banner461
banner195

Nevşehir'de Telefon dolandırıcılığı bu numaralara dikkat edin! Her an telefonunuz çalabilir

Son dönemde Nevşehir'de vatandaşlara telefon ile ulaşılarak yapılan dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklendi...FİB Haber Merkezimiz 02129093009 nolu telefonu aradı...

Nevşehir'de Telefon dolandırıcılığı bu numaralara dikkat edin! Her an telefonunuz çalabilir
08 Ocak 2014 Çarşamba 16:47

banner143
banner134
Nevşehir'de Telefonla gelen dolandırıcılara dikkat...Her an telefonunuz çalabilir

X Bir Sigortadan ferdi kaza sigortası yaptırdınız biz sizi bu konuda borcunuz nedeniyle Türkiye Genel sağlık hizmetleri adı altında faaliyet gösteren bir firmadan aradıklarını söyleyen şahıslar vatandaşlardan dolandırıcılık yöntemiyle paralarını almak istedikleri belirtildi.

FİB Haber Merkezimiz  02129093009 nolu telefonu aradı...

Vatandaşları Türkiye Genel sağlık hizmetleri adı altında faaliyet gösteren bir firmadan aradıklarını söyleyerek 02129093009 nolu telefondan arayan numarayı FİB Haber Merkezimiz aradı....-Direk kalite standartları için görüşmeler banta alınıyor dedi ve ardından müzik dinlettiler.Ama dakikalarca bekledik telefonu açan kimse olmadı...


 İşte vatandaşlardan kendilerini kandırdığına yönelik yoğun şikayet gelen 71 numara…Ve vatandaşları kandırdıkları o dolandırıcılık olayları...
İşte bu dolandırıcılık olayına ilişkin örnek şikayetler:

 İstanbul’dan 02129093009 telefondan Esra Hanım diye bir kişi beni yukarıdaki GSM’imden arayarak Telefonla (26 Ekim 2012 de) sigorta Hayat ve Kaza sigortası yaptırdığımı, bu sigortalar dolayısı ile de borcumu ödemem gerektiğini, yoksa hakkımda yasal işlem başlatacaklarını söyledi. Güya ilk seneyi devlet ödeyecekmiş.

Kendisine böyle bir talebim olmadığını ayrıca elimde bana gönderdikleri bir poliçe de olmadığını söyledi. Ancak bu parayı ödersem, poliçelerin gönderilebileceğini söyledi.Yaptırmadığım ve elimde altında imzam bulunan poliçesi olmayan bir sigorta şirketine tek bir kuruş ödeme yapmayacağımı söyledim. Sahte ve dolandırıcı bir şirket olup olmadıklarını sordum. Hiç öyle şey olur mu dedi ve hemen telefonu kapattı.

Sayfanızda bir önceki arkadaşın da benzer şikayeti olduğunu okudum.

Bu şirket (?!!!) hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Sizdende şikayetim hakkında bir yanıt bekliyorum. Teşekkürler ederim. Saygılarımla

Şikayet Eden : H.D.A.
06.01.2014 tarihinde 18:25 sularında Genel sağlık sigortası tahsilat departmanından isminin Ezgi olduğunu söyleyen ve benim de 2011 yılında söylediğine göre Eylül aylarında ferdi kaza sigortası yaptırdığımı ve ilk yılın devlet tarafından sonraki yılların da 350 tl karşılığında tahsil edileceğini ayrıca bu konuşmaların 2011 yılında Büşra isimli bayanla görüşüp ses kayıtlarının olduğunu söyledi.Tabii ki ilk duyduğumda çok şaşırdım.Çünkü yapmadığım bir konuşmadan dolayı bir borcum olduğumu söyledi.Bu arada ödeme yapmadığım takdirde yasal işlemlerin yapılacağını söyledi.Sonra google da 02129093009 isimli noyu aratınca tek kişinin ben olmadığımı bu yöntemle bir çok kişiyi dolandırıp paralarını aldığını ve almaya çalıştığını öğrendim.Ama bu konuda neler yapılabilir,bilemiyorum.Bugün öğlene kadar aramam gerektiğini aksi halde yasal işlemi başlatacaklarını söylediler.


