banner461

Rektör Bağlı A Haber’de Zeytin Dalı Harekatını Değerlendirdi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı A Haber kanalında Memleket Meselesi programında ‘Zeytin Dalı Harekatı ve ülke gündemini’ değerlendirdi.

banner503
Rektör Bağlı A Haber’de Zeytin Dalı Harekatını Değerlendirdi
12 Şubat 2018 Pazartesi 13:02

banner143
banner134
Gazeteci Hilal Özdemir’in sunduğu ve Hatay’ın Hassa ilçesinde sınırın sıfır noktasında gerçekleştirilen canlı yayında gündemi değerlendiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Bağlı, Türkiye’nin Suriye’deki olaylar çıktığı günden beri bölge ile ilgili hassasiyetini ve bölgede oluşabilecek yapılanmalar ile ilgili kendi görüşünün ve kanaatinin cari olması gerektiğini ısrarla diplomatik yollarla dünyaya söylemeye devam ettiğini söyledi.
‘Bazı ülkeler tarafından Türkiye’nin bu konudaki temel isteklerinin sadece bir istek kalacağı öngörülüyordu’ diyen Rektör Bağlı, “Daha önceki dönemlerde yani eski Türkiye’ye yönelik refleksle ‘Türkiye zaten bu konudaki isteklerini taleplerini dile getirir. Bizde isteğimiz gibi buradaki yapılanmayı gerçekleştiririz’ diye varsayılıyordu” dedi.
Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
Türkiye’nin bu konuda şaka etmediği bu mevzu ile ilgili kendi kafasında planladığı temel stratejisini hayata geçirmesinde hiçbir tereddüt yaşamadığı açıkça görülüyor. Bana göre operasyonun kritik noktası Türkiye’nin bundan sonra herhangi bir konuda uluslararası kamuoyuna bir mevzuyu haklı gerekçelerle dile getirdiği zaman bunun yerine getirilmemesi durumunda kendi başına yapabilecek bir kudrete sahip olduğunun görülmüş olmasıdır. Zira bugüne kadar Türkiye ne yazık ki, benzer olayları çok ciddi olarak uluslararası diplomasiyi ve uluslararası ilişkiyi ilgilendirten konularla ilgili görüşlerini yerine getirdiği zaman, ‘Türkiye’nin yanındayız, Türkiye’yi destekliyoruz, terörü lanetliyoruz’ gibi ifadeler kullanılırdı ve herhangi bir icraat yapılmazdı. İşte tam bu noktada Türkiye kendi yanı başında bir terör yapılanmasının gerçekleşmesine izin vermeyeceğini tüm dünyaya deklere etmiş oldu.
Hatay’ın Hassa ilçesinde canlı olarak gerçekleştirilen programa ayrıca Eski Şam Askeri Ateşesi Prof. Dr. Esat Arslan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Erdoğan Yayla ve Gazeteci Yazar Mustafa Özcan’da katıldı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.