banner461
banner195

Nevşehir'de Biçerdöver kontrolör yetiştirme kursu açıldı

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Biçerdöver Kontrolör Yetiştirme Kursu ile ilgili yaptığı açıklamada;

Nevşehir'de Biçerdöver kontrolör yetiştirme kursu açıldı
17 Haziran 2015 Çarşamba 23:46

banner143
banner134
Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Biçerdöver Kontrolör Yetiştirme Kursu ile ilgili yaptığı açıklamada;
“Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün “Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı” doğrultusunda Müdürlüğümüz tarafından biçerdöverle oluşan dane kayıplarının önüne geçmek amacıyla il ve ilçe müdürlüklerimizde hasat kontrollerinde görev alacak teknik elemanlara yönelik Biçerdöver Kontrolör Yetiştirme Kursu düzenlendi. Kursu sonunda 17 kursiyer teknik personele sertifikaları verilmiştir.


Ülkemizde her yıl yaklaşık 31 milyon ton ürün, biçerdöverlerle hasat edilmektedir. Bu hasat esnasında yüzde 1 dane kaybının azaltılması bize yıllık yaklaşık 312 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek ve hasat esnasında kaybedilmeyecektir.


İlimiz Nevşehir de biçerdöverle ürün hasadında denetimler aralıksız yapılarak, dane kayıp ve dane hasarlarının minimuma düşürülmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla çiftçimizin türlü zorluklarla ürettiği ürününü en az kayıpla hasadının yapılmasını sağlamak; hem çiftçimize hem de milli ekonomiye katkı sağlanacaktır” dedi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, sertifika alan teknik personellere yapacakları tarımsal çalışmalarda başarılar diledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.