banner461
banner195

Ördü'den Perakende Ticareti Düzenleme Açıklaması

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun bazı hükümleri hakkında bir açıklama yaptı.

Ördü'den Perakende Ticareti Düzenleme Açıklaması
29 Ocak 2015 Perşembe 15:11

banner143
banner134

 Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun bazı hükümleri hakkında bir açıklama yaptı.

Ördü açıklamasında "Yaklaşık olarak yirmi yıldan bu yana ülkemizin gündeminde bulunan,esnaf ve sanatkarımızın büyük önem verdiği ve umutla beklediği, camiamızın kanunlaşması için kararlılık ve çaba gösterdiği 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 14.01.2015 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş ve 29 Ocak 2015 tarihli ve 29251 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun getirdiği bazı yükümlülükler şunlardır;

Alışveriş merkezi, bayi işletme, büyük mağaza, zincir mağaza, mağaza markalı ürün, özel yetkili işletme, esnaf ve sanatkar işletmesi, perakende işletme, hızlı tüketim malı gibi hukukumuzda daha önce tanımlanmamış ticari kavramların tanımı yapılmıştır.

Alışveriş merkezi projesi için yapı ruhsatı verilirken üst meslek kuruluşlarının görüşü alınacaktır.

İndirimli veya promosyonlu satış kampanyaları düzenlenebilecek ancak kampanyanın süresi; işyeri açılışı, devri, kapanışı, adres ve faaliyet konusu değişikliğinde üç ayı, işyerinin tasfiyesi halinde ise altı ayı geçemeyecektir.

AVM’lerde esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında yer tahsisi yapılacaktır.

AVM’lerde; geleneksel, kültürel veya kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde üçü oranında yer ayrılacak ve bu yerin kira bedeli, rayiç bedelin dörtte birinden fazla olamayacaktır.

Perakende işletmelerin, bir kısmının veya tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının (Esnaf ve sanatkarlar odaları Birliği ve Ticaret ve/veya Sanayi Odası) müşterek teklifi üzerine, yetkili belediye/il özel idaresinin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenebilecektir. Esnaf ve sanatkar işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşlarınca ilgili esnaf ve sanatkar odasının görüşü alınacaktır.

TESK ve TOBB’un müşterek teklifi ile Bakanlık tarafından faaliyet kollarına göre perakende işletmelerin çalışma saatleri bölge veya ülke düzeyinde belirlenebilecektir.

Bakanlar Kurulu; Bakanlığın, TESK ve TOBB’un görüşlerini de alarak oluşturacağı teklifi üzerine, faaliyet konusu ve kollarına göre perakende işletmelerin açılış ve faaliyete geçişinde, işletme sayısı ve bunların birbirlerine yakınlığı, ulaşım imkanları, işletmelerin çevreye, altyapıya ve trafiğe getireceği yükler ile can ve mal güvenliği riski gibi ekonomik, sosyal, demografik ve çevresel faktörler açısından gözetilecek kriterleri belirlemeye yetkili kılınmıştır.

Diğer taraftan esnaf ve sanatkarlarımızın oda ve sicil kayıtları sırasında sorun olan, 5362 sayılı Kanun’a tabi odalarımızın üye kaybetmesine ve dolayısıyla haksızlığa yol açan,  teşkilat yöneticilerimizi zor durumda bırakan ve yıllardır çözümü için çaba gösterdiğimiz ustalık belgesi sorunu ile hafta tatili ruhsat harçlarına ilişkin olarak esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadığı mağduriyet de yine bu Kanunla ortadan kaldırılmıştır.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un teşkilatımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
BAKKAL - 3 yıl önce
kardeş yasa ciktida güzelyurta pastirmaci 1 işyeridaha ciyor hem begendigin yanina hemde 20 metre üste var buna nedemeli bakalin yasa uygulanacakmi