banner461
banner195

ODTÜ’lü bilim insanları dünyanın en büyük yer altı kentini inceledi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nden bir grup akademisyen, Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesinin uygulanma aşamasında keşfedilen ve dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimi olduğu tespit edilen alanda incelemelerde...

ODTÜ’lü bilim insanları dünyanın en büyük yer altı kentini inceledi
23 Eylül 2016 Cuma 08:53

banner143
banner134
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nden bir grup akademisyen, Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesinin uygulanma aşamasında keşfedilen ve dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimi olduğu tespit edilen alanda incelemelerde bulundu.
Nevşehir Müze Müdürü Ertuğrul Murat Gülyaz ’ın da eşlik ettiği inceleme gezisine Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Topal, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr Ahmet Türer, Mimarlık Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Güliz Bilgin Altınöz katıldı.
Heyet daha sonra, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten onur duyduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hasan Ünver, bilim insanlarının söz konusu alana dair görüş ve düşüncelerinin kendileri açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Bölgenin gerek Kapadokya gerekse ülke açısından taşıdığı anlamın farkında olduklarının altını çizen Ünver, "Alınteri ile akıl terinin birlikteliği ile bölgenin daha kalıcı anlamda korunması ve geliştirilmesi mümkün olabilecektir. Bu şekildeki bir yaklaşımın çalışmalarımızda ufkumuzu ve dağarcığımıza önemli ivmeler kazandıracağına inanıyorum.” dedi.
ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Topal, bölgenin kendilerini heyecanlandırdığını belirtti. Yıllardır benzer çalışmaları birlikte yürüttüklerini söyleyen Prof. Dr. Topal, bu çerçevede bölgesel çaptaki hizmetlerin de daha da artmasından büyük bir memnuniyet duyacaklarını kaydetti.
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.