banner461
banner195

Nevşehir`de Şap Aşılama Kampanyası Sona Erdi

Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 2015 yılı Sonbahar Şap Aşılama Programı tamamlandı.

Nevşehir`de Şap Aşılama Kampanyası Sona Erdi
24 Kasım 2015 Salı 15:42

banner143
banner134
Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 2015 yılı Sonbahar Şap Aşılama Programı tamamlandı.

 İl Müdürü Okan YILMAZ  Şap hastalığı ve  aşılaması  ile ilgili olarak şunları söyledi:

         "Şap Hastalığı, hayvancılık sektörü için çok önemli ve zararlı bir hastalıktır.Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlıdır.Şap hastalığına bağlı ekonomik kayıplar oldukça yüksektir. Hastalığın direk ekonomik kayıpları arasında özellikle genç hayvan ölümleri, süt veriminde % 15 ve et veriminde %10 düşme, üreme performansında düşme, ticarete getirilen kısıtlamalar sayılabilir. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup %80 lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir.Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların  sevklerine de müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir" dedi.

 Aşılama programları boyunca ilimizde 67.790  baş  büyükbaş hayvan Şap aşısı ile aşılanmıştır.

Yılmaz, aşılama programına destek veren Muhtarlar, Belediye Başkanları, Üretici Birliklerine,İşletme sahiplerine ve aşılama çalışmasında görev alan personellere teşekkürlerini bildirdi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.