banner461
banner195

Nevşehir’de Erken Evlilik Birimi Kuruluyor

NEVKAD Başkanı Makbule Atlı, İçişleri Bakanlığından aldıkları hibe projesi ile ilgili proje süresinin 9 ay süreli olduğunu belirtirken, projenin hemen ardından Nevşehir’de erken evlilik araştırma biriminin kurulacağını dile getirdi.

Nevşehir’de Erken Evlilik Birimi Kuruluyor
14 Ocak 2014 Salı 09:50

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) NEVKAD Başkanı Makbule Atlı, İçişleri Bakanlığından aldıkları hibe projesi ile ilgili proje süresinin 9 ay süreli olduğunu belirtirken, projenin hemen ardından Nevşehir’de erken evlilik araştırma biriminin kurulacağını dile getirdi.

 Projeyi Nevşehir Kadın Derneğinin yürüteceği belirten Atlı, “Projede ortaklığı bulunan Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği ve destekçisi Nevşehir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezidir. Çocuk Gelinler sorunu başka toplumsal problemlere neden olmakta, eken yaşta evlendirilen kız çocukları ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşmakta; evde şiddete ve yoksulluğa açık hale getirilmektedirler. Genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması sık hamileliklere neden olmakta; kız çocuklarının fiziksel gelişimleri tamamlanmadan evlenmeleri toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorununun çözümü ve engellemesi amaçlanmaktadır. Küçük yaşta evlendirilen ve sosyal çevrelerinden uzaklaştırılan kız çocukları için farkındalığı oluşturup, toplumu bu konuda bilgilendirerek kızlarımızın hem aileleri hem akranları arasında bir köprü oluşturup yapılacak olan atölyeler sonucunda gelecekte daha sağlıklı toplumlar oluşturmaktır. Ayrıca bilgisizliğin doğurduğu yanlış sağlık bilgisi sonucu sık hamileliklere neden olmakta; genç ve eğitimsiz annelerin çocuk yetiştirmek konusunda yetersiz olması gelecekte sağlıksız toplumların oluşturmasını sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü erken evliliklerin neden ve çözümleri aranacaktır. Mahallelerden, imam, muhtar, okul müdürü ve kadınla yapılacak olan atölye çalışmaları sonunda çalıştaylar yapılarak sonuçları Nevşehir Üniversite Kadın ve Çocuk Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) tarafından değerlendirilerek Kamu kurum ve kuruşları, kamuoyunu ve basınla paylaşılacaktır. Nevşehir Kadın STK'lar ve NÜKÇAM koordinatörlüğünde Erken Evlilik Araştırma Birimi kurulacaktır” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Boş beleş - 4 yıl önce
Bende erken evlendim ama elhamdülillah mutluyum sapık saçma fikir bunlar birileri cep dolduracak birileri traj yapacak laf bunlar