banner461
banner195

Nevşehir'in Tarihi Ağaçlarına Dokunan Yanacak

Tarihi ağaca tırmanana 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak Beldesindeki 532 yıllık Sapsız Meşe ağacı ile Hacıbektaş ilçesindeki Tarihi 700 yıllık Dut ağaçları koruma altında...FİB Haber Özel....

Nevşehir'in Tarihi Ağaçlarına Dokunan Yanacak
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:14

banner143
banner134

Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak Beldesindeki 532 yıllık Sapsız Meşe ağacı koruma altında. -FİB Haber Özel-

Nevşehir kent merkezinde bulunan Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alınan 6 metre 80 cm.lik bir çapa sahip Sapsız Meşe 30 metre uzunluğunda.

Yaklaşık 15 yıl önce ilgililer tarafından Sapsız Meşe Ağacının çapı ve yüksekliğine yönelik belirlemeler yapılarak ortaya çıkan sonuçlar, ziyaretçilerin bilgilendirilmesi amacıyla bir levha halinde ağaca asıldı.

Özkonak beldesini ziyaret edenlerin ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunan Sapsız Meşe’nin kim tarafından bu alanda ekildiği bilinmiyor.1479 yılında Köprü deresi Vadisi içerisine dikilen tarihi ağaç, yeşilliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

15 yıldan beri tarihi anıt ağacın yerini belirleyen tanıtım levhasının bile yazılarının okunamayacak hale gelmiş olması, bu yönde etkin bir korumacılığın sistemleştirilememesi olarak algılanıyor.www.fibhaber.com

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan tarihi dut ağacı hakkındaki rivayetlerle de ilgi çekmeye devam ediyor.

Hacıbektaş-ı Veli’nin Anadolu’ya gelmesiyle birlikte dikildiği ve o günden bu yana dimdik ayakta durduğu belirtilen tarihi dut ağacı hakkındaki rivayetlerde ilgi çekiyor. Rivayetlere göre, dut ağacının bulunduğu alana sık sık ak sakallı zatların geldiği belirtiliyor.

www.fibhaber.com

Ağaç dikildiği günden bu yana 7 asırlık dut ağacının bulunduğu evde Hacıbektaş-ı Velinin soyundan gelen isimlerin oturduğu da bildirilen alanın ve ağacın koruma altına alınması da isteniyor.

www.fibhaber.com

Hacıbektaş ilçe merkezi Bala Mahallesi, Bektaş Efendi Sokakta bulunan 700 yıllık dut ağacı şimdilerde evde kiracı olarak oturan Mustafa Karabacak’a emanet durumda.


 Hatay’ın Payas ilçesinde, tarihi Sarı Selim Camisi bahçesindeki bin 350 yıllık zeytin ağacını korumak için konulan uyarı levhasında, ağaca çıkana, dokunana, dallarına zarar verene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5000 gün para cezası uygulanacağı yazıyor.

Yavuz Sultan Selim'in Kaptan-ı Deryası ve Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa, Mercidabık Savaşı ile Osmanlı topraklarına katılan Payas'a külliye yapılması için 1574'te Mimar Sinan ve Hassa mimarlar teşkilatına talimat verdi. Adana-İskenderun yolunda, külliyenin inşa edileceği 15 dönüm zeytin bahçesindeki ağaçlar, biri dışında kesildi.

Bugün Sarı Selim Camisi bahçesindeki bin 350 yıllık ağaç, 1976'da Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından "anıt ağaç" olarak tescillendi. Taç genişliği 8, gövde çevresi 3,1, gövde çapı 1, taban çevresi 5,4 ve taban çapı 1,72 metre olan ağaç, yılda yaklaşık 300 kilogram zeytin veriyor.

Payas Kaymakamlığı, zarar görmemesi için ağacın yanına uyarı levhası koydurdu. Levhada, "Zeytin ağacına çıkmak, dallarına zarar vermek, dokunmak yasaktır. Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 65. maddesine göre 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5000 gün para cezası ile cezalandırılır" yazıyor.

Belirtilen kanun maddesinde geçen yıl yapılan düzenlemede, "50 bin liradan 200 bin liraya kadar para cezası" hükmü yerine, "5000 gün adli para cezası" hükmü getirilmişti.

Değişiklik, suç işleyen kişiye, gelir duruma göre günlüğü 20 ila 100 lira arasında hesaplanarak ceza verilmesini öngörüyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.