banner461
banner195

Nevşehir'de Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıldönümü tüm Türkiye ve yurt dışı temsilciliklerinde olduğu gibi Nevşehir’de bir dizi etkinliklerle kutlandı.

Nevşehir'de Cumhuriyet Bayramı Kutlandı
29 Ekim 2015 Perşembe 18:05

banner143
Cumhuriyet Bayramı Kutlandı
İlgili Galeriye Git
banner134

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıldönümü tüm Türkiye ve yurt dışı temsilciliklerinde olduğu gibi Nevşehir’de  bir dizi etkinliklerle kutlandı.

Dün Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na,Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan,İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya’nın çelenk sunumu ve sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına bugün yine Nevşehir Valiliğinde devam edildi. Vali Ceylan makamında, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile birlikte  Cumhuriyet Bayramı kutlama tebriklerini kabul etti.

Daha sonra Gazi Stadında devam eden Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerinde ilk olarak İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajının okunmasının ardından Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  vatandaşların ve bayrama katılan öğrencilerin bayramını kutladı.

Kutlama etkinliğinde daha sonra törenlere katılan ekiplerin resmi geçit töreni yapıldı.

Atatürk , silah arkadaşları ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından konuşan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, konuşmasına b.aşlarken, ülkemizin ve milletimizin birlik ve bütünlüğüne, kardeşliğine kast eden bölücü terör örgütüne karşı sürdürülen mücadelede şehit düşen mahraman askerlerimiz ve polislerin acısını tüm millet olarak yüreklerini dağladığını dile getirerek başladı.Vali Ceylan, ‘ Bin yıldır bu vatan toprakları üzerinde birlik, beraberlik ve huzur içerisinde kardeşçe yaşamış aziz milletimiz, bölücü terör örgütünün de üstesinden gelecek,hiç kimse ve hiçbir güç milletimizin birlik ve beraberliğini, huzurunu ve kardeşliğini bozamayacak ve milletimiz sonsuza kadar bu vatan topraklarında birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya devam edecektir” dedi.

1. Dünya Savaşı sonrasında Türk Milletinin bağımsızlığı ve milli egemenliğinin tehdit edildiği ve tehlike ile karşı karşıya kaldığını belirterek, Atatürk’ün Samsun’da Atatürk’ün  yaktığı bağımsızlık ateşi ile tek yürek olarak başlatılan milli mücadele, büyük Türk Milleti’nin bağımsızlığına ,birlik ve beraberliğe olan inancının timsali olduğunu ve tüm güçlüklere karşın eşine az rastlanır bir zafer kazanıldığına vurgu yaptı.

Zaferle sonuçlanan milli mücadelenin ardından Türk Milleti’nin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet’in kurulduğunu kaydeden Ceylan daha sonra şunları söyledi; “Şüphesiz Cumhuriyetin ilanı, Türk Milletini muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak adımların en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden öden vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da bir göstergesi olmuştur.”dedi.

Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye sahip olmasının Cumhuriyet sayesinde olduğuna işaret eden Vali Ceylan daha sonra şöyle konuştu: “  Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alma ülküsü  milletimiz tarafından benimsenmiş ve ülkemiz istikrarlı bir şekilde ilerlemekte ve gelişmeye devam etmektedir. Ekonomik gelişme yanında demokratikleşme, iyi yönetim, insan hakları alanlarında; kamu hizmetlerinin sunumunda vatandaş odaklı kaliteli hizmet anlayışının hakim hale gelmesi gibi konularda kapsamlı düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu değişim ve reformlar sayesinde Türkiye Cumhuriyeti, örnek gösterilen, ilham alınan bir ülke haline gelmiştir. Çağdaş gelişmiş ülkeler arasında mevcut yerimizi daha üst seviyelere taşıma ilkesi, Büyük Atatürk’ün koyduğu hedef olarak geleceği planlamayı gerektirmektedir. Sahip olduğumuz ekonomik değerleri rekabet gücü yüksek,ileri teknoloji kullanarak arz etmeliyiz. Halkımıza sunulan hizmetleri en üst standartta ulaştırmalıyız.Bunları yaparken millet olarak sahip olduğumuz değerleri ihmal etmemeli,korumalı ve bizden sonraki kuşaklara aktarma gayreti içinde olmalıyız.”şeklinde konuştu.

Törende daha sonra öğrenciler şiirler okudu. Halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından

Gazi Stadındaki törende daha sonra,  Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı  Jandarma At-Köpek Eğitimi Merkez Komutanlığı’nda iz takip, devriye, mayın ve bomba arama, yangın tespit, arama ve kurtarma, narkotik ve psikotrop madde arama, kağıt para arama, keşif ve özel operasyon konularında eğitilen  Alman,Hollanda ve Belçika ırkı köpeklerin gösterisi ilgiyle izlendi.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında daha sonra, kutlama etkinlikleri  kapsamında   düzenlenen  çeşitli spor branşlarında düzenlenen sportif yarışmalarının yanı sıra, ilkokul ,orta okul ve liseler arasında düzenlenen şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri  Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, AK Parti Nevşehir  Milletvekili Murat Göktürk, MHP Milletvekili Mehmet Varol, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından törenle verildi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.