banner461

Nevşehirli Gurbetçiler gelmeye başladı

Yurt dışında bulunan Nevşehir’li gurbetçiler tatillerini geçirmek üzere memleketlerine gelmeye başladılar.

banner503
Nevşehirli Gurbetçiler gelmeye başladı
03 Temmuz 2014 Perşembe 11:33

banner143
banner134
Temmuz ayıyla birlikte Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler de, tatil için Türkiye'ye gelmeye başladı. Nevşehir’de de yaz aylarının gelmesiyle birlikte nüfustaki artış devam ediyor.

1960'larda başlayan başta Belçika, Almanya, Fransa ve Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesine yapılan göçler, bugünlerde de devam ediyor.

Avrupa ülkelerindeki sıkıntılar ve Türkiye ile bulunulan ülke arasında değişen ekonomik dengeler gurbetçileri fazlasıyla etkiliyor. Bu yıl Nevşehir’e gelen gurbetçi sayısında yaklaşık yüzde 40 oranında bir düşüş olduğu tahmin ediliyor. Bu düşüşün ana sebeplerden biri kişi başı 500 Avro'yu aşan uçak bilet fiyatları olarak göze çarpıyor. Yüksek bilet fiyatları nedeniyle karayolunu tercih eden gurbetçilerin yolculukta yaşadıkları sıkıntılar da Türkiye'ye geliş durumlarını etkiliyor.

Haziran ayının ortalarından itibaren başlayan memleket yolculuğu yaklaşık 5 haftalık tatil sonrasında geri dönüş ile tamamlanıyor. Ağustos ayının sonlarına doğru biten gurbetçilerin tatil serüveni bir sonraki yıl yaz aylarının gelmesi ile tekrar başlıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hideyet - 6 yıl önce
Hayirli yolculuklaro butun yolculara sag salim evlerine kavussunlar