banner461
banner195

Nevşehir'de yarın kar yağışı bekleniyor ! Okullar tatil olacak mı? Yetkililer Göreve ....

Nevşehir için Kentte yarın öğle saatlerinde beklenen kar yağışının, akşamdan itibaren kuvvetlenerek, cumartesi sabahına kadar aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Nevşehir'de yarın kar yağışı bekleniyor !  Okullar tatil olacak mı? Yetkililer Göreve ....
29 Aralık 2015 Salı 16:01

banner143
banner134

Nevşehir Genelinde yağışın cumartesi sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar sağanakları şeklinde devam edeceğinin tahmin edildiği aktarılan açıklamada, kar yağışıyla rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, ayrıca, sıcaklığın 8-12 derece düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Daha önce ilimize yağan ilk karda başarısız bir sınav veren yetkililer bu büyük sınava ne kadar hazır bunu önümüzdeki günşerde göreceğiz....

Açıklamada, kar yağışı, don, buzlanma ve ani sıcaklık düşüşünün halkın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için alınan tedbirler şöyle sıralandı:

" - Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı kullanmaları/bulundurmaları,

- Araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları,

- Trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymaları,

- Acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının, görev mahalline en seri şekilde ulaşmaları için sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları,

- Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları,

- Elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması,

- Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırma yönünde destekleyici anlayışla; site, apartman ve iş yeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin imkanları ölçüsünde mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri gerekmektedir."

Açıklamada, ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi yaşlı, çocuk, hamile kadınlarla kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması, hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi, zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması, kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca temizliğinin yapılması ve sobaların dikkatli yakılmasının can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Vatandaşların ihtiyaç duyduğu durumlarda; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (İstanbul AFAD) "212 455 70 00" ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) "212 444 25 66" numaralı telefonlarını aramaları istendi.

Nevşehir Meteoroloji Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre yarın Nevşehir’i karlı bir havanın beklediği ifade edildi.

Nevşehir de 2 haftadır etkisi altına alan sisli hava akşam saatlerinde ise ayaza çekiyordu. Ancak Meteorolojiden aldığımız son bilgilere göre yarından itibaren hava sıcaklıkları düşüyor, karlı hava geliyor.

Nevşehir’de yarın en yüksek sıcaklık -3 derece, en düşük sıcaklık ise -10 dereceye düşecek.

Perşembe ve Cuma günü ise, en yüksek sıcaklık -8 derece olurken en düşük sıcaklık ise -16’lara kadar düşecek. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün başlayan kar yağışlarının; etkisini arttırarak Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Niğde, Malatya ile Sivas'ın batısı ve Kahramanmaraş'ın kuzey kesimlerinde yarın kuvvetli ve yer yer yoğun olması beklendiğini açıkladı. Cuma gününe kadar devam etmesi beklenen kar yağışlarının başta ulaşım olmak üzere meydana getirebileceği olumsuzluklar ile buzlanma ve don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Nevşehir'de kuvvetli kar yağışı bekleniyor, okullar tatil olacak mı?

Şu an için yağış uyarısı verilen Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Aksaray, Kayseri, Niğde ve Malatya için herhangi bir kar tatili haberi bulunmuyor. Okullar tatil edildiği andan itibaren sitemizden öğrenebilirsiniz.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.