banner461
banner195

Okullar açılırken polis uyuşturucu için alarma geçti

Nevşehir'de Eğitim ve öğretim yılının açılışıyla beraber okul polisi uyuşturucu avına çıktı. Nevşehir'de Narkotik birimleri Okul önlerinde öğrencileri korumak için biz dizi sıkı önlemler alıyor... İlk olarak Nevşehir Emniyeti Narkotik Polislerimize hassasiyetleri için teşekkür ediyoruz...

Okullar açılırken polis uyuşturucu için alarma geçti
15 Eylül 2014 Pazartesi 13:43

banner143
banner134
Nevşehir'de Eğitim ve öğretim yılının açılışıyla beraber okul polisi uyuşturucu avına çıktı. Nevşehir'de Narkotik birimleri Okul önlerinde öğrencileri korumak için biz dizi sıkı önlemler alıyor...

Yaptığımız araştırmalar sonucu onlarcasının adına, yetiştiği yere, vücutta oluşturduğu tahribata kadar tüm bilgilerine ulaşmış olmama rağmen, özendirici olmaması için bu bilgileri buradan paylaşmıyorum.

Uyuşturucu madde kullanım yaşının ortaokul çağlarına kadar düşmüş olması, madde bağımlılığının büyük bir hızla yaygınlaşması sebebiyle artık bir dizi önlemler alınmalıdır. Kolluk kuvvetlerimiz bu konuda gerekli hassasiyeti gösterse vatandaşın yardım ve desteği olmadan zehir satıcılarının kökünü kazımak mümkün değildir. Satıcılar bir şekilde tutuklanarak satışlarına engel olunsa da, talep oldukça arz edecek birileri çıkacaktır. Burada asıl önemli olan talebin de ortadan kalkmasını sağlamaktır.

Ama maalesef, sağlık konusunda Türkiye’ye çağ atlatan hükümetimiz Nevşehir'e madde bağımlılarının tedavi olabilecekleri bir klinik bile açmamıştır. Ne zaman, nerede ve kime patlayacağı belli olmadan sokaklarda serseri mayın gibi dolaşan madde bağımlısı gençlerimiz bu illetten kurtulmak istese de Nevşehir'de bunun tedavisini yapacak, bu çocuklara yardım elini uzatacak bir sağlık merkezi bulunmamaktadır. Nevşehir milletvekilleri, siyasetçiler, Sivil Toplum Kuruluşları, bürokratlar ve bütün vatandaşlar uyuşturucuya karşı topyekun bir savaş açmalıdır.

Toplumun büyük çoğunluğunun “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla yaklaştığı bu konunun üstüne yıllardan beri hazırladıkları afişler, düzenledikleri seminer ve konferanslarla cesur ve kararlı adımlarla giden tek gençlik kuruluşu Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’dır. Ülkü Ocakları’nın bu çabasına toplumun her kesimi destek vermelidir.

Ülkü Ocakları, bu sene de “Ey Türk Genci, Damarlarındaki Asil Kanı Uyuşturucuyla Kirletme” sloganıyla çıktığı yolda mücadelesine devam etmektedir. Her okulda hatta neredeyse her sınıfta gönüllü gençleri bulunan Ülkü Ocakları bu mücadelede büyük rol oynamaktadır.

Bütün bunları niye yazdık, her kurum görevini ve sorumluluğunu bilsin ki; “Testi kırılmadan kulaklar çekilsin.” Yoksa testi kırıldıktan sonra çekilen kulağın kimseye bir faydası olmayacaktır.


İlk olarak Nevşehir Emniyeti Narkotik Polislerimize hassasiyetleri için teşekkür ediyoruz...

Çağımızın çözülemeyen sorunu, gençliğin mahvına sebep olan, ailelerin korkulu rüyası haline gelen uyuşturucu bu sene de başımızın belası olacak gibi görünüyor…

