banner461
banner195

Nevşehir'de Yabancı Uyruklu Vatandaşların Aşılanması

Ülkemizde bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama çalışmaları 2009/17 Sayılı GBP Genelgesi kapsamında yürütülmektedir. Genişletilmiş Bağışıklama Programının (GBP) amacı; Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit, Hepatit B, Hepatit A, Hemofilus Influenza Tip B'ye ve Streptokokus Pnömoniya'ya bağlı hastalıkların, bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve de sakatlıklarının engellenmesi.

Nevşehir'de Yabancı Uyruklu Vatandaşların Aşılanması
07 Mart 2016 Pazartesi 13:47

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA Ülkemizde bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama çalışmaları 2009/17 Sayılı GBP Genelgesi kapsamında yürütülmektedir. Genişletilmiş Bağışıklama Programının (GBP) amacı; Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit, Hepatit B, Hepatit A, Hemofilus Influenza Tip B'ye ve Streptokokus Pnömoniya'ya bağlı hastalıkların, bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve de sakatlıklarının engellenmesi.

 Bu kapsamda; ülkemize güneydoğu sınırımızdan gelen Suriye uyruklu ve diğer yabancı vatandaşların aşısız olanlarını ya da eksik aşılı olan bebek ve çocukların eksik kalan aşılarını tamamlamak için Halk Sağlığı Müdürlüğünden Halk Sağlığı Uzmanı Dr. A. Tuncer Gürbüz koordinatörlüğünde Nevşehir Merkez Toplum Sağlığı Merkezince Nevşehir Valiliği binası yanında bulunan Nevşehir 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde poliklinik açıldı.

Açılan bu poliklinikte, 15 Şubat – 29 Şubat tarihleri arasında yaklaşık 110 kişi başvurdu.  Başvuran bebek ve çocukların aşılama durumları Halk Sağlığı Uzmanı Dr. A. Tuncer Gürbüz tarafından  incelenmiş ve eksik aşılı ya da aşısız çocuklara hangi aşıların yapılacağı belirlenerek  96 kişiye yaşına ve ayına uygun olarak;

• DaBT-İPA-Hib (5'li Karma) (Difteri-asüler Boğmaca-Tetanoz-İnaktif Polio-Hemofilus influenza tip b aşısı)

•  DaBT-İPA(Dörtlü Karma) ( Difteri-asüler Boğmaca-Tetanoz-İnaktif Polio aşısı)

• OPA (Oral Polio Aşısı)

• Td (Difteri- Tetanoz)Aşısı

• BCG (Verem Aşısı)

• KPA (Konjuge Pnömokok Aşısı)

• Hepatit B Aşısı

• KKK (Kızamık -Kızamıkçık -Kabakulak) Aşıları yapıldı.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.