banner461
banner195

Nevşehir'de Cumhuriyet Bayramı Buruk Kutlandı!

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 91. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de buruk bir şekilde kutlandı.

Nevşehir'de  Cumhuriyet Bayramı Buruk Kutlandı!
29 Ekim 2014 Çarşamba 11:36

banner143
Cumhuriyet Bayramı Nevşehir'de Buruk Kutlandı
İlgili Galeriye Git
banner134

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. yıldönümü tüm Türkiye ve yurt dışı temsilciliklerinde olduğu gibi Nevşehir’de  bir dizi etkinliklerle kutlandı.

Dün Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na,Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan,İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in çelenk sunumu ve sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına bugün yine Nevşehir Valiliğinde devam edildi. Vali Ceylan makamında, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile birlikte  Cumhuriyet Bayramı kutlama tebriklerini kabul etti.

Daha sonra Gazi Stadında devam eden Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajının okunmasının ardından Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  vatandaşların ve bayrama katılan öğrencilerin bayramını kutladı.

İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından konuşan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, 1. Dünya Savaşı sonrasında Türk Milletinin bağımsızlığı ve milli egemenliğinin tehdit edildiği ve tehlike ile karşı karşıya kaldığını belirterek, Atatürk’ün Samsun’da Atatürk’ün  yaktığı bağımsızlık ateşi ile tek yürek olarak başlatılan milli mücadele, büyük Türk Milleti’nin bağımsızlığına ,birlik ve beraberliğe olan inancının timsali olduğunu ve tüm güçlüklere karşın eşine az rastlanır bir zafer kazanıldığına vurgu yaptı.

Zaferle sonuçlanan milli mücadelenin ardından Türk Milleti’nin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet’in kurulduğunu kaydeden Ceylan daha sonra şunları söyledi; “Şüphesiz Cumhuriyetin ilanı, Türk Milletini muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak adımların en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden öden vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da bir göstergesi olmuştur.”dedi.

Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine,güçlü bir ekonomiye ve “Yurtta Sulh Cihanda Sulh ” ilkesi temelinde aktif bir dış politikaya sahip olmasının Cumhuriyet sayesinde olduğunu aktaran Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan “ Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alma ülküsü  milletimiz tarafından benimsenmiş ve ülkemiz istikrarlı bir şekilde ilerlemekte ve gelişmeye devam etmektedir. Ekonomik gelişme yanında demokratikleşme, iyi yönetim, insan hakları alanlarında; kamu hizmetlerinin sunumunda vatandaş odaklı kaliteli hizmet anlayışının hakim hale gelmesi gibi konularda kapsamlı düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu değişim ve reformlar sayesinde Türkiye Cumhuriyeti, örnek gösterilen, ilham alınan bir ülke haline gelmiştir. Çağdaş gelişmiş ülkeler arasında mevcut yerimizi daha üst seviyelere taşıma ilkesi,Büyük Atatürk’ün koyduğu hedef olarak geleceği planlamayı gerektirmektedir. Sahip olduğumuz ekonomik değerleri rekabet gücü yüksek,ileri teknoloji kullanarak arz etmeliyiz. Halkımıza sunulan hizmetleri en üst standartta ulaştırmalıyız.Bunları yaparken millet olarak sahip olduğumuz değerleri ihmal etmemeli,korumalı ve bizden sonraki kuşaklara aktarma gayreti içinde olmalıyız.”şeklinde konuştu.

 

Törende daha sonra öğrenciler şiirler okudu.

 

Gazi Stadındaki törende daha sonra,  Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı  Jandarma At-Köpek Eğitimi Merkez Komutanlığı’nda iz takip, devriye, mayın ve bomba arama, yangın tespit, arama ve kurtarma, narkotik ve psikotrop madde arama, kağıt para arama, keşif ve özel operasyon konularında eğitilen  Alman,Hollanda ve Belçika ırkı köpeklerin gösterisi ilgiyle izlendi.

 

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında daha sonra, kutlama etkinlikleri  kapsamında   düzenlenen Atletizm ve Voleybol yarışmalarının yanı sıra, ilkokul ,orta okul ve liseler arasında düzenlenen şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri  Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından törenle verildi.

 

Gazi Stadındaki  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları resmi geçit töreni ile sona erdi.

            Program Ermenek’te meydana gelen maden kazası nedeniyle sönük geçti.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
o kadar yüksek mertebedeki bürokratlar heykelin önünde saygı duruşunda durdular.istiklal marşımız okunurken göndere çekilen 2 tane şanlı bayrağımız vardı..hiç mi dikkat etmezler o bayrakların hali ne diye.ben bir vatandaş olarak istiklal marşı okunurken bayrağımız belliki yeni alınmış ama bir ütü yapacak durumunuz yokmuydu o bayraklara..anlayana..