banner461
banner195

Nevşehir'de Karlı Pekmez Nasıl Yenir?

Kar yağdigi zaman kar'a pekmez katip yiyen var mı ya da varmiydi?

Nevşehir'de Karlı Pekmez Nasıl Yenir?
21 Şubat 2015 Cumartesi 09:59

banner143
banner134
 Kar yagdigi zaman kar'a pekmez katip yiyen var mı ya da varmiydi? 

Pekmez;

Yurdumuzda pekmez, içinde şeker bulunan hemen her meyveden üretilmektedir. Ancak üzüm bu meyveler arasında ilk sırayı almaktadır. Üzüm pekmezi için, önce taze veya kuru üzümden şıra elde edilir. 

Pekmez,İhtiva ettiği organik asitler, mineral maddeler ve kısmen de vitaminlerle, pekmezin beslenmedeki önemi büyüktür. Araştırmalara göre 100 g pekmez; kalori olarak 575 g süte, 150 g ekmeğe, 195 g ete eşdeğerdir. Anne sütünün yetersiz olması durumunda, bebeğe terkibi anne sütüne en yakın gıdaların verilmesi gerekmektedir.Anne sütündeki önemli unsurlardan biri olan karbonhidratlardan bebeğin gereğince istifade edebilmesi, bunların hazım sistemindeki fermentler tarafından glikoz ve fruktoza kadar parçalanmalarına bağlıdır. Meyveler insanlara bahşedilen en değerli gıdalardandır. Her tanesi mu’cizevî bir şeker deposu olan üzümün ise meyveler içindeki yeri daha bir başkadır.

Kıymeti her geçen gün daha iyi anlaşılan bu meyveden Kur’ân-ı Kerîm’de bahsedilmesi, onun üzerinde daha dikkatli durmayı gerekli kılmaktadır. Gerek coğrafî ve gerekse ekolojik şartlar bakımından ülkemiz bağcılığa elverişlidir. Asmanın anavatanı Anadolu’dur, bağcılık buradan dünyaya yayılmıştırPekmezin faydaları saymakla bitmez,karla pekmez yemek köyler de her kar yağdığında gelenek haline gelmiştir.Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selim zamanında kar helvası tatlının olduğu günümüze gelen söylentilerden birdir. Yer misiniz bilmeyiz ama buyrun karlı pekmeze;Kullanılacak Malzemeler

Pekmez

Kar
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Esnaf - 3 yıl önce
Yenmezmi hic kardesim ben onla buyudum
Avatar
sami - 3 yıl önce
Şimdi deyil martta yenir