banner461
banner195

Regaib Kandil’i Nevşehir de Coşkuyla Kutlandı

Kutsal üç ayların başlangıcı olan Recep Ayının ilk cuma gecesi olan, rahmet ve bereket ile dolu, mübarek Regaib Kandili, Nevşehir’de kalabalık bir cemaat tarafından huşu içinde kutlandı. Kandil nedeniyle vatandaşlar camilere akın etti.

Regaib Kandil’i Nevşehir de Coşkuyla Kutlandı
02 Mayıs 2014 Cuma 17:14

banner143
banner134

 Kutsal üç ayların başlangıcı olan Recep Ayının ilk cuma gecesi olan, rahmet ve bereket ile dolu, mübarek Regaib Kandili, Nevşehir’de kalabalık bir cemaat tarafından huşu içinde kutlandı. Kandil nedeniyle vatandaşlar camilere akın etti.

İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Özel Kandil Programı, merkez Kurşunlu Camii’nde idrak edildi. Program, tüm camilerden canlı olarak dinlendi.

Vatandaşlar, kutsal geceyi idrak edebilmek için akşam saatlerinden itibaren camilere akın etmeye başladı. Müminlerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi Merkez Kurşunlu Camii dolup taştı. Kandili fırsat bilip gelen genç, yaşlı, bayan ve erkek çok sayıda vatandaş günahlarının affedilmesi ve dualarının kabul edilmesi için ellerini semâya kaldırdı.

 

Akşam namazını müteakip, Nevşehir Şelale İlahi Ekibince Mevlid-i Şerif, Kur’an-ı Kerim, Salâvat ve İlahiler okundu.

 

Mevlidi Şerif sonrası Müftü Yardımcısı Nazım Haksever, gecenin önemi hakkında vaz-u nasihatte bulundu.

Müftü Yardımcısı Haksever özetle; “Bin yılı aşkın bir zamandan beri milletimiz tarafından önem verilen üç aylar diye adlandırılan Receb, Şa’ban ve Ramazan ayları başlamış olup, Receb ayının ilk Cuma akşamı olan Regâib gecesini idrak etmiş bulunuyoruz. Üç ayların Recep ve Şa’ban aylarında nafile oruç tutulması efdal ve sünnet bir ibadettir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim okunup, mesajı anlaşılmaya çalışılmalıdır. İmandan sonra en efdal ibadet olarak 5 vakit namaza önem verilmelidir. Beş vakit namaz, insanın kalbindeki günah kirlerini temizleyen bir ibadettir. (Hud Suresi 114. Ayet)

Yüce Yaratan’ımız Bakara Suresi 238. Ayeti kerimesinde “Namazları ve orta namazı koruyunuz. Allah için huzur ile hürmetle namazları kılınız” buyuruyor.

İllâ Namaz,

İllâ Namaz,

Mü’min namazsız olmaz,

Peygamber oğlu olsada,

Namazsız Cennet’e konamaz” dedi.

 

Müftü Yardımcısı Haksever; Üç aylar boyunca “Ey Allah’ım, Recep ve Şa’ban ayını bize bereketli kıl, bizleri Ramazan ayına ulaştır” duasının unutulmamasını hatırlattı.

 

İl Müftüsü Yakup Öztürk dua öncesi yaptığı kısa sohbetinde; “Regaib kandilini idrak etmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.  Hayırlı uğurlu ve mübarek olsun. Duaların reddolunmadığı, Allah’ın rahmet ve mağfiretinin, ihsan ve ikramının coştuğu bu ayları bu kandilleri fırsat bilmeliyiz. Öncellikle nefis muhasebesi yaparak, tövbe istiğfar ederek, oruç, namaz ve Kur’an okumak gibi ibadetleri artırarak ve zaman zaman düştüğümüz hataları ve günahları terk ederek, Ramazan ayına hazırlanmalıyız. Bu manevi yolculukta hepinize başarılar diliyorum. Recep ve Şaban aylarını bizlere kavuşturan Rabbimiz, hayırlısı ile Onbir ayın sultanı Ramazan ayına da kavuştursun inşallah” dedi.

Geceye özel okunan Hatm-i Şeriflerin, Mevlid-i Şerifin ve Salâvatların duasını İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptı. Yapılan coşku dolu duada duygu dolu anlar yaşandı.

 

Geç saatte biten program sonrası İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları Nazım Haksever, Yaşar Bolat, Din görevlileri ve cemaat birbirleriyle tebrikleşti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.