banner461
banner195

Ortadoğu’nun En Yüksek Atatürk Heykeli Derinkuyu’da

Sadece ülkemizin değil, Ortadoğu’nun en yüksek Atatürk heykeli Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki Kültür Park içerisinde yer alıyor.

Ortadoğu’nun En Yüksek Atatürk Heykeli Derinkuyu’da
26 Aralık 2015 Cumartesi 13:38

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Sadece ülkemizin değil, Ortadoğu’nun en yüksek Atatürk heykeli Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki Kültür Park içerisinde yer alıyor.

Kültür park, Hakkı Atamulu'nun Belediye Başkanlığı döneminde 1966'da yapım ve düzenlenmesine başlanılmış 4 yıl gibi kısa bir süre zarfında halk ile birlikte çalışarak tamamlanmış. 100 bin metre karelik bir alanı kaplayan kültür park içerisinde; Amfi tiyatro, paten koyma sahası, yüzme havuzu, kitaplık, çocuk bahçesi bulunmakta. Ağaçlık alanın dışında ise spor sahası ve park cami bulunmakta.

Kültür park 1970'li yıllar göz önüne alındığında Derinkuyu gibi çok küçük bir ilçe için mükemmel bir varlıktı. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen yine aynı mükemmelliğini korumakta. Parkta bulunan ve tamamı Hakkı Atamulu'ya ait olan 15 yapıt ve heykel bulunmakta. Bu yapıtlardan en etkileyici olanı Mustafa Kemal Atatürk’ü mareşal üniformasıyla gösteren 9 metre 15 santimetre boyundaki heykeli. Bu heykel yapıldığı yıllar itibariyle ve şuan Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli.

Parkta çam ağacı başta olmak üzer birçok ağaç ve bitki türüne yer verilmiş olup doğal güzellikleriyle de insanların ilgisini görüyor. Parkın etrafı ihata duvarı ile çevrilmiş, ağaçlar koruma altına alınmış yanı sıra giriş kapısının yan kısımlarında da ziyaretçiler için araç park yerleri yapılmış.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.