banner461
banner195

Nevşehir'de İmam Hatip Liselerine İlgi Artıyor

İHL mezunlarının üniversitelere girişini kolaylaştırmaya yönelik olarak yapılan çalışma, ilimiz Nevşehir'de İHL'lere olan ilgiyi daha da artırdı.

Nevşehir'de İmam Hatip Liselerine İlgi Artıyor
22 Eylül 2015 Salı 23:00

banner143
banner134
Nevşehir merkez ve ilçelerde İmam Hatip Ortaokullarında 2015-2016 öğretim yılı kayıtları yoğun şekilde devam ediyor.

Ortaöğretim başarı puanını kaldırılması, meslek liseleri mezunlarının ilahiyat dışındaki fakültelere gitmesini sağlayan formül arayışları, İHL'lere olgunlaşma sınavında alan değiştirme imkanı verilmesi gibi geçmiş yıllarda ortaya atılan tartışma konuları İHL'lerin öğrenci sayısının artmasını sağladı.
28 Şubat sürecinin dayattığı eğitim sistemini rafa kaldıran 4+4+4 uygulaması sayesinde imam hatip ortaokullarının önü tamamen açılmış oldu. Katsayı adaletsizliğinin olduğu dönemleri artık geride bırakan ve bu adaletsizliğin kaldırılması ile birlikte yeniden eski günlerine dönen İmam Hatip Liseleri şimdi büyük talep görüyor. Ayrıca üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasının önünün açılması da İHL'lere olan ilgiyi artırdığı düşünülüyor. İmam Hatip Ortaokullarında diğer ortaokullarda verilen bütün dersler eksiksiz olarak veriliyor. Ders saat sayıları aynı olup fazladan haftada 2 saat Arapça ikinci yabancı dil olarak öğretiliyor. Her türlü sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü okulda, öğrenciler diğer ortaokulların sahip olduğu bütün haklara sahip olup, katıldığı bütün sınav, yarışma ve faaliyetlere de katılabiliyorlar.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.