banner461
banner195

Nevşehirde şimdide Evim Şahane Dolandırıcılığı Başladı.

Nevşehirde şimdide yeni dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkıyor.

Nevşehirde şimdide Evim Şahane Dolandırıcılığı Başladı.
08 Aralık 2015 Salı 14:15

banner143
banner134
Nevşehirde şimdide yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. 

Dolandırıcıların yeni yöntemi ise Nevşehir Kanal D’de yayınlanan “Evim Şahane” programının ismini kullanmak oldu. “Evinizi yenileyeceğiz” diyerek hane başı 150 lira para talep eden şebeke, ülke çapında birçok insanı mağdur etti. Sıra Nevşehire geldi.

Avanos ilçesinde ikamet eden Baki Şenal isimli vatandaşın telefonuna çekilen mesaj gibi insanlara mesaj çekerek dolandırmak istediler. Ancak vatandaş bu şebekenin ağına düşmedi.

UYGULADIKLARI yeni yöntemlerle yaratıcılık sınırını zorlayan dolandırıcıların bu sefer ki yöntemi Kanal D’nin ilgiyle takip edilen “Evim Şahane” programının ismini kullanmak oldu.

Programın ismini “Ev Şahane” olarak değiştiren dolandırıcılık şebekesi cep telefonu mesajıyla ülke çapında vatandaşları ağına düşürüyor. Mesajdan sonra müşteri hizmetleri adı altında mağdurlara ulaşan çete, “150 lira mimar ve belge bedeli karşılığında evinizi yenilemeye geleceğiz. Kargoyla kabul belgeniz geldiğinde kapıda ödeme yapabilirsiniz” diyerek insanların umuduyla oynuyor. Özellikle köyde yaşayan, hasta ve yaşlı aileleri ağına düşüren şebekenin ülke çapında birçok kişiyi kandırdığı, parayı aldıktan sonra ortadan kaybolduğu ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesine daha önce proğramın yaratıcısı SELİM YUHAY yaptığı açıklamada; Programın sezon finali vermesiyle birlikte dolandırıcıların ortaya çıktığını söyleyen Evim Şahane programının yaratıcısı Selim Yuhay vatandaşları programın ismini kullanarak para isteyen dolandırıcılara itibar etmemeleri konusunda uyardı. İhbarların son bir aydır arttığına vurgu yapan Yuhay, “Her gün en az 5 ihbar alıyoruz. Elimize ulaşan 50 dosya var. İnsanların ümitleriyle oynuyorlar. Başvuru yapan, yapmayan herkesi ağlarına düşürmeye çalışıyorlar. Evim Şahane programı başvurudan anahtar teslime kadar hiçbir süreçte bir kuruş bile para talep etmez” dedi.

VATANDAŞLAR ŞİKAYET ETSİN
Dolandırıcıların hem Kanal D’nin, hem programın, hem de kendi ticari hayatının adını lekelediğini söyleyen Yuhay, şebekenin vatandaşlardan bütün kimlik ve noter onaylı adres belgelerinin de istenmesiyle ikinci bir hırsızlığa da temel hazırladığını belirtti. Yuhay, “Dolandırıcıların bütün adresleri elimizde var. Avukatlarımız aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk ancak asıl mağdur vatandaşlar olduğu ve onlar da dava açmadığı için takipsizlik kararı verildi. Bizim dosyamız ancak isim hakkı ihlali suçundan sürdürülebiliyor. Lütfen mağdur vatandaşlarımız korkmasın şikayet etsin ve bu şebeke çökertilsin” diye konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.