banner461
banner195

Nevşehirde petrol var mı?

Nevşehir'in hemen yanı başındaki Niğde’nin Badak bölgesinde tuz aranırken petrol bulunması Nevşehirlileri heyecanlandırdı.

Nevşehirde petrol var mı?
23 Kasım 2015 Pazartesi 14:42

banner143
banner134
Nevşehir'in hemen yanı başındaki Niğde’nin Badak bölgesinde tuz aranırken petrol bulunması Nevşehirlileri heyecanlandırdı.

Komşu'da Nevşehir'i Heyecanlandıran Buluş sonrası şimdi gözler şu soruya çevrildi : Nevşehirde petrol var mı?

Özellikle sıcak suyu termal kaplıcaları olan hemen her yerde petrol bulmak çok büyük bir olasılık.MTA tarafından yapılan araştırmalarda ilimiz Nevşehir'de jeotermal amaçlı jeoloji ve jeofizik etüt çalışmaları sonucu yüksek potansiyele sahip oluğu düşünülen bir çok lokasyon belirlenmişti.

Hemen yanı başımızda Niğde'de petrolün izine rastlanması Dağı taşı toprağı altın olarak değerlendirilen Nevşehir'de, Petrol neden olmasın düşüncesiyle bu umutlarıda daha fazla artırdı...


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun Niğde’nin Badak bölgesinde tuz aranırken petrol bulunduğunu söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'de geçen yıl petrol ve doğalgaz aramada tüm zamanların en fazla sondaj metrajına ulaşıldığını belirterek, "Tespit ve arama çalışmaları sonucunda 2003-2015 Eylül ayı sonu itibarıyla 29,2 milyon ton ham petrol, 3,56 milyon ton petrol eş değeri doğalgaz elde edildi. Üretilebilir rezerv ise 2014 sonu itibarıyla 42,6 milyon tona ulaştı" dedi.

Bakan Alaboyun, Alaboyun, yer altı kaynakları ve madenlerin oluşumunu jeolojik gerekçelerle açıklayarak, "Petrol ve doğalgaz aramada çok para harcadık ve harcıyoruz. Arama çabalarımız artarak sürecek. Niğde'nin Badak beldesinde MTA sondajla tuz ararken petrol çıktı. Böyle kusma yaptı. Araştırma yaptırdık. Oradaki petrolün ana kayaç olmadığı, başka yerden sızma olduğu söyleniyor" diye konuştu. Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama çabalarının artarak sürdüğüne işaret eden Alaboyun, 2003-2015 Eylül sonu itibarıyla bin 48 kuyu açıldığını aktardı.

Petrol Kuyuları Kapatılmıştı...

2007 yılında haber ajanslarından "Niğde'depetrol bulundu" haberlerinin gelmesi Badak köylülerinin yüzünü güldürdü. Köylüler talih kuşunun üstlerine konduğunu düşündü. Yapılan ilk haberlerde 218 -627 milyar dolarlık bir petrolvarlığından söz edilirken köye "Türkiye'nin Teksas'ı" dendi.

Vatan gazetesinden Emre Eser'in haberine göre, 7 yıl sonra 2014 de MTA , kör kuyular diyerek kapatıp köyden ayrıldı.

İki kişi aldı

400 nüfuslu Badak Köyü Muhtarı Ayhan Kolkan, o yıllarda 1 dönüm arazinin fiyatı 400 lira ederken dönümünü 1000 lira verip alanların olduğunu söyledi, hatta iki kişinin 7 bin dönüm arazi satın aldığını söyledi. Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.