banner461
banner195

Nevşehir’de Kutlu Doğum Haftası Konferansına Büyük İlgi

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle, Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Kapadokya Kültür Merkezinde düzenlenen programa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Nevşehir’de Kutlu Doğum Haftası Konferansına Büyük İlgi
18 Nisan 2015 Cumartesi 22:19

banner143
Nevşehir’de Kutlu Doğum Haftası Konferansına Büyük İlgi
İlgili Galeriye Git
banner134
 Kutlu Doğum Haftası nedeniyle, Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Kapadokya Kültür Merkezinde düzenlenen programa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

            İl Müftülüğü tarafından Kapadokya Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş konuşmacı olarak katılırken, Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, AK Parti Milletvekili Adayı Mustafa Açıkgöz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, Belediye Başkan Yardımcısı Atila Seçen, İlçe Müftüleri, daire müdürleri, NTSO Meclis Başkanı Seyit İnce ve çok sayıda vatandaş katıldı.

            İl Müftülüğü tarafından katılımcılara gül, gül suyu, lokum ve Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından kitaplar dağıtıldı.

            Kur’an tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon izlendi. Nevşehir İl Müftülüğü Damla İlahi Korosu birbirinden güzel ilahiler seslendirdi.

            Programda açılış konuşması yapan İl Müftüsü Yakup Öztürk; katılımcılara teşekkür ederek, haftanın önemi ile ilgili kısa bir konuşma yaptı.

Müftü Öztürk; “Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in örnek ahlakı ve rahmet yüklü mesajı sayesinde 23 sene içinde Bedeviler Medeni, Eşkiyalar evliya, Hasımlar hısım, Düşmanlar dost, İnananlar kardeş oldu. Birlikte yaşamayı öğrendiler. O’ndan (S.A.V.) mutlu oldular.

Aradan 14 asır geçti. Maalesef çağımızın insanlığı aynı şekilde O’nun örnek ahlakına ve rahmet yüklü mesajına muhtaç hale geldi. Şimdi Muhterem Hocamız O’nun örnek hayatından kesitler, pasajlar ve mesajlar sunacak” dedi ve katılımlarından dolayı herkese Teşekkür etti.

            Dr. Ekrem Keleş  konuşmasında, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılın Kutlu Doğum Teması olarak belirlenen “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı”  konusuna yer verdi.

 

Dr. Ekrem Keleş; “Sizden biri kendisi için istediğini kardeşi için istemedikçe iman etmiş sayılmaz” Hadis-i Şerifini hatırlatarak Birbirimizi sevmemizi, kendimiz için ne istiyorsak kardeşimiz için de onu istememiz gerektiğini, Ayrıca; Amerika Harvard Üniversitesinin duvarında asılı olan Nisa Suresi 135 “Ey iman edenler kendiniz, ana-babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın.) Çünkü Allah, ikisine de (sizden) daha yakındır.” Ayeti İslam ahlakının yabancılar tarafından dahi nasıl takdir edildiğinin göstergesidir. Bütün Hak dinlerde esas olan can, mal, ırz (namus), Din (İnanç) ve Akıl (Düşünce, fikir) emniyetinin İslam’da güven altına alınmış olması, Müslim, gayri Müslim tüm insanları huzur içinde birlikte yaşamalarının teminatı olmuştur. Zira Efendimiz (A.S.) “Bir Müslüman’ın diğer Müslümana canı, malı ve ırzı haramdır” buyurmuştur. Yani bunlara asla dokunulmaz.

Asrı saadette ve Osmanlı döneminde bunun somut örnekleri yaşanmıştır. Şimdi de ihtiyacımız olan bu güzel örnekleri hayatımıza geçirmeli ve bunu ihtiyaçlı gönüllere aktarmalıdır. Bunu sizler, siz gençler yapacaksınız” dedi.

            Konuşmasının sonunda salondaki bütün çocukları sahneye davet eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, çocuklara canlı gül takdim etti. Beni Neccarın çocukları gibi Çocuklar “Ben Peygamberimi Seviyorum, Biz Peygamberimizi Seviyoruz” diye salonu inlettiler ve duygulu bir sahne yaşandı.

İl Müftüsü Yakup Öztürk tarafından, Dr. Ekrem Keleş’e Avanos yapımı el işlemeli vazo takdim etti.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.