banner461
banner195

Nevşehir'de başıboş köpekler korku saçıyor

Nevşehir'de başıboş hayvan sorunu her geçen gün artarken, sabahın ilk saatlerinde bu görüntüler FİB Haber Muhabirlerimizin objektifleriyle fotoğrafladı.

Nevşehir'de başıboş köpekler korku saçıyor
04 Aralık 2015 Cuma 23:40

banner143
banner134
Nevşehir'de başıboş hayvan sorunu her geçen gün artarken, sabahın ilk saatlerinde bu görüntüler FİB Haber Muhabirlerimizin objektifleriyle  fotoğrafladı. Gruplar halinde gezen onlarca köpek yiyecek bulmaya çalışırken, evlerinden çıkan insanlar da saldırı korkusuyla tedirgin adımlar atıyor.

Hayvanlar aç insanlar tedirgin...

Nevşehir'de şehir merkezi adeta başıboş köpeklerin istilasına uğradı.

Özellikle şehir merkezindeki mahalle , cadde ve sokaklarda başıboş çoban köpekleri, sürüler halinde geziyor.

Mahalle araları ve Sokaklara dökülen çöplerde yiyecek arayan köpekler, Çarşı esnafı ile çevre sakinlerine korku dolu anlar yaşatıyor.


Artık sokakta korkarak dolaştıklarını belirten vatandaşlar, "Toplu halde gezen büyük sokak köpekleri, kaldırım üzerine rastgele dökülen et ve kemik parçaları yüzünden kendi aralarında kavga edip, sokaktan geçen insanlara saldırıyorlar. Sokak köpeklerinden dolayı mahalle ve sokaklarda korkudan yürüyemez olduk" diye konuştu.


Gerçekten il genelinde çok başıboş köpek var. Bunların bir diğer önemli sebebi ise,sınırlarımızda bulunan komşu il ve ilçelerindeki belediyeler yakaladıkları köpekleri Nevşehir sınırlarına getirip bırakıyor. 

Nevşehir'in mahallelerini mesken tutan başı boş köpekler vatandaşların tedirgin olmasına neden oluyor. Özellikle Sabah saatleriyle Gece sokak aralarında sürü halinde gezen sokak köpekleri, sadece çocukları değil! büyükleri de korkutuyor.

Küçük  çocukları ve öğrencilere  korku dolu anlar yaşatan  sokak köpeklerinden  ,Sabah erken  saatlerde   okula   giden  öğrenci  velileri ise   oldukça  rahatsız. 

www.fibhaber.com İnternet Gazetemizi  arayan velilerin  çocuklarını  köpek korkusu ile sokağa çıkartamadıklarını belirtirken özellikle şehrin en işlek caddelerinde grup halinde dolaşan başıboş köpeklerin çocukları ve kendileri  için tehlike arz ettiğinden şikayetçi. 


Özellikle akşam saatlerinde sokaklarda köpekler yüzünden yürüyemediklerini belirten vatandaşlar, bu sorunun biran önce çözülmesi için yetkililerin devreye girmesini istediler.

YASA GEREĞİ TOPLANAMIYORLAR

5199 sayılı hayvanları koruma yasası gereğince bu hayvanlar toplanamıyor. Yasada hayvanların tedavi ve kısırlaştırma operasyonlarının ardından bulundukları yere bırakıldıkları ve belli bölgeleri olduğu için saldırgan olmayacakları söyleniyor ama durum böyle değil. Hayvanlar, aç kaldığında insanlara saldırıyor. Anne ve babalar, oyun oynamak için parka getirdikleri çocukları için tedirgin. Bir çözümü olmalı.”
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
cengiz kaleli - 3 yıl önce
Devlet buna care bulsun insanmi kiymetli hayvanmi biz niye sectik cikarsin kanunu toplasin