banner461

Nevşehir’in Asırlık Tren İstasyonu

Nevşehir’in tek tren istasyonu 100 yıldır hizmet veriyor. Ancak hala birçok Nevşehirli bunu bilmiyor

banner503
Nevşehir’in Asırlık Tren İstasyonu
21 Ağustos 2015 Cuma 20:56

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in tek tren istasyonu 100 yıldır hizmet veriyor. Ancak hala birçok Nevşehirli bunu bilmiyor

Nevşehir hızlı trene ne zaman kavuşacak tartışmaları sürüyor. Ancak, ilimizin tek tren istasyonu olan Karasenir İstasyonu’nda yakın beldeler dışında talep gösteren yok.

Kozaklı ilçesine bağlı Karasenir’de hizmet veren tren istasyonu Kozaklı ilçe merkezine sadece 8 km uzaklıkta. İstasyon’dan her gün Güney Ekspresi, Kurtalan Ekspresi, Van gölü ve Çukurova Mavi Treni geçiş yapıp yolcu alıyor.

Karasenir’den trenle Ankara’ya 9 TL, Adana’ya ise 17 TL’ye ulaşım sağlanabiliyor

Her gün belirli saatlerde gidiş geliş yapan trenlerle Türkiye’nin doğu ve güneyine, veya batısına yolculuk yapılabiliyor.

Öte yandan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamaya göre, bu yıl sonuna kadar hayata geçecek projeyle Ankara-Yozgat-Sivas hattının geçiş güzergahı olan Kozaklı'nın Karasenir İstasyonu gelecek yıldan itibaren hızlı trenleri ağırlayacak. Kozaklı Karasenir Tren İstasyonu’ndan yolculuk yapmak için Devlet Demir Yolları bilet satış sitesinden rezervasyon yaptırılabiliyor.

Nevşehir'in tren istasyonu olan tek yerleşim yeri konumundaki Karasenir’de yaklaşık bir asırdır, hergün trenlerin durak olarak kullandığı istasyon olarak çalışmaya devam ediyor. Karasenir’i de kapsayan yeni projeye göre gelecek yıl hızlı trenler geçiş yapmaya başlayacak.

Nevşehir-Antalya hızlı tren projesi için çalışmalara henüz başlanmışken şehre daha yakın noktalardan Avanos ve Gülşehir'in içinden geçecek yeni hızlı tren hattının hizmete 2023'te girmesi hedefleniyor. Ama bu konuda Kozaklı Nevşehir'in bir adım ötesinde uzun yıllardır hizmet veren tren hattı sebebiyle hızlı tren Kozaklıya çok daha erken uğramış olacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Altan - 3 yıl önce
Bu tren hangi sehirlere gidiyor usak a geliyormu tlfon no istiyorum