banner461
banner195

Nevşehir’de devlet memurları bordro yaktı

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilciliği tarafından, 123 TL’lik maaş zammını protesto etmek için yapılan eylemde devlet memurları maaş bordrolarını yaktı.

Nevşehir’de devlet memurları bordro yaktı
15 Ocak 2014 Çarşamba 18:43

banner143
Nevşehir’de devlet memurları bordro yaktı
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir Hükümet Konağı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen eyleme Nevşehir Kamu-Sen üyesi devlet memurları ellerinde “adalet kalkınma yalan, gerçek sömürü ve talan”, “ hükümet zammını al başına çal” dövizlerle katıldı. İl Temsilcisi Turgay Çetin’in basın açıklamasının ardından da ise bordro yakarak ve “hırsız var”, “  AK değil Karasın, başımıza belasın” diye slogan atarak zamma olan tepkilerini dile getirdi. Eyleme;  Nevşehir Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Türk Büro Sen İl Temsilcisi Ömer Koç, Türk Haber Sen İl Temsilcisi Ercüment Tunç, Türk Emekli Sen İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, Türk İmar Sen İl Temsilcisi Recep Kılıç, MHP Nevşehir İl Başkanı Göksel Taşçı ve Merkez İlçe Başkanı Burak Kalfaoğlu ile şubelerin Yönetim Kurulları ve üyeleri ile devlet memurları katıldı.

Döviz ve sloganlarla zamma tepkilerini ifade eden kamu çalışanları adına ortak basın açıklamasını okuyan Nevşehir Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, 2,5 milyon kamu görevlisi ve 1.8 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başladığını ifade etti.

Çetin, yapmış olduğu açıklamada; “Kamu görevlileri bugün, Ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. İktidar ve malum konfederasyon iş birliği ile memurlar 123 TL, emekliler ise 140 TL zamla bütün bir yıl boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. Geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,5; mutfak tüpü %10,7, su %9,4 zamlanmış, yoksulluk sınırı 179 TL artmışken; maaşlara 123 lira zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. AKP Hükümeti, hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. İktidar 2013’te enflasyon hedefini %5,3 olarak belirlemiş ve maaşlara bu plana göre zam yapmıştır.2013 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise %7,4 olmuştur. Bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 454 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2013’te gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Milletimizin en çok tükettiği 47 temel gıda ürünü baz alındığında fiyat artışı yüzde 10,5’i; 17 temel sağlık hizmetinde ortalama yıllık fiyat artışı %69’u bulmaktadır. Memurlarımız patatese dahi muhtaç bırakılmış, bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. Elektriğe fatura oyunlarıyla gizli zam yapılmış, ekmeğimiz bile %11,7 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2014 yılı için 123 lira, 2015 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, memurun enflasyon farkı dahi ellerinden alınmıştır. 2014 yılında çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlar artmamıştır. Yapılan zam, memurun ele geçen maaşının tamamı için geçerlidir. 123 TL’lik artış en düşük maaşa %6,8; ortalama maaşa da %5,1 zam demektir. 2014 ve 2015 enflasyon hedefleri bile dikkate alındığında, bugün memurun eline geçen zam 2014 yılı enflasyonunun altındadır. Gerçekler ortadayken, malum pazarlamacı konfederasyonun da eşlik ettiği masa başı oyunlarıyla memurlarımız, 2015 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Satış sözleşmesine imza atıp, memurları ekonomik ateşin ortasına atan malum konfederasyon ise bu durumda dahi memurların haklarını korumayı akıl edememekte, ağa babalarının yolsuzluk pisliklerini temizlemeye, onları aklamaya çalışmaktadır. Memurlar için bir gün dahi alanlara inmeyenler, yüzsüzce, yolsuzluk operasyonları durmazsa, alanlara ineriz tehditleri savurmaktadırlar” dedi.