Türkiye genel sağlık sigortası hizmetleri tarafından arıyorum diyerekten konuşmaya başladılar. Bankada yapmış olduğunuz işlemler sırasında okumadan imzaladığınız sözleşmelerde sağlık sigortasına dahil edilmişsiniz deiler ben böyle birşey gerçekleştirmedim dedim. Arkasından telefonunuza gelen sesli kayıt sistemiyle arandığında sizden yapılması istenilen kodlamarı yapmadan telefonu kapatmışınızdır bu durum içinde kabul etmiş sayılırsınız diye anlatıp insanların en zayıf noktasından işliyorlar. arkasından size T.C. ve kredi kartınızın son 4 rakamlarını okuyorlar. Bence bu insanların hepsi sahtekar ve dolandırıcılar kesinlikle inanmayın ve oyunlarına düşmeyin..
çok değil 3 hafta önce cep telefonum sabit bir hattan arandı.
Genel sağlık hizmetlerinden arıyorum,diye tanıttı hanımefendi kendini önce.Neymiş iki sene önce bilmemne zaman,şirketlerinden sigorta poliçesi satın almışım,"ses kayıdınız var"diyor ısrarla.Ben inatla , "hayır almadım hatırlamıyorum!" diye direndim. Bu anlaşmaya göre iki yıl ücretsiz faydalanmışım hizmetten,ama şimdi devam ettirmek için 600 tl kapattırmak için de 300 tl alınacakmış banka hesabımdan!Kart numaranızın son hanesi (****)değil mi diye sordu evet dedim,ama doğum tarihi bilgilerimde çuvallayınca,emin oldum bir sahtekarlık döndüğüne!

"Yanlış almış olamaz mıyız" dedi,olamaz dedim,böyle bir konuda hata yapma hakkınız yok!Bilgilerini aldım,tüketici mahkemesine başvuracağım eğer hesabımdan kuruş alırsanız mahvederim dedim,(ki beş parasızım aslında:)Sonra bankayı arayıp gelen telefonla ilgili onları da bilgilendirdim.Böylece eminim,beni arayan hanımefendi konuşmamızı sonlandırdığımızda adımın altına,"bununla uğraşılmayacak"diye not düşmüş olmalı!

Bu arada avukatıma da anlattığımda bana ses kaydının herhangi bir geçerliliği olmadığını söyledi,yani satın almış bile olunsa.Genelde böyle diyerek yaşlıları mağdur ediyorlarmış ne yazık ki,Siz de aranırsanız sakın kabul etmeyin,aslında satın alınan birşeyin parasını istemiyorlar,telefonla satış yapmak için arıyorlar,haberiniz olsun!

Telefon dolandırıcılığı bu numaralara dikkat edin!

Telefon dolandırıcılığı ile ilgili aramalar, telefon dolandırıcılığı şikayet hattı, telefon dolandırıcılığı ihbar, telefon dolandırıcılığı nasıl yapılıyor işte detaylar!


Son dönemde vatandaşlara telefon ile ulaşılarak yapılan dolandırıcılıkları dernek olarak üzüntüyle karşıladıklarını dile getiren Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı ise,  vatandaşlara dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verdi.


Her şeyden önce vatandaşların genel olarak kişisel bilgilerini, anne kızlık soyadını, kredi kartları üzerinde bulunan bilgilerini, şifrelerini, cep telefonlarına gelen şifre bilgilerini gibi gizli nitelikteki kişiye özel bilgilerini kesinlikle üçüncü şahıslar ile paylaşmamaları gerektiğinin altını çizen Tarakçı;

