banner461
banner195

Ortada bariyer olsaydı kaza olmayabilirdi

Geçen hafta Nevşehir-Aksaray karayolunun 10 ncu kilometresinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını yitirmişti. Bu kazayla ilgili olarak olay yerine giden Grup Merkez Hasar şirketinin Nevşehir İl Müdürü Emine Ulucan yaptığı ilk incelemede çok farklı bir dolaya dikkat çekti.

Ortada bariyer olsaydı kaza olmayabilirdi
03 Aralık 2014 Çarşamba 12:40

banner143
banner134
Geçen hafta  Nevşehir-Aksaray karayolunun 10 ncu kilometresinde  meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını yitirmişti. Bu kazayla ilgili olarak olay yerine giden Grup Merkez Hasar şirketinin Nevşehir İl Müdürü Emine Ulucan  yaptığı ilk incelemede çok farklı bir dolaya dikkat çekti.

 

Grup Merkez Hasar şirketinin Nevşehir İl Müdürü ve temsilcisi olan Emine Ulucan 3 kişinin öldüğü trafik kazasının olduğu Nevşehir –Aksaray  karayolunun 10 ncu kilometresinde incelemelerde bulundu.

Hasar yönetimi ve danışmanlık hizmeti uzmanı olan Emine Ulucan olay yerindeki tesbitlerinde çok önemli bir ayrıntıyı dikkatlere sundu. Ulucan, “ bakın bu güzergahta yol gidişli gelişli ama araçlar sıkıştığında çok rahatlıkla  karşı şeridi kullanabiliyorlar. Aslında bu çok yanlış.Bakın şimdi bu kazada rol oynadığı öne sürülen bir TIR var. Kazadan birkaç dakika önce  olay yerindeki benzinlikten çıkmaya çalışıyor.

Yani karşıya geçecek. Halbuki  eğer ortada yol ayrımını belirleyen orta bariyeri olsa  tır  karşıya yöneleceğine  sağa dönüp yoluna girecek ve ilerden dönüp gelecek yani doğruca karşıya geçmek istemeyecek. Ve bu tır a çarpmamak için  sola direksiyon kıran sürücü de eğer ortada bu koruma bariyeri olsa  en fazla ona çarpacak ama asla karşı tarafa geçmeyecek. Ya da hemen geçip karşıda  kendi şeridinden gelen araca kolaylıkla çarpamayacak. Dolayısıyla  bu noktaya kadar devam eden sonra aniden kesilen koruma bariyerlerinin burada olmaması çok ilginç.Özellikle burada benzin istasyonu olduğu için bu kabil geçişleri önlemek adına asıl burada devam etmeli bu orta refüjdeki yol ayrım bariyerleri.
Kaçı kaç kuruş ki buraya konulmamış. Benim tesbitlerime göre bu bariyerlerin burada olmaması kazanın olmasında çok ciddi belirleyici bir husus. İlgili mahkeme bence kesinlikle bunu da göz önünde bulundurmalı. Ve yeni kazalar olmaması ve böylesine çıkışlarla karşı şeride doğrudan geçilmesine imkan verilmemesi için bu orta yere muhakkak yol ayıran koruma bariyerleri konulmalıdır. Burada karayollarının niçin bu bariyerlere  buraya gelmeden önce bitirdiğini ve tam bu noktada neden bariyer konulmadığının açıklaması lazım. “dedi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
sevban - 4 yıl önce
çözüm bariyer mi tabiki değil çözüm bizde ,bu seferde otobüs devrilebilir ölü sayısı artabilirdi o halde çözüm denetimlerin sıklaştırılmasında herkes elini kolunu sallayarak trafikte canavarane kol geziyor emniyette uyuyor başta emniyetteki arabalarda emniyet kemeri takmıyorlar emni̇yeti göreve davet ediyoruz
Avatar
öğrenci - 4 yıl önce
Konyada üniversite öğrencisiym ve sık sık nevşehir'e gelip gitmekteyim.Yol gerçekten uzmanların dediği çok tehlikeli ayrıca yol düz olduğu için araçlar sürat yapılıyor.Yolun orta kesmine refüj yada bariyer şart gecen sene ayni sekilde bir kaza daha olmustu 2 kisi olmustu.
Avatar
:)) - 4 yıl önce
2006 yilinda ortaya çelik bariyer yapılıyormuş ama hangi milletvekili karayolları genel müdürünü arayıp baskı yapılarak mı iptal edilmiş???
Avatar
muşkara - 4 yıl önce
o zamanda otobüs devrilir belki daha çok can kaybı olurdu. yol toplam 6 şerit ne yaparsan yap bu kaza olacakmış. vade yetmiş. çıkmış bi kadın bilmeden arkasını kurcalayıp duruyor.
Avatar
fatih - 4 yıl önce
bariyer:taşıtların karayolu üzerinde hareketi sırasında muhtemel hata riskini azaltmak için kullanılır. hatalı taşıtların bariyerlere çarpması taşıtın yoldan çıkmasından daha iyidir. çünkü taşıtın yoldan çıkması daha büyük kazalara yol açabilir. yani karşıdan hatalı şekilde senin şeridine çıkan araç için hiç bir şey yapamazsın bütün trafik kurallarına uysanda o araç gelip seni bulur.
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
google thabang sidloyi yazın bariyerin nedenli önemli olduğuna bakın.
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
Sayın uzman arkadaş takdiri ilahi diye birşey var oraya duvarda orsen Allah yazdımı duvarıda yıkar o noktada ruhunu teslim eder kaza ve kaderin Allahtan geldiğini bilmek lazım ölüm saati ile doğum saati değişmez. Şov yapmayın lütfen mağdur ettiğiniz insanların mağduriyetiini giderin önce siz.hasar uzmanıymış kocası güvenlik kendi ev hanımı fib haber saçma sapan insanları çıkarp haber die koymayın vergi levhası bile yok bunların Allah esirgesin bunlardan bizi
Avatar
Sibel - 4 yıl önce
Cahil insana laf anlatmak da zor. Bariyerleri kendi çıkarı için yaptırmayan birileri varsa Allah onların da canını yaksın. Tevekkül nedir bilmiyor bazı insanlar, okuyun da öğrenin.