banner461

Nevşehir'de En büyük doğal afet riski nedir ?

Nevşehir ve Bölgesi Afet Analizini incelediğimizde ilimiz ve ilçeleri için Deprem, Heyelan, Kaya düşmesi ve su baskınına dair yapılan araştırmalarda şu bilgiler yer aldı. İşte Nevşehir Bölgesi Afet Analizi

banner503
Nevşehir'de En büyük doğal afet riski nedir ?
09 Ağustos 2015 Pazar 17:14

banner143
banner134
Nevşehir ve Bölgesi Afet Analizini incelediğimizde ilimiz ve ilçeleri için Deprem, Heyelan,Kaya düşmesi ve su baskınına dair yapılan araştırmalarda şu bilgiler yer aldı.İşte Nevşehir Bölgesi Afet Analizi 


 NEVŞEHİR

Nevşehir: Büyük bir kısmı 3., geri kalan kısmı 4. derece deprem bölgesidir. Nevşehir ili geneli 3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının az görüldüğü illerimizden olup, Kozaklı ilçesinde lokal heyelan olayları gözlenmektedir. 


Türkiye`de 79 ilde kaya düşmesi görülmektedir. En fazla kaya düşmesinin meydana geldiği il Kayseridir. Onu, Erzurum, Nevşehir, Adıyaman ve Sivas izlemektedir. Etkilenen afetzede sayısına bakıldığında da Kayseri, Nevşehir, Niğde, Erzurum ve Karaman öne çıkmaktadır.

Kaya düşmesi olayı il genelinde yoğun olarak gözlenmekte olup, Ürgüp, Avanos ve Merkez ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. 2007 yılında Ürgüp Merkez’de meydana gelen kaya düşmesi olayında 3 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaralanmıştır.


Su baskını olayları, Kızılırmak havzasında yer alan ilimizin Avanos ve Gülşehir ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.