banner461
banner195

Nevşehir’de Kadın Danışma Merkezi’nden Engelli Ailelerine Psikolojik Destek

Nevşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde engelli ailelerine yönelik olarak psikolojik destek eğitimine başlandı.

Nevşehir’de Kadın Danışma Merkezi’nden Engelli Ailelerine Psikolojik Destek
24 Eylül 2014 Çarşamba 10:52

banner143
banner134

 KADIN DANIŞMA MERKEZİ’NDEN ENGELLİ AİLELERİNE PSİKOLOJİK DESTEK

            Nevşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde engelli ailelerine yönelik olarak psikolojik destek   eğitimine  başlandı.

Hizmete açıldığı günden beri Nevşehirli kadınlara psikolojik destek vermeye özel bir çaba harcayan merkezden yararlananların sayısı da her geçen gün artıyor. Hizmet yelpazesini daha geniş tutmayı amaçlayan merkezde son olarak Nevşehir Belediyesi   Özel İnsanlar Eğitim Merkezi’nden yararlanan eğitilebilir  zihinsel engelli bireylerin aileleri için, “Aile Destek Hizmeti” adı altında bir eğitim gerçekleştirildi.

Eğitimde ailelere uzman psikolog yardımıyla, eğitilebilir nitelikteki engellilerin zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmanın yanı sıra, ailelerin bu süreçte karşılaştığı güçlükler, toplumla entegre  olabilmelerine yardımcı olmak adına neler yapabilecekleri ve psiko-sosyal sorunlara müdahale yöntemleri ve destek mekanizmaları konusunda rehberlik çalışmaları yapılıyor. Eğitim çalışmalarında ayrıca gelişimi risk altında olan veya engelli çocuklara sahip ailelerin; rehberlik, psikolojik danışma ve eğitim hizmetleri yoluyla çocuklarının eğitimine etkin biçimde katılması sağlanarak, çocukların gelişimlerinin ve eğitimlerinin desteklenmesi ile psiko-sosyal uyumunun ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi yönünde de bilgilendirilmeler yapılıyor.

Nevşehir Belediyesi tarafından hizmete kazandırılan Kadın Danışma Merkezi’nde kadınlara yönelik  Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Kapsamında da ailelerin hakları ve sorumlulukları ve yönlendirilmesi, ailelere yaşadıkları psikolojik durumla baş etme becerileri kazandırılması, ailelerin desteklenmesi amacıyla profesyonel hizmetler sağlanması, çocukların gelişimlerini ve eğitimlerini desteklemek amacı ile ailelere bilgi, beceri ve tutumların kazandırılması, ailenin çocuğunun engelini kabul etme ve olumlu tutum geliştirilmesi, çocuğun engelini başkalarına açıklama konusunda duygusal olarak güçlendirilmesi, ailenin sosyal yaşama uyum sürecinde yaşadığı duygusal sorunların çözümlemesi, gereksinimlerinin karşılanması ve bilinçlendirme konularında desteklenmesi çalışmaları da yürütülüyor.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
teşekkürler başkanım - 4 yıl önce
bu merkezde çalışan arkadaşda , psikologda harikalar, nevşehrine bu hizmeti kazandıran başkanmıza teşekkür ederim, kesinlikle çok yararlı ve en önemlisi allahın sevabını alan bir yer...güler yüzünüzden ve iyiliğinizden dolayı teşekkür ederim sizlere...
Avatar
Tebrikler - 4 yıl önce
kurana,çalışana,emeği geçen herkesden allah razı olsun...ne gibi hizmetlerin verildiği halka biraz daha detaylı açıklanabilir.