banner461
banner195

Nükleer Santrale Nevşehir'den Destek Geldi

Türkiyenin İlk Nükleer Santralinin Temeli Yarın Atılıyor. Nükleer Santrale ilk destek Peribacası Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nden geldi.

Nükleer Santrale Nevşehir'den Destek Geldi
13 Nisan 2015 Pazartesi 18:28

banner143
banner134
 Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli yarın Mersin'in Gülnar İlçesi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılacağı törenle atılacak.

20 milyar doların üzerinde bir yatırım öngörülen ve inşaatında yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacminin Türk şirketlerince karşılanması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali için yarın saat 12.30'da gerçekleştirilecek olan temel atma törenine Bakan Yıldız'ın yanı sıra Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve diğer üst düzey yetkililer katılacak.

Çevrecilerin Nükleer Santrali protesto etmesi beklenirken, Nükleer Santrale ilk destek Nevşehir'den geldi. Nevşehirde sürdürülebilir kalkınma alanında faaliyet yürüten Peribacası Derneği Başkanı Ömer Durmuş Saltık nükleer santral için geç kalındığını, bilinenin aksine en çevreci enerji üretiminin Nükleer Santrallerle gerçekleştiğini, gelişmiş ülkelerin enerji ihtiyacının neredeyse tamamını Nükleer yöntemlerle elde ettiğini ifade etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
can ercan - 3 yıl önce
nevşehirde tuz köy nükleer santral için uygun bir bölgedir ve bence nevşehirde yüksek miktarda enerji üretiminde katkısı olması gereken bir şehirdir stratejik olarakta çok iyi bir yerdir.