banner461
banner195

Nevşehir'de NEHÜ Üniversitemizden Avanos Sempozyumu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVKAM) ile Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve 23-25 Ekim 2014 tarihleri arasında 3 gün devam edecek olan Avanos Sempozyumu başladı.

Nevşehir'de NEHÜ  Üniversitemizden Avanos Sempozyumu
24 Ekim 2014 Cuma 16:03

banner143
Nevşehir'de NEHÜ  Üniversitemizden Avanos Sempozyumu
İlgili Galeriye Git
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVKAM) ile Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve 23-25 Ekim 2014 tarihleri arasında 3 gün devam edecek olan Avanos Sempozyumu başladı.

 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesislerinde açılışı yapılan Avanos Sempozyumuna Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversite akademik ve idari personelinin yanı sıra öğrenciler ve Nevşehirliler katıldı.

 

Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Avanos ile ilgili hazırlanan tanıtım filminin gösteriminin ardından sempozyum için Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, valiler ve rektörlerin gönderdikleri mesajlar okundu.

 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Avanoslu bir rektör olarak böyle bir sempozyumun düzenlenmesinden ötürü çok mutlu olduğunu ifade etti.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak üç yıl önce Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumunu gerçekleştirdiklerini hatırlatarak sempozyum bildirilerini 8 ciltlik bir kitap olarak sempozyum öncesinde bastırdıklarını belirtti. Prof. Dr. Kılıç, Avanos Sempozyumunun bildirilerinin de bastırılarak katılım sağlayan bilim insanlarına sempozyum öncesinde verildiğini ifade etti. 

 

Rektörümüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak önemli bir misyonu yerine getirmeyi amaçladık ve ilk olarak Avanos’tan başladık. Bu sempozyumlarla Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir'in tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu ilçelerini tanıtmak istiyoruz. Ayrıca bu sempozyumlardaki sunumları kitaplaştırarak gelecek yıllar için iyi bir kaynak oluşturma hedefindeyiz. Avanos Kaymakamlığı, Avanos Belediye Başkanlığı, NEVKAM ve sempozyum düzenleme kurulumuza, tanıtım filminin hazırlanması ve diğer yoğun desteklerinden dolayı  Basın ve Halkla İlişkiler Birimimize ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Selçuk Ulutaş’a gönül dolusu teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yine sempozyumun gerçekleştirilmesinde Güray Seramik’in, Otel Altınyazı’nın çok değerli katkıları oldu. Onlara da çok teşekkür ederim.

 

Bu sempozyumun dünya harikası olan Kapadokya’ya, Nevşehir’e ve Avanos’a dair daha çok çalışma yapılması için bilim insanlarımızı teşvik edeceğini temenni ediyorum. Umarım Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak bu sempozyumlar sayesinde şehir-üniversite birlikteliğini en iyi şekilde yerine getirmiş oluruz."

 

Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce,  Avanos’un bu sempozyum sayesinde her yönüyle akademik açıdan ele alınarak güçlü bir kaynakta birleştirilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. İnce, sempozyumun düzenlenmesinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yöneticilerine ve sempozyuma destek veren herkese teşekkür etti.

 

Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan ise bu sempozyumla Avanos’un her yönüyle ele alınacağını söyledi. Eldivan Avanos’un geçmişteki kültürel değerlerini günümüzde halen yaşattığını ve bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek sempozyum sayesinde Avanos’un birçok yönüyle ele alınarak gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.

 

Programda ayrıca sinema oyuncusu ve senarist Ercan Kesal ve futbolcu Velsel Cihan birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Türk sanatına katkılarından dolayı Ercan Kesal ve Türk sporuna katkılarından dolayı Veysel Cihan’a Vali Mehmet Ceylan ve Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından plaket verildi. Rektörümüz ayrıca sempozyum bildiri kitaplarının basımını üstlenen ve sempozyuma katkı sağlayan hayırsever Ahmet Ağca ve Döndü Öztürk’e birer plaket takdim etti.

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Anıl Çelik, Avanos halkına ithaf ettiği Avanos adlı bestesini klarnetiyle icra etti. Müzik dinletisinin ardından Yrd. Doç. Dr. Anıl Çelik’e Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen teşekkür belgesi takdim etti. Sempozyumu onurlandıran Prof. Dr. Mustafa İsen’e Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, plaket takdim etti.

 

Törenin ardından oturum başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın yaptığı sempozyumun ilk oturumu Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisleri Kubbe Altında gerçekleştirildi. Bu oturumda Prof. Dr. Nazmi Oruç “Avanos’ta Arsenikli Su Problemi”, Doç. Dr. Tuncay Bülbül “Biyografik Kaynaklara ve Sicil-i Ahval Kayıtlarına Göre Osmanlı Yönetim ve Aydınlanmasında Avanos” ve Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan ise “Avanos Kent Müzesi” başlıklı bildirilerini sundular.

 

Programın ardından bilimsel panel ve bildiriler Avanos Güray Seramik Müzesinde devam etti. Güray Sergi ve Müze Salonunda “Geçmişten Günümüze Avanos” temalı fotoğraf sergisinin açılışının ardından buradaki ilk oturuma geçildi.

 

73 bildiri ile 106 araştırıcı ve akademisyenin bildirilerinin yer aldığı ve 3 gün sürecek olan sempozyumda;  Avanos’un tarihi, coğrafi ve sosyal yapısı, dil ve kültürü, mimari ve folklorik zenginlikleri, el sanatları, gelenek ve görenekleri, son yıllarda örnek bir büyüme gösteren turizmi, işgücü ve ulaşım potansiyeli, yörede yetişen kültür, sanat ve devlet adamlarının hayatı, kişiliği, çalışmaları ve eserleri bildiriler halinde sunulacak. Avanos Sempozyumu, 25 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Kapadokya gezisi ile sona erecek.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.