banner461

Nevşehir’in Çöpünden Elektrik Üretiliyor

Nevşehir Belediyesi’nin de üye olduğu Kapadokya İl Özel İdareleri ve  Belediyeler Birliği tarafından kurulan Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde, bir günde  6 bin konutun günlük elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

banner503
Nevşehir’in Çöpünden  Elektrik Üretiliyor
19 Şubat 2018 Pazartesi 13:59

banner143
banner134
Nevşehir’in 2000 Evler Mahallesi’nin Karayazı mevkiinde, Nevşehir il merkezi başta olmak üzere 21 belediye ve İl Özel İdaresince köylerden  günlük olarak toplanan yaklaşık 200 ton evsel atığın depolandığı alanda, 1.6. Megawatt(MW) kurulu güce sahip olan Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde saatte 1 MW elektrik enerjisi üretiliyor.

Çöp depolama alanında biriken çöplerin bozuşması ile oluşan Metan Gazının çöp içindeki borulama ve kolektör sistemiyle çekilmesi ve sonrasında elektrik üretim motorunda yakılmasıyla elde edilen elektrik üretimiyle, günde 6 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor
Ayda  yaklaşık  300 bin TL elektrik üretiminin yapıldığı tesis ile çevre kirliliğinin önlenmesi yönünde de önemli başarı da sağlanıyor.
Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisi ile, Metan Gazının atmosfere salınımı önlendiği gibi , çöp alanlarında oluşabilecek patlama ve yangınların da önüne geçiliyor.

Avrupa standartlarında bir tesis konumundaki  Nevşehir İl Özel İdareleri  ve Belediyeler Birliği  Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisi, bilgisayar sistemi ile kontrol ediliyor.

Yerli enerji kaynaklarının etkin şekilde kullanılabildiği Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde Türkiye’nin örnek oluşturabilecek tesislerinden biri olarak değerlendiriliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.