banner461

Nevşehirli Gurbetçi Çarşıya Canlılık Getirdi

Bugünler de Nevşehir trafiğinde çok sayıda yabancı plakalı araba görmek mümkün. Nevşehirli gurbetçilerimiz sıla-i rahim için memleketlerine geldiler.

banner15
Nevşehirli Gurbetçi Çarşıya Canlılık Getirdi
12 Ağustos 2015 Çarşamba 23:44

banner143
banner134
Çalıştıkları ülkelerde kazandıkları dövizi memleketlerinde harcayan gurbetçiler özellikle altın gıda konfeksiyon araba kiralama ve inşaat sektöründe büyük oranda canlanmaya neden oluyor

Özellikle Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Fransa , Finlandiya, Danimarka, İsveç, Norveç ve İsviçre'de kalan Nevşehirlilerin bu yıl ki tatil adresi de memleketleri oldu.


Memleketlerine dönen gurbetçiler Nevşehir çarşısınıda hareketlendirdi. Gurbetçiler, özellikle altın, gıda, konfeksiyon, araba kiralama ve inşaat sektörüne canlılık getiriyor.

Hareketlilik en yoğun olarak Atatürk Bulvarıyla Nar ve Lale Caddesi civarında ve döviz bürolarında ve kuyumcularda hissediliyor. Dört gözle gurbetçilerin gelmesini bekleyen Nevşehir esnafı durumdan memnun. Bu gelişlerle birlikte esnafın da yüzü de gülmeye başladı.

Bugünler de Nevşehir trafiğinde çok sayıda yabancı plakalı araba görmek mümkün. Arabayla gelen de uçakla gelen de var. Arabayla gelmeyenler ise rahat etmek için araba kiralıyor.

Paralarını Nevşehir'de Harcıyorlar

Dövizlerini memleketlerinde harcayan gurbetçilerin çarşıya hareketlilik getirdiğini belirten çarşı esnafları, "Gurbetçilerin şehrin ekonomisine büyük katkısı var. Bu katkı yadsınamaz. Yaşadıkları ülkelerde yaptıkları birikimi Türkiye'de harcıyorlar. Düğünler de son günlerde hız kazandı. Düğün sayısında ciddi bir artış var. Çarşıdaki yoğunluğun bir nedeni de düğünler. Yıl boyunca durgun olan işlerimiz gurbetçilerimizin gelmesiyle hareketleniyor" dedi.

Elde Kiralık Araba Kalmadı


Gurbetçilerin kiralık arabalara büyük rağbet gösterdiğini belirten özel bir araba kiralama firmasının sahibi de, "Şu an elimizde kiralık araba yok. Okulların kapanmasının ardından memleketlerine dönen öğrencilerin yerini memleketlerine gelen gurbetçiler aldı. Bu yıl yine Nevşehir'de binlerce gurbetçi geldi. Gurbetçiler, öğrencilerin çarşıya kazandırdığı hareketliliği aratmıyor. Hareketliliğin yaşandığı bir diğer sektör ise araba kiralama. Bugünlerde kiralık araba bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Kiraya verilmeyi bekleyen arabalara firmalar, yüksek fiyat istiyor. Tatil sezonunda kiraya verilen arabaların günlük fiyatı 100 ile 150 lira arasında değişiyor" diye konuştu. 

Foto: İsmail Çetiner / FİB Haber


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.