banner461
banner195

Nevşehirli Üretici Patates Tohumunu Tescil Ettirdi

Nevşehir’de Patates tohumu üretimi yapan bir firma, Türkiye'de özel sektöre ait ilk yerli ıslah patates tohumunun tescil ettirdi.

Nevşehirli Üretici Patates Tohumunu Tescil Ettirdi
10 Nisan 2015 Cuma 16:57

banner143
banner134

 Nevşehir’de Patates tohumu üretimi yapan bir firma, Türkiye'de özel sektöre ait ilk yerli ıslah patates tohumunun tescil ettirdi.

"Sultan Ecem" İlk yerli ıslah patates çeşidi...

İki yıl boyunca Tarım Bakanlığı’na bağlı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından denenerek sertifikasyon işlemlerini geçen Türkiye’nin ilk yerli ıslah patates tohumuna ise üretici firma tarafından “Sultan Ecem” adı verildi.
İnan-Meijer adlı Tohum Şirketi’nin Genel Müdürü Nejmi İnan, “Sultan Ecem’in üretim izninin 2012 yılında alındığını belirterek, "Sultan Ecem" adı verilen patates çeşidi, 2 yıl boyunca Tarım Bakanlığına bağlı,Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından denenerek, 01.04.2015 tarihinde oy birliği ile tescil edildi.” Dedi.
Sultan Ecem'in, ülkemizde ve çevre ülkelerde beğenildiğini ve talep gördüğünü belirten İnan, Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım atıldığını ifade ederek, “Önümüzdeki yıl üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşit adayımız ile bunu daha da çeşitlendireceğiz. Şeklinde konuştu.
İlk yerli ıslah patates çeşidine kızı Ecem'in ismini ekibiyle beraber verdiklerini anlatan İnan, Sultan isminin de bundan sonraki bütün çeşitlerinin ilk ismi olacağını ve Türk isimleriyle birlikte kullanılacaklarını ifade etti.
Islah çalışmalarını öz kaynakları ile yaptıklarını vurgulayan Genel Müdür İnan, AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini Tohum üretim ve ıslah çalışmalarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteklerini her zaman yanlarında hissettiklerini belirterek, “Çeşidimizin UPOV ( yeni bitki çeşitlerinin korunması uluslar arası birliği ) a kaydını yaptırarak ,Türk çeşidi olarak eklenmesi ile gururlanacaklarını sözlerine ekledi.
Ayrıca Sultan Ecem patates çeşidinin, Avrupa ve Dünya da Türk çeşidi olarak listelere girmesinin de kendileri için övünç kaynağı olduğunu belirtti.


 Kapadokya İnternet Medyacılar, Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Haberini üye olmayan sitelerin kullanması yasaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hasan - 3 yıl önce
Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gurur duyuyorum. ...Tebrikler Teşekkürler.
Avatar
tescil - 3 yıl önce
yanındaki dayıyımı tescil ettirmiş. hiç yerliye benzemiyo