banner461
banner195

Perilerin Arasına Taş Yığınlar

Bu yıl 3 Milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi beklenen Dünyanın en önemli doğal yeryüzü oluşumlarından Peribacaları, bölgenin doğal yapısı ne yazık ki istenilen düzeyde korunamıyor.

Perilerin Arasına Taş Yığınlar
27 Haziran 2013 Perşembe 11:45

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Bu yıl 3 Milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi beklenen Dünyanın en önemli doğal yeryüzü oluşumlarından Peribacaları, bölgenin doğal yapısı ne yazık ki istenilen düzeyde korunamıyor.

Son yıllarda bölgede gittikçe artan butik otel inşaatları hızla devam ederken, Peribacalarının arasına taş yığınlar dikilmeye devam ediyor.

Bölgedeki özellikle birinci derecede SİT alanında bulunan yerleşim alanlarında Vatandaşın kendi evine bile bir çivi çakmasına müsaade edilmezken, adeta parayı bastıran oteli de dikiyor.

Bölgeye has sarı taş olması itibariyle göze daha hoş geldiği ifade edilen turistik tesislerin bölgenin doğal yapısını ne denli değiştirdiği her geçen yıl daha da dikkat çekerken, Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir’de turistik merkezlerde yapılan bu inşaatlaşmanın sonunun nereye gideceğini ise kestirebilen yok.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İbrahim - 5 yıl önce
haberinizi okudum evet çok doğrudur parayı bastıran otel işletmecileri kapadokyayı talan ediyorlar bunlara belediye başkanları her nasılsa müsaade ve müsamaha gösteriyorlar kimse dikkat etmiyor.işte bunlarda biriside uçhisar yetkilir allah rızası için konuya el atın nolur kapadokyaya sahip çın bu belediye başkanlarını dizginleyin uçhisara bakın lütfen herkez seyirci kaldı yavvv
Avatar
vekiller görün - 5 yıl önce
neler oluyor şovu burakın zengine hizmet etmeyide edenlerede engel olun kitabına uyduruluyor her şey allahın kıtabı nediyor bakın bi gezi olayına götürüyorsunuz işi
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
allah aşkına buranın silinmemesine bir çare bulun. her zaman bir cümle ile olmuyor.
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
sit alanları öyle birde imarlı alanları görün haber yapın herşey açığa çıksın artık.
Avatar
Murat - 5 yıl önce
sayın yetkikiler ve uçhisar lı hemrehriler buraya uçhisarda bu yapıaln çarpık yapılaşmaya dur deyecek bir insan yokmu dikkat edin insan insan yokmu diyorum ne olur bu yapılaşma devam ederse sayın vekiller kasabaya gelmesin çok büyük protosto ve küçük düşürücü ile karşılanacaklardır