banner461
banner195

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın Torunları Mirastan Pay İstiyor

OSMANLI Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın 9 ve 10’uncu kuşak torunları olduğunu iddia eden 6 kişi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden pay alabilmek için dava açtı.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın Torunları Mirastan Pay İstiyor
22 Mayıs 2015 Cuma 11:05

banner143
banner134
OSMANLI Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın 9 ve 10’uncu kuşak torunları olduğunu iddia eden 6 kişi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden pay alabilmek için dava açtı.

Vakıf evladı olduklarının tespitini isteyen 6 kişi, dava dosyasına Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın soyağacının bulunduğu bir fotoğrafı da delil olarak dosyaya koydu. Mahkeme, sadrazam soyundan geldiklerine karar verirse, 6 davacı vakıf gelirlerinden belirli oranda hak sahibi olacak.


9 VE 10’UNCU KUŞAK

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açan Ahmet Ertan Sümer, Rıfat Ersin Sümer, Barbaros Göz, Evşen Ulga Özkan, Ada Özkan ve Demir Özkan, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın oğlu Genç Mehmet Paşa’nın torunu olan Hüseyin Hilmi’nin kızı Zehra’dan olma 9 ve 10’uncu kuşak torunları olduklarını iddia etti.


9 kişi vakıf evladı

Öte yandan, İstanbul 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 5 yıl önce açılan davada Zarife Göz, Necla Sümer, Süheyla Tümer’in aralarında bulunduğu 9 kişi yine vakıf evladı olduklarının tespiti için dava açmıştı. 2 yıllık yargılama sonrası mahkeme 9 kişinin de Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunları (8 ve 9’uncu kuşak) olduğuna karar verdi. Davalı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün itirazı da reddedildi.3’üncü Ahmet zekâsını beğendi

SOYAĞACI fotoğrafının altında ‘Damat İbrahim Paşa’ başlıklı tarihi yazıda, İbrahim Paşa’nın 1668’de doğduğu ve 20 yaşında hemşerilerini ziyaret için İstanbul’a geldiği anlatılıyor. İbrahim Paşa, yüksek zekâsı ve gayretiyle Sultan 3’üncü Ahmed’in beğenisini kazanıyor ve kızı Fatma Sultan’la evleniyor. Daha sonra da vezir oluyor. Hürriyet

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
HEYKEL... - 3 yıl önce
nevşehi̇ri̇n si̇mgesi̇ olan ve şehri̇ i̇le anilan damat i̇brahi̇m paşa'nin heykeli̇ni̇n yeri̇ çok kötü olmuş. köprübaşindaki̇ meydanda olmasi daha i̇yi̇ olurdu. yeni̇ yeri̇çok kötü heykel bi̇r kenara sadece hatira bi̇naen konmuş...
Avatar
tarihe saygı - 3 yıl önce
sizlere soruyorum kaçıncı kez değişti yeri ve şu an ki yerinden de gidecek gibi koca park restorana çevrilince yola çıkacak heykel ne istiyorsunuz anlamak mümkün değil yazık rant ugruna tarihe saygısızlık bu.