” Kişiler, özel bilgilerini (anne kızlık soyadı, baba adı, anne adı, TC kimlik no vb.) talep eden, ödül kazandığını belirten veya başka herhangi bir sebep öne sürerek para yatırmalarını isteyen aramalar ya da mesajlar ile karşı karşıya kaldıklarında duruma şüpheyle yaklaşmalılar. Arayan numara geri arandığında numara cevap vermiyor ya da herhangi bir muhatap bulunamıyorsa, telefon numarasının nereden temin edildiği sorulduğunda net bir yanıt alınamıyorsa, telefonda kredi kartı ve özlük bilgileri alınmaya çalışılıyorsa, kötü niyetli bir aramayla karşı karşıya olunabilir. Bu tür bir aramayla muhatap olunduğunda, arayan kişilerin talep ettiği bilgileri ne için kullanmak istediği sorgulanabilir, adı verilerek aranılan bir kurum varsa bu kurum ile iletişime geçilebilir. Kendi adınıza ait bir işlem yapıldığını ya da yapılmak istendiğini tespit ettiğiniz anda mutlaka ilgili kurumun çağrı merkezine bildirimde bulunarak o işlemi teyit etmenizde fayda vardır. Şüphelerinizin doğruluğundan emin olduğunuz noktada da ilgili savcılıklara başvurulabilir.” dedi.

DOLANDIRICILARIN EN ÇOK BAŞVURDUĞU YÖNTEMLER

200 TL KONBARA:  Dolandırıcılar telefona, “Tebrikler, kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerden kazandığınız KONBARA para puanlar 200 TL’ye ulaştı. Hemen arayarak puanlarınızı aktifleştirin” şeklinde mesaj atıyor. Mesajı aldıktan sonra puanları aktifleştirmek için verilen numarayı arayan vatandaştan kredi kartı bilgileri isteniyor ve vatandaşın hesabından para çekilerek kendisinin rızası olmadan alınan bir takım ürünler kişinin adresine yollanıyor.

SİGORTA – POLİÇE:  Genellikle 0850′li numaralardan vatandaşları arayan işgüzarlar aradıkları kişiye  mevcut bir sigorta poliçeleri olduğunu ve ödemelerin yapılmadığını veya ödemelerin o ay başlayacağını belirterek kredi kartı bilgilerini istiyor. Dolandırıcılar, vatandaşların kredi kartı veya kullandıkları bir kredi sebebi ile sigorta yaptırdıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini isterken tuzak bir yönteme başvuran dolandırıcılar, önce hangi bankanın kredi kartının kullanıldığını soruyor, daha sonra da kredi kartı numarasının ilk 4 rakamını söyleyerek, güvenlik sebebi ile geri kalanını kart sahibinin söylemesini bekliyorlar. Kredi kartı numarasının ilk 4 hanesinin, bankanın standart numarası olduğunu bilmeyen tüketiciler bu tuzağa düşüyor ve kart bilgilerini dolandırıcılara veriyorlar. Kart bilgilerini elde eden dolandırıcılar her ay yüklü miktarda kesinti yapıyorlar.

TELEFON KAZANDINIZ: Dolandırıcıların en çok başvurduğu yöntemlerden bir diğeri ise en son çıkan cep telefonlarını hediye etmek… Samsung Galaxy S4, Samsung Glaxy S3, Samsung Galaxy S3 Mini, Samsung Galaxy S4 Mini, iPhone 5, iPhone 4, iPhone 4S gibi popüler akıllı cep telefonlarını 1 yıllık sağlık sigortası karşılığında hediye ettiklerini söyleyen dolandırıcılar tüketicilerin bu yalana kanmaları halinde yaklaşık 300 TL’lik yıllık sigorta bedelini alırken, vatandaşa ise bahsi geçen cep telefonun aksine taklit telefon gönderiyor.

CHECK UP: Dolandırıcıların en son başvurduğu yöntem ise Sağlık Bakanlığı’nın ismi de kullanarak yapılan ücretsiz checkup oyunu oldu. Kredi kartı ödemelerini düzenli yapan banka müşterilerine sunulan özel bir hizmet olduğunu belirten dolandırıcılar, evrakları adrese teslim edeceklerini söyleyerek kişinin bilgilerini alıyor. Ücretsiz hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşları bir hafta sonra tekrar arayan dolandırıcılar yanlışlık olduğunu belirterek, “İstediğiniz özel hastanede 300 lira karşılığında checkup imkânından yararlanabileceksiniz” diyor. Fark ücretlerinin arttığı günlerde indirim kazandığını düşünen vatandaşlar ücret ödedikten sonra ilgili kimseye ulaşamayarak kandırıldığını anlıyor.

VATANDAŞI KANDIRDIĞI İDDİA EDİLEN 70 NUMARA!

