banner461
banner195

Nevşehir'de Gençlerimizi Bekleyen Büyük Tehlike...

Nevşehir de Çakmak gazı koklama bağımlılığı günden güne artarken, gazın temini diğerlerine göre daha kolay olduğu için gençler arasında hızla yayılmaya başladığı bildirildi.

Nevşehir'de Gençlerimizi Bekleyen Büyük Tehlike...
19 Mayıs 2014 Pazartesi 11:39

banner143
banner134
"Nevşehir'de Çakmak gazı bağımlılığına dikkat!"

Balicilikten sonra LPG'cilik başladı...

Balicilikten sonra şimdi de çakmak gazı koklama yöntemi daha hayatının baharındaki gençleri ölüme götürüyor. Bu yeni yöntem; çakmak gazı poşetlere dolduruluyor ve koklanıyor. 

Gencecik bedenler artık kolay bulamadıkları baliden sonra bu yönteme yöneldi. Çünkü alınan önlemlerle, aktarlar, marketler küçük çocuklara veya fiziki görünümünden "balici" olarak algıladıkları kişilere bali satmıyorlar. Fakat tüp ve çakmak bulup alabilmek o kadar kolay ki...

Çocuklar şimdi de ÇAKMAK GAZI KOKLAYARAK kafa buluyorlar

Madde bağımlılığı ile mücadele eden Türkiye’de,  son yıllardaki ölüm vakaları ve kullanım yaygınlığı ile Çakmak Gazı büyük bir tehlike oluşturmaya devam ediyor.  Nevşehir de gençler arasında ‘çakmak gazı çekme’ alışkanlığı hızla yaygınlaşırken, Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü bunun önüne geçebilmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Gençlerin bu ölümcül bağımlılıktan kurtulması için toplumun tüm kesimlerine görev düşerken, Nevşehir'de faaliyet gösteren esnafların da 18 yaşından küçüklere çakmak gazı satmaması gerekiyor...

Kentte, marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve bakkallarda satışı yapılan çakmak gazı, seyyar tezgâhlarda da yerini alıyor. Kent merkezindeki birçok işportacı çakmak gazı satışı yapıyor.

Nevşehir de özellikle mahalle aralarındaki bakkallarda satılan çakmak gazı tüpü, çocuklar ve gençler için tehlike oluşturuyor. Konuya ilişkin Nevşehir de,kendisine ait Bir Markette yaşadıklarını anlatan sağduyu sahibi Hakan Uluer adlı genç esnafımız, "Sabahın erken saatleriydi. Üzerinde okul üniforması olan bir öğrenci bakkala girdi. Rafta bulunan çakmak gazı tüpünü istedi. Bende, 'Sadece çakmak gazı dolduruyoruz. Toptan satmıyoruz' cevabını verdim. Genç bana dönerek, 'Ağabey fiyatı neyse beş misli fazla vereyim. Parasıyla değil mi' dedi.
Uluer ise bütün ısrarlara rağmen tüpü vermedi. Gencin bütün ısrarlarına rağmen marketçi Hakan Uluer,yaşın tutumuyor diyerek çakmak gazı tüpünü vermedi. Genç öfkeyle marketten çıktı. Uluer, 'Gençler bu gaza kötü alıştılar. Günde iki üç tanesi soruyor' dedi" diye konuştu.

İlimiz Nevşehir de Gençler arasında çakmak gazı bağımlılığı tehlikesinin hızla yayıldığını söyleyen Uluer, "Gerek İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, gerekse emniyet görevlilerimiz bu konu üzerinde hassasiyetle duruyorlar. Ama yine de yeterli olmuyor. Bu nedenle aileler ve biz duyarlı insanlara büyük görevler düşüyor. Çakmak gazı satılan yerlere gerekli uyarılar yapılmalı. Mahalle bakkalları genelde müşterilerini tanırlar. Kendilerinden çakmak gazı isteyen öğrenci veya gençler varsa bunları ailelerine veya okuduğu okullara bildirmeli. Marketler ise özellikle 18 yaşın altındaki çocuklara çakmak gazı tüpünü satmamalılar. Bunun için yasal bir düzenleme acilen yapılmalı" dedi.


Özellikle toplum destekli mahalle polislerine iş düştüğüne dikkat çeken Nevşehirli genç Esnafımız Hakan Uluer, "Polislerimize iş düşüyor. Mahallenizde çakmak gazı koklama alışkanlığı olan öğrenciler veya gençler varsa bunlar mutlaka bildirilmeli. Her bağımlılıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır" diye konuştu.

