banner461
banner195

Nevşehirli Aktarlarda Kış Yoğunluğu

Yurt genelinde etkili olan soğuk ve yağışlı havanın Nevşehir'de de etkili olması nedeniyle gribal hastalıklardan korunmak için birçok vatandaş soluğu aktarlarda alıyor.

Nevşehirli Aktarlarda Kış Yoğunluğu
05 Ekim 2013 Cumartesi 20:03

banner143
banner134

Yurt genelinde etkili olan soğuk ve yağışlı havanın Nevşehir'de de etkili olması nedeniyle gribal hastalıklardan korunmak için birçok vatandaş soluğu aktarlarda alıyor. Yazın durgun bir sezon geçiren aktarlar kışın havaların soğumasıyla en yoğun günlerini yaşaması, ekonomik olarak da rahatmalarına zemin hazırladı.

Özellikle soğuk günlerde hatırladığımız, yaz aylarında pek uğrak vermediğimiz aktarlar sezonun en yoğun günlerini yaşamaya başladı.

BİTKİSEL ÜRÜNLER GÖZDE

Bitkilerin her türlü gribal hastalığa iyi geldiğini belirten Lokman Hekim şifalı bitkiler satıcısı Mustafa Çalışkaner, "Her bitkinin kendine göre soğuk algınlığına karşı vücudun direncinin artırılmasına yönelik faydaları vardır. Vatandaşlarımız hastalılardan korunmak ilaçlı tedavilerden çok için bitkisel ürünler kullanmayı tercih ediyor. Son günlerde artan soğuk hava nedeniyle vatandaşlarımızın aktarlara olan talebi arttı. Gribal enfeksiyonlar için 14 farklı bitkiden hazırladığımız bitki karışımlarımızı vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz. Bize gelen vatandaşlarımız yaklaşık 10-15 lira ödeyerek bitkisel ürünlerden yapılan karışımlardan alarak soğuk algınlıklarına karşı kendilerini korumaya çalışıyor" dedi.

İŞLER CİDDİ ŞEKİLDE ARTTI

Çalışkaner kışın gelmesiyle iş yoğunluğu yaşadıklarını belirtti.  "Biz aktarların işi yaza göre kışın biraz daha hareketli geçiyor. Çünkü kış hastalıkları dolayısıyla vatandaşlarımız kendilerini bitkisel yöntemlerle korumaya çalışıyor. Bu da biz aktarların iş yoğunluğunu artırıyor. Müşterilerimize 5 ile 10 lira arasında değişen fiyatlara karışım yapıyoruz. Bu karışımla kendi tedavilerini yaparak, kış boyu kullanmaları için kendilerine sunuyoruz. Ürünlerimizden kuşburnunun kilogramı 7 lira, zencefilin kilosu 25 lira, ıhlamur ise 50 lira. Buna benzer fiyatlardan oluşan bitkisel ürünlerimizden yaptığımız karışımlara vatandaşlarımız ilgi gösteriyor." diye konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.