banner461
banner195

Nevşehir'de Yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü

Nevşehir'de mevsim normallerinin üztünde havaların seyretmesi özellikle çiftçilerimizi önümüzdeki dönemde kuraklık için tedirgin ederken,Hafta sonu son iki gündür etkili olan sağanak yağış,ve kar bölgedeki tarım üreticilerin yüzünü güldürdü.Peki önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak ?

Nevşehir'de Yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü
27 Ocak 2014 Pazartesi 17:26

banner143
banner134

 Kış aylarında yaşanan kuraklığın ardından sıkıntılı günler geçiren Nevşehirli çiftçilerin yüzünü özellikle dün gece başlayan kar ve sağanak yağmurları güldürdü.

Yağışlarla kayganlaşarak tehlike arz eden yollarda sürücüleri dikkatli olmaları için uyarıyoruz.
Meteroloji verilerine göre bugün hava kapalı yarından itibaren Nevşehir de yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.
Türkiye, yarından itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine gerecek. Yağışlı sistemlere rağmen sıcaklık Türkiye'de mevsim normalleri civarında ve yer yer birkaç derece üzerinde seyretmeye devam edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye'nin hafta sonunda Orta Akdenizüzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girdiğine işaret ederek, Doğu Karadenizkıyıları dışında yurt genelinde yağışların görüldüğünü anımsattı.

İnternet sitesindeki açıklamasında kaydedilen toplam yağış miktarları hakkında bilgi veren Meteoroloji, "Antalya İbradı'da 272, Alanya'da 144, Manavgat'ta 143,Finike'de 93, Konya Beyşehir'de 90, Konya Merkez'de 79, IspartaSütçüler'de 86, Eğridir'de 82, Isparta'da 45, Muğla Dalaman' da 86,Köyceğiz'de 84, Merkez'de 69, Denizli Acıpayam'da 80, Mersin Anamur'da 79,Silifke'de 40 Adıyaman'da 78, Burdur Tefenni'de 67, Tunceli'de 62, İzmirSelçuk'ta 54, Aydın Kuşadası'nda 47, Kırşehir Kaman'da 46, Yozgat veBingöl'de 44, Karaman'da 43, Kahramanmaraş'ta 36, Aksaray'da 35,Kırıkkale'de 32, Nevşehir'de 31, Manisa'da 29, Çankırı ve Kırklareli'nde 26,Ankara'da 25, Gaziantep'te 22, Şanlıurfa'da 20 mm'dir" dedi.

Yapılan son tahminlere göre, Türkiye'nin üzerinde etkili olan yağışlı sisteme ilave olarak, yarından itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine gereceği tahmin ediliyor. Bu sistemin, yarın batı bölgelerinde, Çarşamba günü yurt genelinde, Perşembe günü kuzey ve doğu bölgelerinde etkili olduktan sonra Cuma günü yurdu terk edeceği bekleniyor.

Yağışların, yurdun doğu bölgelerinde kuvvetli (Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak Doğu Anadolu bölgesinde ise yoğun kar yağışı şeklinde) olması öngörülüyor.

Hava sıcaklığının ise, yağışlı sistemlere rağmen Türkiye'de mevsim normalleri civarında ve yer yer birkaç derece üzerinde seyretmeye devam edeceği bekleniyor.

Aylık ve mevsimlik tahmin değerlendirmelerine göre, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yağışların mevsim normalleri civarında; hava sıcaklıklarının ise mevsim normallerinin biraz üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.