Yolsuzluğa destek verenler memurun karşısına çıkamaz

Konuşmasında, çocuk, enişte, baldız, bacanak, kayınpeder demeden; cümbür cemaat, maaile, ülkenin kaynaklarına üşüşülmüşken; ayakkabı kutuları, çelik kasanın yerine geçmişken, memuru unutup, yolsuzluğa, hırsızlığa destek verenlerin, memurun karşısına ne yüzle çıkacaklarını soran Turgay Çetin “ Millete ait değerleri atıp, satıp peşkeş çekenler, arazileri, ormanları, madenleri yakıp, yıkıp yok edenler, milyonlarca vatandaşın hakkını çalıp, çırpıp iç edenler, çalışmadan zengin olma hevesiyle, memurların alın terini gasp edenler, mevki, makam ve siyasi çıkarları uğruna kamu görevlilerini masada satanlar, şu soğuk günlerde evinde battaniyeyle ısınmaya çalışanların, soğuktan donan bebeklerin ahını almışlardır.  Milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkını yiyenler, milletin kaynaklarını göz göre göre eşine, dostuna peşkeş çekenler de kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir. Memurun bordrosunun ateşi, hem bu dünyada hem öteki dünyada hırsızı, arsızı, yalancıyı, rüşvetçiyi ve memur pazarlamacılarını saracaktır” diye konuştu.

Nevşehir Kamu- Sen İl Temsilcisi Turgay Çetin’in konuşmasından sonra kamu çalışanları, 123 TL'lik maaş artışını bordrolarını yakarak protesto etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Soner - 4 yıl önce
bu arkadaşlar aldıkları maaşları yazarlarmı bi zahmet buraya
Avatar
ahmet mehmet - 4 yıl önce
gözünüze dizinize dursun inşallah o aldığınız paralar. zehir zıkkım olsun benden yana. 1250 tl alıyom 6 kişilik aileye bakıyom çok şükür yetiyor siz neyin derdindesiniz bi de asgari ücretliye bakın gafiller.
Avatar
IMF - 4 yıl önce
bu arkadaşlar geçmişte imf den kredi gelmedigi için maaş alamadigi günleri unuttular çünkü işlerine gelmez şakşakçilgini yaptiklari zihniyet bankalaru hortumlamiş memur maaşlarini ödememişlerdi o zaman dut yemiş gibi susanlar şimdi bilanik havada balik avlamaya çalişiyorlar ama geçti yemezler artik
Avatar
sıla - 4 yıl önce
ahmet mehmet kardeş 1250 adam gibi yaşayabiliyormusun
Avatar
nankörler - 4 yıl önce
800tl yekira ödeyip geçinenler var nankörlük yapmayın bu kadar insanın ahını almayın sanki iş mi yapıyosunuz çoğunuz yatıyosunuz dairelerinizade sidiklriniz durur böyle nankörlük yaparsanız
Avatar
... - 4 yıl önce
hükümet daha ne yapsın adamlar zam verdi memur sen konferedasyonu başkanı ahmet gündoğdu memura gelen zamı geri tepti bu durumda suç halkta hükümette değil...
Avatar
memis - 4 yıl önce
Arkadaşlar orada eylem yapan arkadaslar hic bir zaman vatana ihanet icinde olmamislardir ywri gelmis emekli icin yeri gelmis askari ucret icin alanlara inmislerdir ozaman neden se burada yazan arkadaş lari göremedik yine ayni insanlar vardi bu mazlumlarin yaninda sadece kendi lerini disunen degil ulkesino vatandaşı ni dusunen ülke sevdalilaridir ayakkabi kutularrina ne para oskiflediler nede yetimin tek kurusuna el uzattilar eylem yapan değerli arkadaslarim allah sizden razi olsun allah yar ve yardimciniz olsun.
Avatar
hadi be sende - 4 yıl önce
Sizin iktidar oldugunuz zamanida gorduk sizinki karaoglanin kuklasi bi nevi oglu gibiydi her gun eflasyon tirmaniyodu bunlari unutmadik tamam hatalar olabilir ama hukumetin her yaptigi sey hata degil lutfen gercekci olun...