Vatandaşı kandırmaya yönelik yapılan aramaların çoğunluğu ’0850′lili numaralar üzerinden yapılıyor. Arama yapılan numaralara geri dönüldüğünde ya numara kapatılmış oluyor ya da açılsa bile muhatap bulunamıyor.

 


İşte vatandaşlardan kendilerini kandırdığına yönelik yoğun şikayet gelen 70 numara…

08504804050

08503335360

08503336160

08509970140

08509970130

08503335019

08503335293

08503335768

08503336406

08506554656

08503335033

0850 5322481

0850 5328420

08503336572

08503336573

08503026989

08503335031

08506350450

08503404747

08502200505

05309575320

05516017333

05072799148

05076864257

05549248056

05345686997

05436943648

05368427850

05074162482

05385690754

05344376271

05380827700

05077227831

05533441955

05312201991

05327554444

05364257748

05062649813

05349536926

05319137038

05076864257

05549248056

05364257748

05062649813

05349536926

05312201991

05376377657

05344376271

05385690754

05074162482

05368427850

05345686997

05549248056

05072799148

05516017333

05077081092

05533207638

05370282628

05396311363

05392424666

05383801820

05392424666

——————-

02122171338

02129994951

02127090342

02122740399

02129999020

02122171337

02129999411

02129999002

02129093009


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yavuz - 3 yıl önce
08504331444 aradı. 09.06.2015 tarihinde. 798tl borç çıkardı bize. biz yanlış olduğunu deyince kapattılar.. sakın inanmayın
Avatar
reyhan - 2 yıl önce
Bu numaralara bir tane de ben ekliyim 0212 945 49 91 tuhaf olan ben bir hastaneyi aradım, hastaneden checkup hizmeti ile bilgi aldım telefonu kapattım ve 5 dk geçmeden bu numaradan arandim, buradan çıkan sonuç su ki numaramı bu kişilere o hastane çalışanı bir kişi veriyor.... dikkatli olmakta fayda var
Avatar
Seyit - 2 yıl önce
+90 212 963 2770 bu numaradan beni aradilar ve bir yili ucretsiz bir yilida ucretli saglik sigortasindan yararlandigimi soylediler telefonla onay vermisim evraklar gelmis bana fakat evde olmadigim icin geri gitmis imza falan yok yani eger 289tl odeme yapmazsam avukata vereceklerini ve 1500 gibi bi ucret odeyecegimi soyluyorlar seskayilarim varmis bisey cikar mi bu islemden acaba
Avatar
mehmet ali - 3 yıl önce
her türlü dolandırıcılık girişimini btk resmi sitesine üye olduktan sonra şikayet edin. mesaj ve kampanya içerikli aramalar mayıs ayından itibaren yasaklandığı halde aramaya devam eden şirketler var. ben süperonline ve digiturk firmalarını şikayet ettim.yasağa rağmen arıyorlar. sonucu bekliyorum. sigorta borcumuz olduğunu söyleyen ve 2 kez arayan dolandırıcıları ise arama kayıtlarını silmeden polise ihbar ettik, muhatap olmayın dediler. i̇ş başa düşüyor yani.hırsızlığın yükselen değer olduğu bir toplumda polisin vereceği cevapta bu olabilirdi herhalde...
Avatar
Muharrem - 3 yıl önce
beni de simdi aradilar sonra rayin dedim hayat destek merkezi inanmayin
Avatar
hasan hüseyin balaban - 3 yıl önce
05383533862 nolu tetefon sigorta borcun var falan diye arayıp ödeme talebinde bulunuyor sakin kanmayin dolandirici bunlar yetki̇li̇ler görev başina
Avatar
Yozgatli - 3 yıl önce
beni de dün akşam aradılar 8 y kadar 380 tl yatırma mi istediler bi gün bekleyin dedim bugün de saat 9da aradılar herkesin affina sığınıyorm arayan danismanin ana avrat koymadim yüzüme kapattlar
Avatar
Tt - 3 yıl önce @erdinç
0212 589 48 84 uzman medikal sigorta faln diyolar gecen seneden borcunborcun var diyolar ev adresine kadar bilgilerimiz adamlarda nasil oluyo bu orasi cok sacma