma ve Polis teşkilatlarının da kendilerine destek verdiği belirtiliyor.

Konuya ilişkin yapılan bilgilendirme açıklamasında; Avcılığın belli kurallara tabi olduğunu, belgeli dahi yapılsa bunun belli gün ve av hayvanı sınırlamasına tabi olduğunu da vurgulanarak, "Avcılar, avcılığın serbest olduğu dönemlerde bile çarşamba, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde avlanabilmelerine izin verilmiştir. Bunun dışındaki günlerde avcılık yapılması yasak kapsamına giriyor. Avcılar, bunlara dikkat etmeli, av limitlerine ise uymalıdır. Sorumluluk alanımızda, kaçak avcılık ya da usulsüz avlandığı sosyal medyada paylaştıkları görüntü, fotoğraf ve yazılarıyla belirlenenlere, öngörülen cezalar vakit geçirilmeden tatbik edilmektedir" denildi...

Nevşehir'de Kaçak avcılar Twitter ve Facebook'ta avlanıyorlar!


En son www.fibhaber.com da yapmış olduğumuz bir haber sonrası kaçak avlanarak avladıkları hayvanları Sosyla paylaşım sitelerinde yayımlayan iki kişi yine kaçak av yaparlarken yakalanarak haklarında cezai işlem başlatıldı; İşte o haberimiz

Nevşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, Acıgöl ilçesine bağlı Ağıllı köyü yakınlarında gece yarısı traktörle etrafa ışık tutan iki kişi tespit etti.

Ekiplerin "dur" ihtarına uymayarak kaçan Y.İ. ve A.İ, kovalamaca sonucunda yakalandı. Ekipler, farla tavşan avında kullanılan traktör ve av tüfeğine el koydu.

Şüpheliler Y.İ. ve A.İ'ye bin 340'ar lira ceza uygulandı.

Orman ve Su İşleri Nevşehir Şube Müdürü Erol Aksoy, şüphelilerin gece far kullanarak avlandıklarını belirterek, "Ekiplerimiz tarafından araçta yapılan incelemelerde, aküye bağlı bir projektör, içinde beş fişek bulunan av tüfeğiyle vurulmuş bir yaban tavşanı bulundu. Avda kullanılan traktör, av tüfeği ve yaban tavşanına el konularak şahıslara cezai işlem uygulandı. 2014 yılı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 'av koruma yılı' ilan edildi. Bu kapsamda, Nevşehir Şube Müdürlüğü olarak kaçak avlanmaya karşı denetimlerimizi aralıksız sürdüreceğiz" diye konuştu.Kaçak avlandılar, Face'de paylaştılar, 27.406,00 Lira ceza yediler.

Şanlıurfalı av meraklıları Siverek kırsalında kaçak olarak avladıkları avlarını sosyal paylaşım sitesinde paylaşınca cezadan kurtulamadılar.

Şanlıurfa Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğüne e-mail üzerinde gelen bir ihbar üzerine inceleme başlatan Şanlıurfa Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü incelemelerde sosyal paylaşım sitesi olan facebook’ da F.K, B.K ve K.H olmak üzere üç arkadaşın birlikte avı yaptıklarına ait video ve fotoğraf görüntüleri tespit edildi. 

Video ve fotoğraf görüntülerinden kendi itirafları ile  F.K, B.K ve K.H olmak üzere üç arkadaş tarafından Avcılıktan öte bir hayvan katliam yaptıklarına dair görüntülere ulaşıldı. 

Şanlıurfa Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan işlemler sonucunda 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 2. maddesi 22. bendinde Avlanma hakkı: avcılık belgesine sahip olan kişilerin yıllık avlanma izin ücreti ödeme koşulları ile elde ettiği hak olarak tanımlandı. Kabahatli F.K, B.K ve K.H üç arkadaşın kanunun 14/2 Maddesi “Avcılık belgesi almadan avlanmak’’ Maddesine muhalefet etmekten şahıslara bu Madde kapsamında toplam 1.456,00 TL. İdari para cezasına ayrıca F.K, B.K ve K.H üç arkadaşın kanunun 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 28. Maddesine istinaden Bakanlıkça Av Sezonu İçin tespit edilen değerler üzerinden toplamda bu üç arkadaşa 25.950,00 TL. Tazminat cezası toplamda 27.406,00 TL. ile cezalandırıldılar.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ohh - 3 yıl önce
ohh iyi olmuşş
Avatar
Mehmet KIZILIRMAK - 3 yıl önce @ohh
bencede iyi olmuş.kaçak avlananlara asla acımamalı.ama en çok av bölgesinde olsun olmasın köylüler avlanıyor kaçak bir şekilde