banner461
banner195

Parmaksız: İhracatı 3,5 kat artırmayı hedefliyoruz

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arif Parmaksız, Nevşehir'in turizmde elde ettiği başarıyı sanayileşme ile birlikte ihracatta da yakalamasını hedeflediklerini söyledi.

Parmaksız: İhracatı 3,5 kat artırmayı hedefliyoruz
18 Ekim 2014 Cumartesi 12:15

banner143
banner134

NTSO Başkanı Parmaksız, yaptığı açıklamada, "Ülkemiz 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat yapan bir ülke konumuna ulaşmayı istiyor. Bu hedefe Nevşehir olarak biz de katkı sunmayı istiyoruz. Bu hedeflerde üzerimize düşen azami pay, 71 milyon dolar olan ihracat rakamını, 3,5 kat artırarak 2023 yılında 250 milyon dolar seviyesine çıkarmak olacaktır. Bu amaçlara ulaşmak tek başına sanayicinin, tüccarın, çiftçinin, bürokratın yada turizmcinin başaracağı bir şey değil. Bu il olarak hep birlikte belirli bir strateji dâhilinde gerçekleştirilebilecek bir hedeftir." dedi.

Nevşehir'de kurulan ve yakın bir zaman öncesi ıslah organize sanayi statüsü onaylanarak organize sanayi bölgesi haline gelen bu bölgenin Türkiye'de sanayiciler tarafından oluşturulan ilk sanayi organizasyonu özelliğini taşıdığını belirten Parmaksız, şunları kaydetti: "84 hektar alanda 70 yatırımcının özel sanayi bölgesi olarak kurduğu bu bölgede kuruluşundan bu güne kadar Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın emeği büyüktür. Bin 500 istihdamı ile kısa bir mazisi olan ancak çok hızlı gelişen Islah Organize Sanayi Bölgesi gelişimini tamamlayarak önümüzdeki yıllarda Nevşehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Daha önce yeri belirlenen Acıgöl Organize Sanayi Bölgesi'nde de yeni fabrikalar, tesisler kurulması devam etmektedir. Bu hamlelerle sanayileşme yanında önemli bir ihracat hamlesi yapacağız."

(CİHAN)


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yorumcu - 4 yıl önce
lütfen bu işi bu ildeki tüm yöneticiler ve basın biraz daha ciddiye alsın sanayisi olmadan büyüyen hiçbir ilimiz yok şehrimiz ise maalesef bu konuyla daha yeni ilgilenmeye başladı. son yıllarda daha ciddi çalışmalar yapılıyor ama hala çok yetersiz organize sanayi bölgelerimizin internet sitesi bile yok bu şehirde yaşayan insanlar bile bu sanayi bölgelerimiz hakkında net bilgiye sahip değilken dışarıdan gelen yatırımcı neden yatırım yapsın? kısaca bu bölgelerimiz için ilimiz dahilinde ve sanayiciler nezdinde çok yoğun tanıtımları yapılmalıdır.
Avatar
Gurbet Ali - 4 yıl önce
Kabaca bir hesap yaptım. Nevşehir olaral 250 milyon$ ihracat yaparsak ülke olarak 500 değil 650milyar $ ihracat yapabiliyoruz. Hadi Nevşehir. Üzerine düşeni yap. Ne Şam'ın şekerine, ne birilerinin himayesine ihtiyacın var.
Avatar
sanayici - 4 yıl önce
Yorumcu rumuzlu arkadaş en kisa sürede sanayi bölgemizin internet sitesi olacak...