VALİLİK KARAR ALMALI


Vatandaşlar ucuz ve kolay ulaşılan, çakmak gazı ve baly gibi maddelerin satışı ile ilgili Nevşehir Emniyeti ve Nevşehir Valiliği’nin de harekete geçmesini istiyor. Valilik öncülüğünde ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ortak bir çalışma yaparak, çakmak gazının 18 yaşından küçüklere satılmasının engellemesini isteyen vatandaşlar, “Biz daha çok balyci, tinerci diye tabir edilen madde bağımlılarını biliyorduk. Bu maddelerin yaygın olarak kullanıldığını duyuyorduk. Ama çakmak gazının da çok yaygın olarak kullanıldığı söyleniyor. Çocuklarımızı tehdit eden bu madde, her yerde herkese satılmamalı” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Türkiye’de çok sayıda genç çakmak gazı çektiği için hayatını kaybederken Nevşehir de de bu sinsi ve büyük tehlike arz eden çakmak gazına karşı Ailelelrimizi Eğitim Camiları Öğretmen  ve idarecileri Esnaflarımızı özellikle uyarıyoruz.

ÖLÜM RİSKİ ÇOK YÜKSEK

Uzmanlar, çakmak gazının diğer uçucu maddelere göre ölüm riski daha fazla olduğunu dile getiriyor.

Kalp atışlarını hızlandıran ve beyne zarar veren çakmak gazı, insan vücudunda kalbin ritmini yitirmesine neden olabilecek ağır hasarlara neden olabiliyor. Kalbin vücuda kan pompalamasını durdurabilecek tehlikede olan çakmak gazı, bununla birlikte ani ölümlere de neden olabiliyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatan daş - 4 yıl önce
ahlak erazyonu gün geçtikçe artıyor.bu alkol olsun ahlaksızlık olsun ya da sigara olsun.gençler gün geçtikçe daha da kötü yola gidiyor.iş (di̇ndar gençlik)yetiştirmekte değil.aynı zamanda ahlaklı ve temiz gençlik yetiştirmekte.
bunu da akp yapar!!!!derlerse
cevap:son 10 yılda sigara alkol ve madde bağımlığı ne kadar artmış bir bakın istatistiklere...millet uyuma
Avatar
olacak olan - 4 yıl önce
sadece birileri zengin olacak diye insanların umrunda değil gençlik.kendi çocugumuza zarar gelecegi zaman bir tepki veriyoruz.allah bu milletin yardımcısı olsun.
Avatar
riv riv riv - 4 yıl önce
ancak konuşulsa hiç demiyorlar ki bu gençlerin ne derdi var neden bu maddelere yöneliyor ancak cebine üç kuruş hadi oğlum okula derslerini takip et ordan çık dersane denen yere git haftasonları yine aynı dersaneye git ordan eve gel ordan okula git hiç bir aile çocuğu ile bir arkadas gibi konuşmuyor oğlum arkadasın kim kimlerel geziyorsun nerelere gidiyorsun çok sıkarsan patlar bu çocuk tıpkı çalmak gazı gibi allah çocuklarınızı kötülüklerden korusun iyi insanlarla tanışmayı nasip etsin ....
Avatar
TEOG MU NE ...... - 4 yıl önce
bizim oğlan teog sinavindan sonra okula kimse gelmiyor,hocalar da siz de gelmeyin diyomuş.çocuk ne yapacak.okullar okullar!!!!!
Avatar
yaver - 4 yıl önce @vatan daş
arkadaş burda biraz taşlama yapmışın ama şayet dindar nesil yetişirse zaten otomatik olarak ahlaklı temiz nesil yetiştirilir dini sn ne olarak algılıyorsun biraz islam dinini araştır istersen
Avatar
ERGEN - 4 yıl önce @vatan daş
vatandaş doğru söylüyor büyüklerde olduğu gibi bir takım bolluklar çocuklarda da hazımsızlık yapıyor dengesiz kalkınma buna deniyor galiba.
Avatar
10 yıl sonra - 4 yıl önce
10 yıl sonra gelin bakın nevşehir gençliğine tanıyamayacaksınız. 15 yaşında veletler altlarında arabalar ellerinde son model telefonlar ceplerinde tomar tomar para. kimse kusura bakmasın ahali suç anada babada. suni zenginleşmeye bağlı olarak boşanma oranının rekor kırdığı bir şehirde sağlıklı bir nesil yetişmesini bekleyemezsiniz.