Eğitim ve öğretim yılının açılışıyla beraber okul polisi uyuşturucu avına çıkacak. Okul önlerinde öğrencileri korumak için önlemler alınacak
İçişleri Bakanlığı, okullarda alınacak güvenlik tedbirlerine ilişkin genelge yayımladı.  Tüm illere gönderilen genelgede, geleceğin teminatı çocukların gelişimlerini sağlıklı bir biçimde tamamlamaları ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerinin, sosyal devlet anlayışının vazgeçilmez ilkelerinden biri olduğu kaydedildi. Çocukların her türlü korku ve endişeden uzak eğitim ve öğretimlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalandığı hatırlatılan genelgede, bu çerçevede her yıl alınan tedbirlerin gözden geçirilerek genelgeyle valiliklere gönderildiği anımsatıldı.
Okul polisi uygulaması devam edecek...
Okul çıkış saatlerinde, okul çevresindeki ana cadde ve sokaklarda bulunan lambaların çevreyi kapsayacak şekilde aydınlatması ve çalışır vaziyette bulundurulması sağlanacak. MOBESE kameraları izleme noktaları belirlenirken okulların giriş ve çıkışları ile öğrencilerin okula gidiş geliş için kullandıkları güzergahlar gözönünde bulundurulacak. Okul servis şoförü, muavini ve hostesi, kantin görevlisi gibi öğrencilerle aynı ortamda bulunan kişilerle ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yapılarak genel güvenlik yönünden risk teşkil edebileceği değerlendirilen şahısların bu yerlerde görev yapmaları okul yönetimiyle irtibata geçilmek suretiyle engellenecek. Okul yönetimlerinin, sürekli irtibat halinde bulunarak güvenlik sorunlarını paylaşacakları nokta olarak tayin edilen okul irtibat görevlisi "Okul Polisi" uygulamasına devam edilecek.
Uyuşturucuyla ilgili tedbirler
İl uyuşturucu koordinasyon kurullarınca alınan tedbirler mütemadiyen gözden geçirilerek görülen eksiklikler giderilecek ve ilave tedbirler alınacak. Ayrıca alınan tedbirler ve uygulamaların yerinde değerlendirilmesi ve denetlenmesi amacıyla mülkiye ve polis başmüfettişlerinden oluşacak izleme ve denetleme grubu tarafından belirli zaman aralıklarında denetim yapılacak. Okullarla hiçbir ilgisi bulunmayan öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel olan şahıslar okul çevresinden uzaklaştırılacak. Okul ve çevresinde uyuşturucu veya zararlı maddelerin satışını engellemek ve öğrenci, öğretmen ve veli üzerinde pozitif etki oluşturmak amacıyla yapılacak analizler doğrultusunda riskli bölgelerde idari ve adli tedbirler arttırılacak. Yapılan tespitler sonuç odaklı operasyonlara dönüştürülecek. KOM Dairesi Başkanlığı tarafından fizibilite çalışmalarına ve pilot il uygulamasına devam edilen NARKOTİM projesi esas olmak üzere uyuşturucunun sokak ve sorumlu bölgelerindeki arzını önleme odaklı tespitler yaygınlaştırılarak etkin uygulamalarla desteklenecek. Bu minvalde sadece polisiye tedbirlerle uyuşturucuyla mücadelede başarılı olunamayacağı gerçeğinden hareketle, sorumlu tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde hareket edilerek her kurumun yetki ve sorumluluğu dahilinde çözümün parçası haline getirilmeleri sağlanacak. 
Seyyar satıcı giremeyecek
Genelgede, okul güvenliğinin sağlanmasına yönelik ilgili kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, çocukların ruhsal ve bedensel gelişimini korunması, uyuşturucu, uyarıcı ve uçucu maddelerle mücadele, öğrencilerin suçtan ve şiddetten korunması ile eğitim kurumlarının çevresinde alınacak önlemlerle ilgili uygulamalar sıralandı. Buna göre, son zamanlarda çocuklar için ciddi tehdit ve tehlike oluşturan başta sentetik cannabinoid (Bonzai) adlı kimyasal özellikli uyuşturucu madde olmak üzere diğer uyarıcı ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile zararlı alışkanlıklarla mücadele amacıyla hazırlanan genelgelerle alınan tedbirler aksatılmadan uygulanacak. Seyyar satıcıların okul çevresinde gıda ve benzeri ürünlerin satışını yapmaları engellenecek. Okul çevresinde gıda ürünü satan büfe, lokanta gibi işletmeler, ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak, sağlığa uygunluk yönünden denetlenecek.

Okul servis araçlarının zorunlu şartlara uygunluğu hassas bir şekilde kontrol edildikten sonra uygunluk belgesi verilecek ve sık sık denetim yapılacak. Okulların yakın çevresinde bulunan metruk ve yıkılacak derecede tehlike arz eden binaların, evsiz kişiler tarafından barınma yeri olarak kullanılmasının önlenmesi için yıkım işlemlerinin yapılması sağlanacak. Muhabir: Serdar Açıl

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.