banner421
banner461
banner195

Nevşehir'de 'Türk Dünyasında Nevruz ve Türkiye Kırgızistan Kardeşlik Günleri'

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türk Dünyasında Nevruz ve Türkiye-Kırgızistan Kardeşlik Günleri” etkinliğinde protokol ile öğrenciler birlikte Nevruz’u kutladı.

Nevşehir'de 'Türk Dünyasında Nevruz ve Türkiye Kırgızistan Kardeşlik Günleri'

banner143
Nevşehir'de 'Türk Dünyasında Nevruz ve Türkiye Kırgızistan Kardeşlik Günleri'
İlgili Galeriye Git
banner134

Üniversitemizde Nevruz Coşkusu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Türk Dünyasında Nevruz ve Türkiye-Kırgızistan Kardeşlik Günleri’ yoğun katılım ve coşku içerisinde kutlandı.

Üniversitemiz ana yerleşke alanında gerçekleştirilen etkinliğe; Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Çetin Pekacar ve Prof. Dr. İsmail Bekci,  il protokol mensubu, sivil toplum kuruluş temsilcileri, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerin yanı sıra halkın yoğun katılımı oldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ile protokol üyeleri tarafından Üniversitemiz Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin hazırladığı ‘Kırgızistan’ temalı fotoğraf sergisinin açılışının ardından etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Yumurta Tokuşturup, Ateş Yakıldı ve Örste Demir Dövüldü

Etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ve beraberindeki protokol üyelerinin yumurta tokuşturmasının ardından Nevruz ateşi yakıldı. Rektörümüz ve misafirler Nevruz ataşenin üzerinden birlikte atlayarak örste demir dövdüler.

Katılımcıların ve tüm insanlığın Nevruz Bayramını içtenlikle kutlayan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Üniversitemizde yıllardır Nevruz’u çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutluyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Dünyasından kardeşlerimizle Nevruz’u kutlayalım istedik. Geçtiğimiz yıl “Türkiye Kazakistan Kardeşlik Günleri” kapsamında Kazak kardeşlerimizle Nevruz coşkumuzu paylaşmış; onları daha yakından tanımıştık. Bu yıl coşkumuza Kırgız kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Böylece, Kırgızistan’ı Kırgız kültürünü daha yakından tanıma fırsatını bulacağız” diye konuştu. 

Rektörümüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarihimizden gelen bu güzel geleneği, bu ortak kültür değerimizi sonsuza dek yaşatma ve bize yurt olan doğa ve çevremizi en iyi şekilde koruma bilinç ve arzumuzla Nevruz’unuzu kutluyor Yeni Gününüzün ve Yeni Yılınızın bereket dolu ve hayırlarla geçmesini temenni ediyorum.”

Gösteriler Katılımcılara Unutulmaz Bir Gün Yaşattı

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın konuşmaların ardından Üniversitemiz Halk Oyunları Kulübünün Harman Dalı oyunu ile Turgut Akdevelioğlu İlköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencisi Ülkü Hilal Tükel’in ‘Ala Geyik’ isimli şiiri okumasıyla süren etkinlik, Üniversitemiz Tarih ve Kültür Topluluğu Horon Ekibinin gösterileriyle devam etti.

Kırgızistan Halk Dans Gösterisi Büyüledi

Nevruz Kutlama etkinlikleri kapsamında Üniversitemize misafir olarak gelen Kırgızistan Halk Dansları Topluluğu, sergiledikleri birbirinden güzel dans ve gösterilerle katılımcılara unutulmaz bir gün yaşattı. 

Katılımcılar Müzik Dinletisiyle Coştu

Etkinliğin ilerleyen dakikalarında sahne alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu, çaldıkları ve seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla katılımcıları adeta coşturdu. Katılımcılar müzik eşliğinde oynayıp, halay çekti.

Özbek Pilavı, Rektörümüzden

Üniversitemiz tarafından hazırlanan ve coşku içerisinde kutlanan etkinlik, Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın katılımcılara ‘Özbek Pilavı’ ikram etmesi ile son buldu.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.